Ochrona instalacji solarnej przed przegrzaniem

Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia? Przecież kiedy wyjadę latem na urlop, to nikt nie będzie korzystał z ciepłej wody i jej temperatura będzie rosnąć.

Ochrona instalacji solarnej przed przegrzaniem

Instalacja solarna wyposażona jest w naczynie wzbiorcze - typu zamkniętego, tzw. przeponowe, oraz w zawór bezpieczeństwa. Naczynie wzbiorcze przejmuje wzrost ciśnienia wywołany między innymi wzrostem objętości cieczy, gdy wzrasta jej temperatura.

Częstym błędem jest jednak zamontowanie naczynia o zbyt małej pojemności. Dobiera je się bowiem nieco inaczej niż naczynia wzbiorcze w instalacjach kotłowych, uwzględniając to, że płyn solarny może zacząć wrzeć. Z tego względu uwzględnia się dodatkowy, tzw. współczynnik ciśnieniowy. Ochrona instalacji solarnej przed przegrzaniem opiera się na prawidłowo wykonanej instalacji. Nawet jeśli płyn w kolektorze zacznie wrzeć, to wzrost objętości przejmie naczynie i zawór bezpieczeństwa nie będzie musiał się otworzyć.

Najlepiej jednak nie dopuszczać do aż tak znacznego wzrostu temperatury w kolektorze. Dlatego sterowniki w instalacjach mają przewidzianą funkcję chłodzenia. Woda jest w ciągu dnia podgrzewana w zbiorniku c.w.u., ale nocą pompy obiegowe nadal pracują. W efekcie kolektor w tym czasie nie dostarcza ciepła, lecz je odbiera ze zbiornika z wodą i rozprasza do otoczenia (kolektor działa jako radiator).

Zdjęcie: Velux

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT