Nowocześnie - Energooszczędnie - Odpowiedzialnie: Inteligentne Sieci Energetyczne

W najbliższych latach wszystkich Polaków czeka modernizacja sieci energetycznych. Według dyrektywy europejskiej, której celem jest poprawa efektywności, a także przejrzystości europejskich systemów energetycznych, w 2020 r. 80% użytkowników energii elektrycznej ma być wyposażonych w inteligentne liczniki, co będzie początkiem inteligentnej sieci energetycznej (ISE). Jakie korzyści przyniesie to dla indywidualnych użytkowników energii?

Nowocześnie - Energooszczędnie - Odpowiedzialnie: Inteligentne Sieci Energetyczne

Inteligentne Sieci Energetyczne to pozornie dość trudny temat, jednak obowiązkowy dla każdego, kto chce mieć wpływ na wysokość własnych rachunków za energię. Już za 7 lat 80% z nas, Polaków, będzie korzystać z inteligentnych liczników energii. Jest to jeden z podstawowych aspektów wprowadzenia inteligentnych sieci energetycznych. Z rachunków znikną prognozy zastąpione faktycznym zużyciem, a dane na temat poboru prądu, dostępnych taryf czy awarii będą dostępne dla każdego w przejrzystych internetowych panelach konsumenta.

Już teraz np. Kalisz jest w pełni objęty inteligentnym opomiarowaniem. Kaliszanie mogą monitorować pobór energii w swoich domach logując się na specjalnej stronie internetowej. Widzą tam swój profil energetyczny, zużycie w wybranym czasie oraz aktualny stan licznika. Mogą też porównać swoją konsumpcję energii ze średnim zużyciem dla własnej taryfy. Profil taki ma być dostępny również jako aplikacja na telefon. O nadchodzących przerwach w dostawie prądu lub stanie awarii każdy będzie mógł być poinformowany smsem.

Projekt "Nowocześnie - Energooszczędnie - Odpowiedzialnie: Inteligentne Sieci Energetyczne", realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przybliży korzyści społeczne z wdrażania ISE. Do końca 2014 r. trwać będzie kampania na temat zbliżających się zmian w systemach energetycznych i ich wpływu na zwykłych użytkowników energii. Przede wszystkim jednak jakie możliwości Inteligentne Sieci Energetyczne będą mogły przynieść każdemu z nas. W ramach projektu przewidziano realizację cyklu debat studenckich, konkursy, warsztaty, happeningi, kampanię radiową i internetową.

źródło i zdjęcie: NFOŚiGW

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT