Inteligentny dom znakiem czasów

Działanie inteligentnego systemu można porównać do elektronicznego lokaja, który nie tylko wykonuje nasze polecenia, ale też sam podejmuje określone działania. Za pomocą inteligencji budynkowej możemy sterować wszystkimi domowymi urządzeniami i instalacjami, również zdalnie. Włączamy światło, ustawiamy odpowiednią temperaturę, a także zarządzamy pracą sprzętów RTV, AGD czy systemem alarmowym.

Inteligentny dom znakiem czasów

Dodatkowo określone działania system inteligentny uruchamia automatycznie, na podstawie wcześniej wprowadzonych ustawień lub informacji przekazywanych przez czujniki, mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. To znaczy, że inteligentny dom uczy się, jak "zachować się" w określonej sytuacji. Planujesz romantyczną kolację? Wystarczy, że wcześniej stworzysz odpowiednią scenę i nazwiesz ją na przykład "Randka". Po jej uruchomieniu jednym kliknięciem uruchomisz całą sekwencję działań w swoim domu.

Inteligentny system to nie tylko większa wygoda, ale i bezpieczeństwo. W sytuacjach awaryjnych system w ciągu kilku sekund rozpoznaje zagrożenie i uruchamia odpowiednią procedurę. W przypadku awarii odetnie dopływ wody czy prądu, a jeśli nie ma nas w domu - wyśle sms-a lub maila z powiadomieniem o zaistniałej sytuacji. Odpowiednie działania zostaną też uruchomione w przypadku poważniejszego zagrożenia, na przykład pożaru, mówi Fiedler.

Jak to działa inteligentny system?

Inteligentny system daje nam sporo możliwości. Może się więc wydawać, że jego konfiguracja i obsługa jest skomplikowana. Jednak dzięki temu, że "uczy się" on naszych zachowań i przyzwyczajeń, już po wstępnej konfiguracji działa w zasadzie samoczynnie. Odczytuje dane z rozmieszczonych w domu czujników czy modułu GPS i na tej podstawie uruchamia określone działania. A jeśli mimo to chcemy samodzielnie na przykład podnieść temperaturę w domu czy włączyć jakieś urządzenie? Nic strasznego - nie musimy się martwić, że konieczne będzie nauczenie się obsługi skomplikowanego programu komputerowego. Producenci dbają bowiem o to, by sterowanie mądrym domem maksymalnie uprościć. 

Nowoczesnymi systemami inteligencji budynkowej zarządza się za pomocą intuicyjnych i przejrzystych aplikacji, które instaluje się na smartfonie. Dzięki temu tym, co dzieje się w czterech kątach można sterować z każdego miejsca na świecie - nie tylko z biura, ale nawet opalając się na leżaku gdzieś w ciepłych krajach.  Możemy też wykorzystać specjalną "wirtualną asystentkę" LiLi i sterować domowymi sprzętami za pomocą poleceń głosowych, wyjaśnia Fiedler.

Inteligentny dom to znak czasów. Nowoczesne mieszkania coraz częściej wyposażane są w tego typu systemy w standardzie. Takie rozwiązanie możemy też zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu na własną rękę - i to bez remontu, ponieważ na rynku dostępne są już systemy bezprzewodowe. Ile kosztuje taki "luksus"? Jak się okazuje - coraz mniej. 50-metrowe mieszkanie możemy wyposażyć w system Fibaro już za około 4 tys. zł. Za tę cenę zyskujemy możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. W każdej chwili możemy też rozbudować posiadany system o kolejne moduły i funkcjonalności, mówi Fiedler.

źródło i zdjęcie: Fibar Group

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT