Instalacje przyszłości - wywiad Uponor

O nowoczesnych rozwiązaniach instalacyjnych Uponor - firmy z ponad stuletnim doświadczeniem - rozmawiamy z Sylwią Pałasz-Talarek - Marketing Communication Manager.

Instalacje przyszłości - wywiad Uponor

Firma z bogatą historią 

Firma działa na rynku od ponad 100 lat - to ogromny sukces! Na jaki okres przypada największy rozwój Państwa marki? Co wpłynęło na wybór akurat rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia, instalacji oraz infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej?

Sylwia Pałasz-Talarek: W Uponor wiemy, jak ważne i cenne są na naszej planecie są zasoby wody. To właśnie próba znalezienia kompromisu pomiędzy potrzebami ludzkości a utrzymaniem dobrej kondycji środowiska naturalnego stała się jednym z czynników, które przesądziły o wyborze branży. Wierzymy, że nasze produkty i systemy zwiększają komfort użytkowników, umożliwiając przy tym racjonalne gospodarowanie wodą.

Najlepsze lata dla marki to z pewnością ostatnie dziesięciolecie, w którym do portfolio trafiły nie tylko imponujące, międzynarodowe oraz lokalne realizacje, ale także innowacyjne produkty, nagradzane prestiżowymi wyróżnieniami, jak m.in. Red Dot Design Award. Pierwsza i jak dotąd jedyna na świecie, wielowarstwowa rura bezszwowa Uni Pipe PLUS okazała się przełomową technologią, która zrewolucjonizowała rynek i zwiększyła komfort instalacji podczas prac montażowych.

Dwa lata temu celebrowaliśmy również 100-lecie istnienia firmy Uponor, w tym roku obchodzimy kolejną rocznicę, tym razem lokalną - nasz oddział w Polsce świętuje 25 lat. To dla nas szczególny czas, w którym nie tylko podsumowujemy dotychczasowe osiągnięcia, ale także z nadzieją patrzymy w przyszłość, stawiając przed sobą jeszcze większe wyzwania niż dotychczas.

100-lecie istnienia firmy Uponor
100-lecie istnienia firmy Uponor

Jak oceniają Państwo jakość wody w Polsce i innych krajach? Czy faktycznie nasza kranówka jest zdatna do picia? W jaki sposób należy ją filtrować?

Sylwia Pałasz-Talarek: Jakość wody dostarczanej do naszych kranów jest ściśle regulowana przez polskie prawo oraz rozporządzenia Unii Europejskiej. Jest ona w pełni zdatna do picia, a w niektórych przypadkach nawet zdrowsza niż butelkowa. Jednak na jej jakość wpływa nie tylko stan miejskich rurociągów, ale przede wszystkim kondycja instalacji wewnętrznej budynku, ponieważ w przestarzałych i nieefektywnie pracujących rurach mogą osadzać się szkodliwe związki i drobnoustroje.

Kluczem do wysokiej jakości wody są nowoczesne rozwiązania, które zapobiegają przestojom i umożliwiają regularny obieg wody. System wody pitnej Uponor, który wykorzystuje U-kształtne złączki sprawia, że w instalacji nie powstają strefy bez przepływu, co przekłada się na spełnienie najwyższych wymagań i wytycznych dotyczących wody pitnej.

U-kształtne złączki sprawiają, że w instalacji nie powstają strefy bez przepływu
U-kształtne złączki sprawiają, że w instalacji nie powstają strefy bez przepływu
Unikalna technologia łączenia Uponor Quick & Easy
Unikalna technologia łączenia Uponor Quick & Easy

Z jakimi wyzwaniami wiążą się modernizacje i renowacje starych budynków?

Sylwia Pałasz-Talarek: Stare budynki są niezwykle wymagające i często potrzebują gruntownych modernizacji. Największą trudność sprawiają przepisy budowlane czy wytyczne ustanowione przez konserwatorów.

Wąskie szachty z pionami, przestarzałe i skorodowane rury, wysokie pomieszczenia albo naruszone konstrukcje stropów - wszystkie te elementy stanowią realne zagrożenie dla użytkowników budynku i nierzadko są zmorą instalatorów oraz wykonawców przeprowadzających prace.

Dlatego w Uponor od wielu lat poszerzamy nasz asortyment o produkty dedykowane właśnie obiektom poddawanym renowacji. Wśród nich znajduje się system ogrzewania podłogowego Minitec, którego wysokość nie przekracza 15 mm.

Ponadto jest bardzo lekki, dlatego z powodzeniem może być montowany w domach o drewnianych stropach, których nie powinno się dodatkowo obciążać ciężarem ogrzewania podłogowego. Ponadto jego największą efektywność uzyskujemy przy niezwykle cienkiej warstwie wylewki, dzięki czemu finalny poziom podłogi podnosi się zaledwie o około 1,5 cm.

Czym charakteryzują się stropy termoaktywne? Dla kogo są przeznaczone?

Sylwia Pałasz-Talarek: Stropy termoaktywne Uponor TABS to odpowiedź na potrzeby rynkowe zrównoważonego budownictwa. Dedykowane są budynkom użyteczności publicznej, biurowcom, bankom, a także szkołom czy szpitalom. Ich nieograniczone możliwości montażowe doceniają przede wszystkim architekci, którzy zyskują jeszcze większą swobodę projektowania.

W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC system Uponor TABS pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę wydajności źródeł ciepła i chłodu. Do ogrzewania lub ochładzania pomieszczeń wykorzystuje masę termiczną budynku, dzięki czemu jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań na rynku, które nie wpływa negatywnie na środowisko.

Ponadto instalacja stropów termoaktywnych Uponor w nowoczesnych obiektach zwiększa ich szansę na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM, które zwiększają atrakcyjność nieruchomości.

W swojej strategii stawiają Państwo na innowacje. Jakie więc cele przewidują Państwo w tym zakresie na najbliższe 5 lat?

Sylwia Pałasz-Talarek: To właśnie nowoczesna technologia i innowacyjność stały się motorem napędowym branży. Opracowywanie rozwiązań, które precyzyjnie odpowiadają potrzebom naszych klientów to podstawa, bez której trudno byłoby przetrwać. Dlatego stale rozwijamy nasze centrum badawcze, w którym specjaliści Uponor pracują nad coraz to bardziej zaawansowanymi i funkcjonalnymi produktami, które przekładają się na późniejszy komfort pracy.

Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie naszych inżynierów umożliwia konstruowanie dotąd niespotykanych w branży rozwiązań, jak chociażby Uni Pipe PLUS - jedyna, bezszwowa rura wielowarstwowa z wytłaczaną warstwą aluminium czy złączki nowej generacji S-Press PLUS.

W ich przypadku wprowadzenie niewielkiej modyfikacji w postaci kolorowej foli, którą w łatwy sposób możemy zdjąć po odpowiednim zaciśnięciu szczęk zrewolucjonizowało pracę instalatorów, nie tylko znacząco ją przyspieszając, ale przede wszystkim dając 100% pewność bezpiecznego i trwałego połączenia.

Angażujemy się również w zrównoważoną politykę wodną, dlatego naszym celem na najbliższe 5 lat będzie przede wszystkim stworzenie rozwiązań, które połączą interes wymagającego i nastawionego na wysoką jakość życia społeczeństwa z zasadami dbania o środowisko naturalne.

Szybka i łatwa instalacja z Uni Pipe PLUS
Szybka i łatwa instalacja z Uni Pipe PLUS
Złączki nowej generacji S-Press PLUS
Złączki nowej generacji S-Press PLUS

W swojej komunikacji podkreślacie Państwo dużą rolę, jaką odgrywają pracownicy w firmie - jakim zatem pracodawcą jest Uponor?

Sylwia Pałasz-Talarek: Uponor to przede wszystkim atrakcyjne miejsce pracy dla młodych ludzi, którzy aktywnie poszukują nowych wyzwań i ambitnie chcą pokierować swoją ścieżką zawodową.

Liczne programy stażowe, które organizujemy w firmie są szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia, ale także pozostanie z nami na dłużej. Ponadto dowodem wypracowanych na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat wartości i dużego zaufania do firmy Uponor są długoletnie staże obecnych pracowników, którzy współpracują z nami od 15 czy nawet 20 lat.

Zespół reprezentantów rokrocznie staje do rywalizacji drużynowej w sztafetach Ekiden, a wspólnie prowadzimy działania wspierające lokalne schroniska czy fundacje. W swojej codziennej pracy stawiamy na teamwork i ciągły rozwój, który umożliwiamy w ramach struktur firmy.

Co jest najważniejsze dla firmy Uponor?

Naszym priorytetem jest współpraca z klientami, instalatorami i dystrybutorami. Udane partnerstwo i profesjonalizm zespołu zapewniają nam pozycję lidera w branży instalacyjnej. Doradcy techniczni Uponor są dostępni w każdym regionie Polski, a podczas realizacji nie pozostawiamy inwestora samego sobie - na każdym etapie może liczyć na wsparcie - od fazy projektowania, aż po prowadzone prace na budowie. Jesteśmy również otwarci na potrzeby i sugestie instalatorów.

Stale poszerzamy asortyment oraz tworzymy innowacyjne rozwiązania, które usprawniają pracę i zwiększają komfort podczas montażu. Zapewniamy dostęp do potrzebnych narzędzi, a także chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem podczas szkoleń organizowanych w ramach programu Akademii Uponor, a wszystkie niezbędne materiały techniczne są opracowywane w przystępnej i zdigitalizowanej formie.

W ostatnich latach uruchomiliśmy również program lojalnościowy Uponor&More, do którego może dołączyć każdy instalator, który chce podjąć współpracę z marką Uponor. Wiemy, że tylko długofalowe i bezpośrednie relacje, a także wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów są kluczem do sukcesu.

Wywiad przeprowadziła red. Klaudia Tomaszewska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE