Jak mieszkańcy oceniają pompy ciepła Nibe-Biawar?

Osiedle Piotrowice i osiedle Kamionka ulokowane są pod Jaworem na Dolnym Śląsku. W kilkudziesięciu domach w zabudowie szeregowej wykorzystano gruntowe pompy ciepła. Spośród wszystkich zalet mieszkańcy szczególnie często wymieniają bezgłośną pracę oraz stabilność temperatury. Urządzenia zostały dostarczone przez NIBE-BIAWAR.

Jak mieszkańcy oceniają pompy ciepła Nibe-Biawar?

Szczegóły dotyczące Osiedla Piotrowice

Segmenty mamy w wariancie A i w wariancie B. Wariant A ma 112 m2 z garażem i wariant B 103 m2 z garażem. Bardzo zależało nam na tym żeby domy wyróżniały się przede wszystkim jakością materiałów z których wykonujemy. Do tego zadbać o komfort klientów, którzy mają w tych domach mieszkać,  stąd wybór padł na pompy gruntowe, nie powietrze, żeby było jak najciszej - opowiada Tomasz Kleniuk, deweloper.

Są to pompy ciepłą firmy Nibe model F1226 z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Niektórzy inwestorzy wybierali model F1255 R PC. Jest podobny model, natomiast tutaj sprężarka jest już sprężarką inwerterową i dodatkowo posiada moduł chłodzenia pasywnego. Dowolne źródło, wymiennik gruntowy mamy wykonane sondy pionowe o długości stu metrów;  temperatura zasilania i powrotu w chwili obecnej oscyluje w okolicy około 10 stopni Celsjusza - komentuje Adam Minikowski, Menedżer Produktu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w NIBE-BIAWAR.

Materiał wideo prezentujący pompy ciepła zamontowane na osiedlach pod Jaworem

Jak mieszkańcy oceniają pompy ciepła firmy Nibe?

Niektórzy nie mieli specjalnych wymagań. Pan Stefan, jeden z mieszkańców, powiedział iż o pompie ciepła dowiedział się dopiero podczas rozmowy z deweloperem. Po usłyszeniu, iż to bardzo ekologiczne źródło ciepła, zdecydował się na zakup domu. 

Marzyliśmy [z żoną - przyp. red.] o domu. Umówiłem się z panem Tomkiem, dowiedziałem się o pompie ciepła, że to dom ekologiczny. Stwierdziłem wówczs, że takie rozwiązanie by mi pasowało - wyjaśnia Stefan Hałuszka, mieszkaniec osiedla Piotrowice.

Planowałem najpierw budowę domu, ale najperw chciałem coś poszukać. Przyjechałem, spodobała mi się okolica, ten spokój, ta cisza. Pompa ciepła, o której już słyszałem i zaglądałem do internetu, wydała mi się najrozsądniejszą rzeczą do podjęcia decyzji odnośnie kupna tego domu - komentuje Krzysztof Woźniak, mieszkaniec osiedla Kamionka.

tefan Hałuszka, mieszkaniec osiedla Piotrowice
Stefan Hałuszka, mieszkaniec osiedla Piotrowice fot. NIBE-BIAWAR

Inni z kolei od początku planowali nowy dom wyposażony wyłącznie w pompę ciepła. 

Najważniejszym kryterium był jednak sposób używania domu. Tutaj w grę wchodziła tylko i wyłącznie pompa ciepła. Drugim parametrem był oczywiście metraż. Interesowało nas maksymalnie 120 m- opowiada Ryszard Łaz, mieszkaniec osiedla Piotrowice

Ryszard Łaz od początku był zdecydowany na pompę ciepła fot. NIBE-BIAWAR

Mogę powiedzieć, że niezależnie od temperatury na dworze, temperatura wewnątrz domu waha się miedzy 22 a 25°C. Wcześniej mieszkałem w bloku w Jaworze, nasze mieszkanie było od południowej strony. Latem mieliśmy w mieszkaniu 40°C. Tutaj, w tym roku, przy najwyższych temperaturach więcej, niż 25°C nie było - dodaje Ryszard Łaz.

 

Pompy ciepła zostały docenione również za cichą pracę oraz łatwą obsługę

Podłogówka spisuje się wspaniale. Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie. Dzięki czujnikowi zewnętrznemu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10°C, ogrzewanie podłogowe samo się włącza - mówi Krzysztof Woźniak.

Nie ma hałasu, można sobie ustawić parametry i praktycznie całą zimę pompa ciepła samodzielnie dostosowuje tryb pracy. Jednak w każdej chwili mogę ustawić wyższą lub niższą temperaturę wedle aktualnych potrzeb - wyjaśnia Stefan Hałuszka

Zewnętrzny czujnik współpracujący z ogrzewaniem podłogowym
Zewnętrzny czujnik współpracujący z ogrzewaniem podłogowym fot. NIBE-BIAWAR

Koszt ogrzewania domu pompami ciepła Nibe

Koszt ogrzewania nie jest tak duży, przy dużych mrozach w granicach 300-320 złotych za ogrzanie całego domu wraz prądem - zdradza Stefan Hałuszka. 

To wychodzi około 90-100 złotych miesięcznie - ogrzewania budynku i podgrzania ciepłej wody - wyjawia Ryszard Łaz.

Płacę około 350 złotych w okresie zimowym, a w lecie 150-170 złotych. Gdy miałem ogrzewanie gazowe, to miesięcznie liczyłem się z wydatkiem nawet 800 złotych miesięcznie - przyznaje Krzysztof Woźniak.

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła
Dzięki pompie ciepła pan Krzysztof płaci za ogrzewanie około 4 razy mniej w porównaniu do ogrzewania gazowego! fot. NIBE-BIAWAR

Co wybrać - pompę powietrzną czy gruntową?

Gdy spojrzymy na aspekty techniczne oraz komfort obsługi całego systemu, to pompa gruntowa zdecydowanie wygrywa:

  1. Po pierwsze, nie mamy jednostki zewnętrznej, która generuje hałas.
  2. Nie ma wentylatora, który może ulec awarii.
  3. Nie wymaga corocznego przeglądu i oczyszczenia wymiennika.
  4. Zyskujemy stabilność temperatury.
  5. W domu mamy tylko jedno urządzenie wielkości lodówki, sondy znajdują się pod powierzchnią gruntu. 

 

źródło i zdjęcia: NIBE-BIAWAR

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT