Dzięki współdziałaniu tych dwóch grup izolacji woda ma ograniczony dostęp do dachu, ale może go swobodnie opuścić, gdy się w nim znajdzie. Stosowanie folii wstępnego krycia i membran wstępnego krycia powinno być skorelowane ze sposobem wentylowania dachu.
FWK (folie wstępnego krycia)
Folie o niskiej paroprzepuszczalności, stosowane jako uszczelnienie pod pokrycia układane na łatach, wymagające wentylowania przestrzeni między folią a termoizolacją (tzw. dach wentylowany); w dachu z tymi foliami powinny być dwie szczeliny wentylacyjne - jedna pod pokryciem, a druga pod FWK.
- FWK paroszczelne - produkty o bardzo niskiej paroprzepuszczalności, przeznaczone do stosowania pod blachy układane w dachach niewentylowanych.
- FWK paroprzepuszczalne - popularne folie zbrojone lub folie z zatopioną tkaniną o paroprzepuszczalności dochodzącej do 40 g/m² na dobę, co odpowiada Sd ≤ 1 m; (im niższa wartość Sd, tym więcej pary wodnej przepuszcza membrana).
MWK (membrany wstępnego krycia)
Są to materiały wysokoparoprzepuszczalne o Sd < 0,1 m, przepuszczają w ciągu doby ponad 1000 g pary wodnej na m2, w temperaturze 23-25°C i przy 85% wilgotności powietrza.
Nazywane są potocznie membranami dachowymi podobnie jak membrany na dachy płaskie zastępujące papy wierzchniego krycia); ich główną zaletą jest to, że można je ułożyć bezpośrednio na termoizolacji (na styk), co eliminuje szczelinę nad termoizolacją; taki dach jest osuszany nie przez dwie, lecz przez jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem i nazywamy je dachem niewentylowanym z pokryciem wentylowanym.
- MWK lekkie - o mniejszej gramaturze i mniejszej wytrzymałości, mają różną, ale wysoką paroprzepuszczalność.
- MWK ekrany - grupa membran o gramaturze od 160 g/m², podwyższonej trwałości i wytrzymałości mechanicznej oraz wysokiej paroprzepuszczalności (Sd ~0,02 m, czyli 1300–2000 g/m² na dobę w temperaturze 23ºC i przy 85% wilgotności powietrza). Folie te są wyróżnione jako oddzielna grupa ze względu na bardziej uniwersalne zastosowanie.
Skuteczność działania membran dachowych zależy od ich właściwego ułożenia. To fachowy montaż decyduje o tym, czy membrany będą mogły należycie spełniać swoje funkcje.
MWK zabezpieczają konstrukcję i termoizolację dachu przed podwiewaną pod pokrycie wodą opadową, a także przed przeciekami lub wodą skraplającą się pod pokryciem dachowym. W razie uszkodzenia pokrycia oraz w trakcie prac dekarskich spełniają rolę tymczasowego zabezpieczenia przed opadami. Dodatkowo stanowią osłonę przed kurzem i pyłami w czasie długoletniej eksploatacji dachu.
Właściwie ułożone ograniczają niebezpieczne dla drewnianej konstrukcji dachu i termoizolacji skutki kondensacji pary wodnej. Ponieważ wilgotna termoizolacja nie spełnia swoich funkcji i powoduje nadmierne zużycia energii na ogrzewanie domu, a przeciekający lub zawilgocony dach zagraża pozostałym elementom budynku, można przyjąć, że właściwie ułożone membrany dachowe w znaczącym stopniu ograniczają zużycie energii i przedłużają życie całemu budynkowi.
Rodzaje, właściwości i zastosowanie izolacji stosowanych jako warstwy wstępnego krycia
|
opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie wprowadzające: Fakro
Komentarze