Oświetlenie a bezpieczeństwo: jak dobrać odpowiednie lampy do domu?

Oświetlenie wpływa nie tylko na komfort, ale również odgrywa kluczową rolę w kontekście bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane lampy i nowoczesne technologie mogą znacząco poprawić nasze samopoczucie.

Oświetlenie a bezpieczeństwo: jak dobrać odpowiednie lampy do domu?

Lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu

Inwestycja w oświetlenie z czujnikiem ruchu to praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Jasno oświetlone wejścia, podjazdy i ogrody mogą odstraszać potencjalnych intruzów i zwiększać poczucie bezpieczeństwa.

Gdy ktoś pojawi się na posesji lub w ogrodzie, od razu zostaniesz o tym poinformowany.

Plafoniera Kanlux DABA PRO to idealne rozwiązanie do montażu na tarasie lub przed drzwiami wejściowymi. Dzięki wysokiej szczelności IP65 sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych przez cały rok.

Wysoka jakość materiałów zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli potrzebujesz więcej niż jednej lampy, możesz je połączyć w systemie MASTER → SLAVE, gdzie pierwsza oprawa z czujnikiem steruje całym ciągiem połączonych opraw.

Jeśli plafoniery nie spełniają Twoich oczekiwań, warto zwrócić uwagę na oprawy stylizowane na lampiony z serii Kanlux VIMO, dostępne w kolorach czarny mat i miedziany brąz. To doskonały wybór dla osób ceniących niecodzienny i oryginalny wygląd oświetlenia.

Możesz dobrać rozmiar słupków i kinkietów, tworząc interesującą kompozycję świetlną dopasowaną do Twoich preferencji. Oprawy te dostępne są zarówno w wersji z czujnikiem ruchu, jak i bez niego.

Plafoniera Kanlux DABA PRO to idealne rozwiązanie do montażu na tarasie lub przed drzwiami wejściowymi.

Oświetlenie wewnątrz domu

Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona przed włamywaczami, ale także dbałość o komfort w codziennym życiu. Aby zapewnić sobie wygodę, zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie schodów.

Najlepiej wybrać lampy wbudowane w ścianę, które posiadają czujnik ruchu i włączają się automatycznie, gdy ktoś się zbliży. Ułatwi to wchodzenie i schodzenie, zwłaszcza w nocy.

Dla osób, które nie mają poprowadzonej instalacji elektrycznej przy schodach, ciekawym rozwiązaniem jest lampa Kanlux IRS. Jest zasilana bateriami i można ją łatwo zamontować za pomocą taśmy lub śrub montażowych.

Ma czujnik ruchu i zmierzchu, a w trybie AUTO włącza się tylko przy niskim natężeniu światła lub wykryciu ruchu.

Aby zapewnić sobie wygodę, zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie schodów.

Inteligentne oświetlenie – Kanlux SMART

Jeśli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, warto zainwestować w system inteligentnego oświetlenia. Kanlux SMART umożliwia sterowanie oświetleniem (i nie tylko) za pomocą smartfona, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

Możesz tworzyć dowolne scenariusze IFTTT – „Jeśli to, to wtedy to”, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Jak to działa? System może automatycznie włączać określone lampy wewnątrz i na zewnątrz, wykorzystując informacje o godzinie zachodu słońca.

Dostępne są również czujniki reagujące na konkretne działania – na przykład otwarcie drzwi wejściowych sprawi, że światło w przedpokoju i salonie zapali się automatycznie. Dzięki zdalnemu zarządzaniu oświetleniem masz kontrolę nad tym, kiedy i które lampy są włączone.

Wyjeżdżając na wakacje czy w delegację, możesz włączać światło kilka razy dziennie, aby odstraszyć potencjalnych złodziei.

Oprócz oświetlenia, system Kanlux SMART oferuje kontrolę innych urządzeń za pomocą aplikacji. Powiadomienia o pojawieniu się dymu (czujnik dymu) pojawią się na smartfonie, a specjalne adaptery mogą kontrolować dopływ prądu do urządzeń, takich jak żelazko.

Ciekawym rozwiązaniem jest także czujnik zalania, który oprócz informacji w aplikacji, zawiadomi o zalaniu alarmem.

Często zastanawiasz się, czy zostawiłeś otwarte drzwi lub okna? Zamontuj czujnik otwarcia drzwi i okien wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Dzięki temu będziesz otrzymywać powiadomienia o ich otwarciu, również podczas wyjazdów.

Oprócz oświetlenia, system Kanlux SMART oferuje kontrolę innych urządzeń za pomocą aplikacji.

LED – bezpieczeństwo i wygoda na pierwszym miejscu

LED-y są jednym z najpopularniejszych wyborów w oświetleniu z kilku ważnych powodów. Są energooszczędne – zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Aż 80% energii elektrycznej przekształcają w światło, a nie w ciepło, co oznacza, że mogą być stosowane w pobliżu tekstyliów bez ryzyka nagrzewania się i przypadkowego poparzenia.

Są również trwalsze, dostępne w praktycznie każdym kolorze i dowolnej temperaturze barwowej, co jest dużym atutem, zwłaszcza przy ozdobnych żarówkach bez klosza.

Żarówki Kanlux IQ-LED LIFE emitują światło o pełnym spektrum barw, co naśladuje naturalne światło dzienne i zapewnia komfortowe warunki podczas codziennych aktywności. Emitują też mniej światła niebieskiego niż większość dostępnych na rynku LED-ów.

To ważne, ponieważ nadmierna ilość światła niebieskiego może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, pogarszając koncentrację, jakość widzenia oraz sen.

Żarówki IQ-LED LIFE z efektem "Less blue" wspierają zdrowe oczy i dobre samopoczucie Twoje i Twoich bliskich.

Żarówki IQ-LED LIFE wspierają zdrowe oczy i dobre samopoczucie Twoje i Twoich bliskich.

Barwa i natężenie światła

Oświetlenie, a konkretnie jego barwa, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Zimna barwa (5000-6500 Kelwinów) poprawia skupienie i koncentrację, dlatego świetnie sprawdza się w pomieszczeniach biurowych. Jednak dłuższa ekspozycja na takie światło może powodować uczucie niepokoju lub rozdrażnienia.

Do salonu czy sypialni lepiej wybrać barwę ciepłą (2500-3300K) lub neutralną (3500-4500K).

Jeśli pomieszczenia w Twoim domu mają różne funkcje (np. sypialnia służy jako domowe biuro, a w jadalni dzieci odrabiają lekcje), warto zainwestować w lampy z możliwością regulacji natężenia światła i temperatury barwowej.

Oświetlenie jest kluczowym elementem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa.

Takie możliwości oferuje technologia LED, która pozwala na precyzyjne sterowanie światłem, co pomaga tworzyć bardziej przyjazne i bezpieczne przestrzenie.

Oświetlenie jest kluczowym elementem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa.

W przestrzeni publicznej i prywatnej odpowiednie oświetlenie może poprawić komfort psychiczny i zwiększyć ogólne poczucie bezpieczeństwa.

Inwestowanie w nowoczesne technologie oświetleniowe oraz świadome planowanie przestrzeni przynosi wiele korzyści.

Źródło i zdjęcia: Kanlux

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT