Podatek od deszczu w 2023 roku - zapowiedź kontroli

Podatek od zmniejszonej powierzchni retencji obowiązuje w Polsce od 2018 r. Obejmuje on przede wszystkim właścicieli dużych nieruchomości. Stawka podatku zależna jest od procentu zabudowania betonem działki.

Podatek od deszczu w 2023 roku - zapowiedź kontroli

Powierzchnie pokryte betonem ograniczają poziom wód gruntowych, co w rezultacie wzmaga problemy z suszą. Jest to istotne szczególnie w krajach ubogich w zasoby wodne, takich jak Polska. Celem tej dodatkowej opłaty jest zachęcenie do montażu systemów retencji oraz ograniczaniu tzw. betonozy. 

Podatek obowiązuje właścicieli powierzchni, które są w 70 % nieprzepuszczalne. Realnie można zmniejszyć lub całkowicie ograniczyć stawkę podatku. Jednym ze sposobów jest montowanie systemów zagospodarowania wody opadowej. Tak zgromadzoną wodę można wykorzystać np. na cel podlewania i nawadniania ogrodów oraz terenów zielonych.

Zapowiedź kontroli

Zapowiedziano, że w 2023 r. będą przeprowadzane kontrole poprawności odprowadzania podatku. Pod lupę zostaną wzięte kwestie rozliczeniowe z ostatnich 5 lat. Warto już teraz przeanalizować tę kwestię i nie dać się zaskoczyć. Brak uiszczenia podatku będzie wiązał się z wysokimi karami.


źródło i zdjęcia: Omnigena

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT