Czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Kompaktowe urządzenia do indywidualnego przygotowanie ciepłej wody użytkowej noszą różne nazwy - miniwęzeł, mieszkaniowy węzeł cieplny albo po prostu stacja mieszkaniowa. Ich stosowanie gwarantuje szereg korzyści, poprawiają bowiem komfort, zdrowie oraz finane użytkowników.

Czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Zasady działania stacji mieszkaniowych

Stacje mieszkaniowe to kompaktowe rozwiązania, które coraz częściej są stosowane w budownictwie wielomieszkaniowym. Pozwalają one na produkowanie ciepłej wody dopiero w momencie pojawienia się na nią zapotrzebowania. Dzięki wydajnym wymiennikom ciepła jest dostępna natychmiast i nie wymaga od użytkownika oczekiwania. Jednocześnie w rozwiązaniu tym nie ma pionów ciepłej wody użytkowej oraz cyrkulacji, co powoduje mniejsze straty energii, a tym samym mniejsze koszty. Co ważne, istnieje możliwość dostosowania konfiguracji stacji mieszkaniowych do specyfiki danego lokalu. Specyficzny dla stacji mieszkaniowych sposób działania ma również znaczący wpływ na higienę wody pitnej, a tym samym zdrowie użytkowników.

W sprzyjających warunkach, w instalacjach wodnych mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka mikroorganizmy. Wśród nich wymienić można m.in. bardzo groźne bakterie z rodziny Legionella. W przeciwdziałaniu zagrożeniu pomaga utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Ciepła woda powinna mieć minimum 55°C, a zimna maksymalnie 10°C. Stacje mieszkaniowe i tryb ich działania pozwalają utrzymywać taki przedział, a tym samym dystrybuować zawsze czystą i zdrową wodęmówi Piotr Serafin, ekspert Uponor, producenta bezpiecznych systemów zaopatrzenia w wodę pitną oraz energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia.

Stacja mieszkaniowa do przygotowania i dystrybucji ciepłej wody użytkowej
Stacja mieszkaniowa do przygotowania i dystrybucji ciepłej wody użytkowej fot. Uponor

Stacje mieszkaniowe a środowisko

Dzięki swojemu mechanizmowi działania stacje mieszkaniowe pozwalają na ograniczenie strat energii do minimum, przez co wpisują się w ramy zielonego i dobrego dla środowiska budownictwa. To wiąże się również ze znaczną redukcją kosztów użytkowania lokalu.

Oprócz przygotowywania ciepłej wody na żądanie, znaczenie ma również sama budowa urządzeń – m.in. odseparowanie termiczne mocowań oraz izolowanie przewodów. W efekcie straty energii na rurach dystrybucji poziomów ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji, mogą zostać zmniejszone niemal o 60 procentdodaje Piotr Serafin.

Uponor zaprasza na spotkanie poświęcone stacjom mieszkaniowym

Stacjom mieszkaniowym oraz powszechnie panującym na ich temat mitom było poświęcone spotkanie z serii Live Talks. To organizowany przez Uponor cykl internetowych, bezpłatnych wydarzeń z udziałem międzynarodowych ekspertów, w których uczestnicy mogą zgłębić wiedzę na tematy branżowe.

źródło i zdjęcia: Uponor

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT