Spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej"

7 września 2011 r. w Warszawie, odbyło się IV spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej", zainicjowanego przez firmę RD bud. Tematem spotkania były obecne oraz przyszłe regulacje prawne dotyczące rynku budowlanego.

Spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej"

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele ponad pięćdziesięciu firm reprezentujących inwestorów, developerów, architektów, projektantów, producentów materiałów budowlanych, a także przedstawiciele firm konsultingowych, kancelarii prawnych oraz władze miasta.

Rozpoczynając spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej" Marta Janowicz-Stradomska, partner w kancelarii CERTO podkreśliła, iż zrównoważone prawo to prawo, które dotyczy zrównoważonych inwestycji budowlanych, pokazuje jak realizować taką inwestycję oraz stoi na straży ochrony środowiska.

Unia Europejska pozostawia wiele kwestii Państwom członkowskim do samodzielnego decydowania i to właśnie jest przedmiotem niepokoju rynku gdyż w obecnych aktach prawnych widać brak spójności oraz brakuje informacji na temat lokalnych przepisów oraz rozwiązań systemowych mających wesprzeć rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce.

Dyrektor Krajowej Agencji Poszanowania Energii podkreślił, iż obecnie poziom wymogów w prawie budowlanym jest anarchiczny i nie wspiera zrównoważonego budownictwa - obecnie opłaca się już budować budynki o standardzie 30kWh/m2 na rok. 

Zrównoważone budownictwo wymaga zmiany całościowego podejścia do prowadzenie biznesu. Wiedzą o tym dobrze niektórzy producenci materiałów budowlanych gdyż dbałość o środowiskowy aspekt zrównoważonego rozwoju pomaga im zwiększyć nie tylko przewagę nad konkurencją ale także zwiększa efektywność finansową przedsiębiorstwa. To właśnie przedstawiciele biznesu jako pierwsi podejmują działania wspierające zrównoważone budownictwo.

"Zależy nam na tym, aby nadchodzące zmiany prawne wpłynęły na zmianę świadomości inwestorów, szczególnie dużych obiektów, typu biurowego, przemysłowego lub handlowego. To właśnie tam systemy klimatyzacyjne pochłaniają ogromne ilości energii. Firma Pilkington  nie tylko proponuje energooszczędne rozwiązania, ale prowadzi również działalność edukacyjną na rynku" podkreśliła Jolanta Lessig z firmy Pilkington Polska.

Przykładem godnym naśladowania jest również siedziba firmy Schuco zaprojektowana jako budynek energooszczędny, w którym zużycie energii jest na poziomie poniżej 70 Kwh/mkw. na rok.

źródło i zdjęcie: RD bud

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT