Kino w salonie: jak zaplanować instalacje elektryczną, antenową i audio?

Zastanowienie się nad odpowiednim rozmieszczeniem gniazdek i włączników w salonie to klucz do komfortowego korzystania z urządzeń RTV i systemu kina domowego. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie zaplanować instalacje elektryczną, antenową i system okablowania audio, by zapewnić łatwe i wygodne podłączanie sprzętu.

Kino w salonie: jak zaplanować instalacje elektryczną, antenową i audio?

Salon to przestrzeń, w której spędzamy znaczną ilość czasu na oglądaniu telewizji lub słuchaniu muzyki. Aby korzystać z takich urządzeń jak telewizor, kino domowe, dekoder czy laptop, niezbędne jest dostarczenie zasilania.

Chociaż dostęp do internetu często zapewniany jest bezprzewodowo, to zasilanie nadal wymaga połączenia przez tradycyjną instalację. Przewodowe połączenia są również niezbędne do przesyłania sygnału antenowego do telewizora i dźwięku z amplitunera do głośników.

Aby zapewnić bezproblemowe działanie wszystkich urządzeń, niezbędna jest starannie zaprojektowana instalacja.

Instalacja elektryczna w salonie

Projektowanie instalacji elektrycznej w salonie wymaga uwzględnienia potrzeb wszystkich urządzeń audio i wideo, zarówno tych używanych na co dzień, jak i tych podłączanych sporadycznie.

Ważne jest, aby przewidzieć nie tylko tradycyjne gniazdka na prąd zmienny 230V, ale również te służące do podłączenia sygnałów z anteny, porty audio oraz złącza teleinformatyczne RJ-45 dla domowej sieci LAN. W sklepach dostępna jest szeroka gama gniazdek w różnorodnych konfiguracjach, stylach i kolorach.

Nowoczesne gniazdka elektryczne oferują dodatkowo porty USB, co umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych bez konieczności posiadania przy sobie ładowarki. Zaawansowane modele gniazdek SMART można kontrolować zdalnie za pomocą Wi-Fi, korzystając z pilota lub smartfona.

Gniazda elektryczne zwykle montuje się na wysokości około 25 cm – 30 cm od podłogi, a w salonie zaleca się zwiększyć ich liczbę w miejscach kluczowych, takich jak strefa TV i sprzęt RTV. Przy dużej liczbie urządzeń warto rozważyć panele gniazd składające się z 4 lub 5 portów, rozmieszczone co 2–2,5 metra.

Nie zapominajmy o zapewnieniu dostępu do zasilania w miejscach, gdzie korzystamy z laptopów czy tabletów, np. w pobliżu sofy, i planujmy rozmieszczenie tak, aby uniknąć trudno dostępnych miejsc za meblami.

Planując oświetlenie, warto pamiętać, aby salon był oświetlony światłem o ciepłej barwie. Oprócz głównego źródła światła, warto zainwestować w lampy akcentujące wybrane strefy, tworzące przytulną atmosferę.

Można również przemyśleć dodatkowe obwody dla oświetlenia sufitowego czy kinkietów, z włącznikami umieszczonymi strategicznie przy drzwiach, na wysokości od 90 do 140 cm. W obszarach z telewizorem dobrym pomysłem jest również oświetlenie tylne telewizora lub podświetlenie systemu Hi-Fi.

Zarówno dla oświetlenia, jak i gniazdek, stosuje się przewody YDYp 3x1,5 mm2 lub YDYp 3x2,5 mm2.

Przy dużej liczbie urządzeń audio-wideo warto rozważyć panele gniazd składające się z kilku portów.

Gniazdka elektryczne typu SMART

Instalacja inteligentnych gniazd elektrycznych oferuje możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami do nich podłączonymi, umożliwiając kontrolę nad przepływem energii. Takie gniazdka potrafią również identyfikować awarie, informując o problemach z działaniem podłączonego sprzętu i w razie konieczności odłączając go od zasilania.

Jednym z kluczowych atutów gniazd SMART jest ich zdolność do monitorowania zużycia energii elektrycznej, z możliwością otrzymywania na smartfon statystyk i wizualizacji zużycia. Pozwalają na zdalne programowanie i wyłączanie, co jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy zbliża się burza.

Montaż inteligentnego gniazdka jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu elektryki – wystarczy wpiąć je do istniejącego gniazda ściennego, a następnie podłączyć do niego dowolne urządzenie.

Dzięki łączności bezprzewodowej, gniazdka komunikują się ze smartfonem użytkownika, pozwalając na zdalne sterowanie zasilaniem oraz włączanie i wyłączanie urządzeń. Aplikacja użytkownika zostanie również poinformowana o ewentualnym przepięciu czy wyłączeniu zasilania spowodowanym przez awarie.

Gniazdka komunikują się ze smartfonem użytkownika, pozwalając na zdalne sterowanie zasilaniem.

Instalacja RTV w salonie

Instalacja antenowa jest kluczowa do dostarczenia sygnału telewizyjnego i internetowego do naszych urządzeń RTV i SAT w salonie. Chociaż przewody antenowe mogą być układane obok kabli elektrycznych bez ryzyka zakłóceń, zaleca się, jeśli to możliwe, unikać takiego rozmieszczenia lub używać wysokiej jakości przewodów antenowych z dobrym ekranowaniem.

Przy planowaniu instalacji warto stworzyć schemat układu kabli i rozmieszczenia urządzeń. Salon, jako centrum domowej rozrywki, powinien być wyposażony w wystarczającą liczbę gniazd do podłączenia telewizji naziemnej, satelitarnej oraz internetu przewodowego. Do każdego gniazda konieczne jest doprowadzenie kabla antenowego oraz kabla skrętkowego dla internetu.

Kable antenowe należy prowadzić jak najbliżej podłogi, wykorzystując peszle w bruzdach ściennych przed zakończeniem prac tynkarskich, w podłogowej wylewce lub listwach przypodłogowych. Kabel koncentryczny z anteny do gniazd powinien biec najkrótszą trasą, unikając niepotrzebnych zagięć. Przed zakupem kabla ważne jest dokładne zmierzenie potrzebnej długości.

Dla optymalnej jakości sygnału, w instalacji antenowej należy stosować kable koncentryczne o właściwych parametrach, w tym zewnętrzną powłokę z PCW i kilka warstw folii i oplotu (od 2 do 4) zapewniające dobre ekranowanie (klasa A, A+ lub A++).

Instalacja wymaga również zastosowania gniazd antenowych (naścienne lub podtynkowe), które umożliwiają podłączenie i rozdział sygnału do różnych urządzeń, jak tunery satelitarne. Dodatkowo potrzebne są wtyki, łączniki, rozgałęźniki i odgałęźniki do efektywnego dystrybuowania sygnału z jednego źródła do wielu odbiorników.

W przypadku mocnych subwooferów, warto zainwestować w kabel specjalnie zaprojektowany do przenoszenia niskich tonów.

Instalacja audio w salonie

Dla każdego z głośników w systemie kina domowego, rozmieszczonego w salonie, konieczne jest doprowadzenie odpowiedniego kabla sygnałowego. Głośnik basowy aktywny dodatkowo wymaga niezależnego źródła zasilania sieciowego 230V.

Planując instalację audio na etapie projektowania wnętrza lub przed jego modernizacją, możemy zoptymalizować trasę kabli, ukrywając je pod tynkiem, podłogą, w listwach przypodłogowych lub suficie podwieszanym.

Przygotowując instalację, warto zmierzyć odległości od wzmacniacza do przewidzianych miejsc instalacji głośników i zakupić kable o odpowiedniej długości, pozostawiając niewielki zapas.

Należy prowadzić kable najkrótszą możliwą drogą, unikając załamań, a odległości pomiędzy kolumnami prawego i lewego kanału od wzmacniacza powinny być możliwie podobne.

Dobór odpowiednich kabli głośnikowych, zgodnych z pozostałymi elementami zestawu, jest kluczowy.

Grubość kabli powinna odpowiadać mocy głośników: dla głośników o mocy około 70 W wystarczy kabel o przekroju 1,5 mm², dla mocy w zakresie 120-150 W - kabel 2,5 mm², a dla systemów o mocy 200 W i więcej zalecany jest kabel o grubości co najmniej 4 mm².

Najlepsze wyniki osiąga się przy użyciu kabli z beztlenowej miedzi OFC, pokrytych grubą warstwą izolacji PVC. Kable dostępne są zarówno bez końcówek, jak i z wtyczkami, i mogą być podłączone bezpośrednio do urządzeń lub do gniazd głośnikowych montowanych podtynkowo.

W przypadku mocnych subwooferów, warto zainwestować w kabel specjalnie zaprojektowany do przenoszenia niskich tonów. W zależności od modelu subwoofera, może być potrzebny kabel RCA-RCA lub Y 1RCA-2RCA o przekroju do 7,5 mm².

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT