Jak dobrać ściemniacze do różnych źródeł światła?

Głównym zadaniem ściemniaczy jest dobór poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb użytkownika. Dodatkową i bardzo istotną ich zaletą jest zmniejszone zużycie energii elektrycznej (nawet do 40%), a co za tym idzie zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Jak dobrać ściemniacze do różnych źródeł światła?

Jak dobrać ściemniacze do różnych źródeł światła?

Dobór ściemniacza pod względem technicznym zależy od rodzaju obciążenia. Do wyboru mamy najprostsze ściemniacze do zwykłych żarowych źródeł światła, ściemniacze uniwersalne do żarówek żarowych i halogenowych na napięcie 230 V oraz 12 V zasilanych przez transformator. Osobną grupą są ściemniacze do świetlówek tzw. energooszczędnych, do których wykorzystujemy dedykowany osprzęt. Ostatnio coraz bardziej popularne jest oświetlenie typu LED, do którego stosujemy specjalne ściemniacze, przy czym należy zwrócić uwagę na minimalną moc (10 W) obsługiwanych żarówek.

Należy również pamiętać, że w tym przypadku konieczny jest zakup żarówek LED ściemnialnych. Osobnym zagadnieniem jest właściwy dobór zasilacza do żarówek halogenowych czy LED. Transformatory elektroniczne przeznaczone są do zasilania niskonapięciowych żarówek halogenowych 12 V. Do zasilania niskonapięciowych źródeł światła LED stosuje się zasilacz impulsowy AC/DC. W ofercie firmy OSPEL znajdują się ściemniacze do obciążenia żarowego i halogenowego, przyciskowo-obrotowe oraz elektroniczne sterowane dowolnym pilotem podczerwieni lub dotykiem.

Zdjęcie: Ospel

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT