Wszystko o zaworach i siłownikach – 9 odpowiedzi na często zadawane pytania

Poznaj produkty firmy ESBE, w tym informacje dot. siłowników ARA600, zgodności z różnymi zaworami i ich praktycznego wykorzystania. Zajmiemy się zagadnieniami związanymi ze sterowaniem, dopasowywaniem do zaworów oraz metodami optymalizacji efektywności całego systemu. Dodatkowo wyjaśniamy kwestię właściwego procesu dezynfekcji wody, by skutecznie eliminować bakterie Legionella.

Wszystko o zaworach i siłownikach – 9 odpowiedzi na często zadawane pytania

1. W jakim zakresie pracy działa siłownik z serii ARA600?

Siłowniki ARA600 oferują trzy tryby sterowania:

  • Sterowanie 2-punktowe: Zalecane do rozdzielania przepływu,
  • Sterowanie 3-punktowe: Zalecane do mieszania przepływów,
  • Sterowanie proporcjonalne: Zalecane do mieszania przepływów w rozbudowanych instalacjach pod względem automatyki, sterowane sygnałem proporcjonalnym napięciowo lub natężeniowo (0–10 V, 2–10 V, 0–20 mA, 4–20 mA),

2. Czy siłowniki ARA600 są kompatybilne z zaworami VRG i 3F?

Tak, siłowniki ARA600 są kompatybilne z zaworami VRG oraz z zaworami 3F. Warto jednak zauważyć, że kompatybilność z zaworami 3F ograniczona jest do średnicy DN50. Istnieje również odpowiedni zestaw przyłączeniowy ułatwiający połączenie z zaworami 3F.

3. Które produkty posiadają atest PZH?

Produkty posiadające atest PZH to różnego rodzaju zawory mieszające (VRG, VTS, VTA, VMC, VMB, VRB, VMD, VTR, VTD, VTF, VTE) oraz zawór kulowy z napędem elektrycznym serii MBA.

4. W jaki sposób ustawić temperaturę w sterownikach, która umożliwi dezynfekcje wody z bakterii Legionelli?

Aby zdezynfekować wodę w celu eliminacji bakterii Legionella, należy podgrzać wodę do temperatury powyżej 70°C. Jest to szczególnie ważne w miejscach lub zbiornikach, gdzie woda jest zakumulowana przez dłuższy czas i osiąga niższą temperaturę.

Regularny przepływ wody oraz utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie są kluczowe w hamowaniu rozwoju bakterii Legionella. Poniższy wykres prezentuje szybkość eliminacji bakterii Legionella w zależności od temperatury i czasu.

 

5. O czym informuje czerwona kreska na pokrętle w zaworach VRG?

Czerwona kreska na pokrętle w zaworach VRG wskazuje aktualne położenie zawieradła, które znajduje się wewnątrz zaworu.  

Jednak to dotyczy tylko tych przypadków, gdy po zakupie towaru pokrętło nie zostało zdementowane albo w przypadku, gdy produkt został poprawnie zamontowany oraz ustawiony przed montażem pokrętła z powrotem.

6. Co oznacza sfazowanie z jednej strony trzpienia po zdjęciu pokrętła w zaworach VRG?

Sfazowanie na trzpieniu zaworu wskazuje aktualne położenie zawieradła wewnątrz zaworu. Jeżeli sfazowanie jest skierowane na króciec z kwadratem, port ten jest zamknięty. Jeżeli sfazowanie wskazuje na króciec z kółkiem, oznacza to, że port ten jest zamknięty.

Aby ustawić zawór na 50% otwarcia, należy skierować fazowanie pomiędzy 2 otworami roboczymi - kwadratem a kółkiem.

 

7. Czy starsze siłowniki i zawory są kompatybilne z nowymi?

Starsze siłowniki nie pasują do nowych zaworów, natomiast starsze zawory są kompatybilne z nowymi siłownikami po zastosowaniu odpowiedniego zestawu przyłączeniowego.

8. Czy zawory 2-drogowe MBA i ZRS są NO (normalnie otwarte) czy NZ (normalnie zamknięte)?

Zawory 2-drogowe ZRS są NZ (normalnie zamknięte). Oznacza to, że w stanie spoczynku, bez aktywnego sterowania, są zamknięte.    Z kolei zawory MBA nie posiadają tej funkcji i są w stanie nieruchomym do momentu, aż nie dostaną sygnału elektrycznego.

9. Czy zawory strefowe VZC/VZD mogą być wyposażone w sprężynę zwrotną?

Nie, zawory strefowe VZC/VZD nie mogą być wyposażone w sprężynę zwrotną. Taki mechanizm mają jedynie zawory ZRS.

źródło i zdjęcia: ESBE

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT