Bramofon czy wideofon? Urządzenia do komunikacji brama-dom

Zamontowanie domofonu czy wideofonu w domu jednorodzinnym stało się niemal standardowym jego wyposażeniem, zwłaszcza, gdy stoi on na dużej działce, a z okien nie widzimy kto zamierza nas odwiedzić. Dzięki takiej instalacji unikniemy też wychodzenia na zewnątrz, aby otworzyć furtkę dla gości, a wykorzystanie łączności telefonii bezprzewodowej pozwoli na obserwację otoczenia domu z dowolnego miejsca w kraju i na świecie.

Bramofon czy wideofon? Urządzenia do komunikacji brama-dom

Co sprawdzi się lepiej - bramofon czy wideofon?

Wybór pomiędzy domofonem a wideofonem, zależy przede wszystkim od lokalizacji i odległości wejścia na działkę względem budynku czy możliwości obserwacji furtki z wnętrza domu. Przy małej odległości i ażurowym ogrodzeniu funkcję wystarczające będzie zamontowanie bramofonu, który zapewnia podstawowe funkcje – łączność głosową i sterowanie otwieraniem. Przy ograniczonej widoczności wejścia na posesję zdecydujmy się raczej na wideofon umożliwiający wzrokową kontrolę osób sygnalizujących swoje odwiedziny, choć niekiedy łączność przez wideofon warto uzupełnić obserwacją przez  dodatkową kamerę dającą szersze pole widzenia.

Podstawowy system łączności między furtką i domem można też rozbudować o dodatkowe funkcje, takie jak:

  • niezależne wywołanie różnych adresatów (np. w domach wielopokoleniowych)
  • możliwość komunikowania się z różnych pomieszczeń
  • w przypadku komunikacji przez Wi-Fi możliwość kontroli i sterowania z dowolnego miejsca w zasięgu sygnału
Zaawansowane wideofony pozwalają na otwarcie drzwi za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne fot. Legrand

Jaki wybrać system łączności - przewodowy czy bezprzewodowy?

Ze względu funkcjonalność jak i wymagania montażowe musimy dokonać wybór pomiędzy urządzeniami pracującymi w systemie przewodowym lub bezprzewodowym, przy czym może to dotyczyć łączności między furtka i domem jak i wewnątrz budynku. Jednak ze względów praktycznych najczęściej montowany jest układ mieszany w którym sygnały informacyjne (obraz, dźwięk) i sterujące przekazywane są przez Wi-Fi, a zasilanie urządzeń łączności i wykonawczych poprzez instalację kablową. 

Na „czysty” system bezprzewodowy na linii wejście-dom warto się zdecydować, gdy mamy problemy z ułożeniem przewodów np. przy utwardzonym już terenie lub dużej odległości budynku od ogrodzenia i jako konieczne źródło prądu możemy wtedy wykorzystać panel fotowoltaiczny współpracujący z akumulatorem.

Główne elementy systemu łączności

Każda instalacja bramo- i wideofonowa zawiera dwa podstawowe urządzenia umożliwiające wzajemną komunikację  - panel zewnętrzny i wewnętrzny.

Panel zewnętrzny montowany przy furtce i w najprostszej wersji zawiera przycisk przywoławczy, mikrofon i głośnik, a w wideofonie również miniaturowa kamerę. Na panelu może być też umieszczona klawiatura do wpisania kodu dostępu czy wyboru jednego z kilku adresatów, wyświetlacz lub czytnik kart magnetycznych. Obudowa powinna być odporna na korozję jak też uszkodzenie czy możliwość łatwego wymontowania od zewnątrz. Do tego panelu podłączane jest też sterowanie zaczepem elektromagnetycznym zamka furtki.

Panel wewnętrzny stacjonarny montowany najczęściej na ścianie zawiera sygnalizator dźwiękowy, głośnik i mikrofon, przycisk otwierania furtki, a w wersji wideo monitor kolorowy. W panelu tym umieszczone są też elementy regulacyjne sygnalizatora, dźwięku i obrazu. W systemach bezprzewodowych może to być urządzenie przenośne, coraz częściej funkcje taką pełni smartfon z odpowiednią aplikacją. 

Elementy instalacji bramo- i wideofonowej można konfigurować na wiele sposobów zależnie od typu urządzeń i warunków użytkowania. Układy elektroniczne pozwalają z reguły na późniejsza rozbudowę instalacji, ale wymaga to zapewnienia kompatybilności podzespołów, warto więc przy zakupie dowiedzieć się, jakie dodatkowe urządzenia można będzie później dołączyć.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Montaż instalacji domofonowej lub wideofonowej jest stosunkowo prosty zwłaszcza w systemie bezprzewodowym. Połączenia elektryczne powinny być wykonane zgodnie ze schematem zamieszczonym w instrukcji montażowej i zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych. Panel zewnętrzny należy zamontować po stronie zamka furtki, co umożliwi połączenie z zaczepem elektromagnesu krótkim, wewnętrznym przewodem. W furtce nie można zainstalować standardowej dwustronnej klamki, gdyż zaczep elektromagnesu blokuje jedynie zapadkę, którą można uruchomić też klamką. Z tego względu od strony zewnętrznej w miejsce klamki, montujemy nieruchomy uchwyt, a zamek furtki musi mieć możliwość odsuwania tej zapadki przy użyciu klucza, co pozwoli osobom uprawnionym wejść na teren.

Część producentów oferuje urządzenia 2w1 - domofon połączony ze skrzynką na listy fot. JONIEC

Alternatywnie otwarcie od zewnątrz może być realizowane przez dostępowy panel szyfrowy lub za pomocą np. karty magnetycznej, breloczka. Natomiast otwieranie furtki od wewnątrz można rozwiązać w dwojaki sposób. Przy pełnym, pokryciu bez możliwości sięgnięcia z zewnątrz, zakładamy zwykłą klamkę, ale przy ażurowym, sztachetowym poszyciu furtki uniemożliwiającym włożenie do środka ręki, zamiast klamki wewnętrznej montujemy stały uchwyt, a poza zasięgiem ręki umieszczamy przycisk elektryczny uruchamiający elektromagnes zaczepu.

Elektroniczny brelok RFID fot. Cyfral

Automatyczne zamknięcie furtki z zaczepem elektromagnetycznym sterowany z wnętrza domu sprawia, że w przypadku samoczynnego jej zatrzaśnięcia się, gdy wyjdziemy „na chwilę”, nie będziemy mogli wrócić na posesję, jeśli nie mamy przy sobie kluczy, a w domu nikogo nie będzie. Sytuacja stanie się szczególnie kłopotliwa, jeśli brama wjazdowa zamykana jest elektrycznie i nie będziemy mogli ręcznie jej otworzyć. Warto więc przewidzieć możliwość awaryjnego otwierania wejścia, instalując ukryty przycisk dostępny z zewnątrz lub zapewnić możliwość otwarcia furtki poprzez zamontowanie w panelu zewnętrznym modułu z przyciskami kodu dostępu.

Podobny problem pojawi się, jeśli w furtce zamontowany zostanie zamek bez klucza, który pozwalałby na odciągnięcie zapadki, a wystąpi awaria prądu. Przy braku innych możliwości wejścia na posesję, rozejrzyjmy się za rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich niedogodności np. w formie awaryjnego zasilania z automatycznie uruchamianych urządzeń UPS.   

Zasilacz awaryjny UPS FSP Fortron Nano600 fot. FPS-Europe

Jakie przewody wybrać do instalacji wideofonu bądź domofonu?

Przewód łączący panel wewnętrzny i zewnętrzny domofonu czy wideofonu musi odpowiadać wymaganiom dla określonego modelu urządzenia (liczba żył, minimalny przekrój ewentualnie konieczność ekranowania). Często do tego celu wykorzystywane są zwykłe wielożyłowe przewody telefoniczne np. 3x 2x0,8mm2 lub teleinformatyczne skrętki typu UTP - cat, których ze względu na niską wytrzymałość mechaniczną nie należy umieszczać bezpośrednio w ziemi, lecz prowadzić je w rurce ochronnej. Dobrym, choć droższym rozwiązaniem jest użycie kabla energetycznego typu YKY np. 3x1,5mm2, zwłaszcza w przypadku wykorzystania go do zasilania panelu zewnętrznego w łączności bezprzewodowej oraz dodatkowo np. oświetlenia czy bramy wjazdowej.

Trzeba też zwrócić uwagę na wybór trasy ich przebiegu, aby nie kłaść ich pod przewidzianą do utwardzenia nawierzchnią (ścieżka, podjazd), a ewentualne połączenia wykonywać w hermetycznych puszkach na wysokości chroniącej przed zalaniem. W przypadku osadzenia panelu zewnętrznego w słupku murowanym, podczas murowania w jego zewnętrzu należy umieścić rurę osłonową, przez którą później można będzie przeciągnąć niezbędne przewody, a także przewidzieć wnękę umożliwiającą zamontowanie panelu wbudowanego.

Redakcja BudownicwaB2B

Fot. FPS-Europe/Cyfral/Legrand/Joniec/

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT