Aby zatrzymać ciepło pod dachem

Aby spokojnie wyczekiwać zimy nie obawiając się wysokich rachunków za ogrzewanie, warto pomyśleć nad dociepleniem dachu i poddasza. Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez te elementy, a żeby temu zaradzić warto wykorzystać wełnę mineralną, styropian bądź folię termoizolacyjną.

Aby zatrzymać ciepło pod dachem

Właśnie folia izolacyjna zyskuje ostatnio zwolenników dzięki temu, że nie pyli w trakcie układania, jest bardzo lekka oraz spełnia funkcje izolacji termicznej. Dzięki tej izolacji nie dopuścimy do uwalniania nadmiaru ciepła w okresie zimowym, a w okresie letnim warstwa będzie chroniła budynek przed nadmiernym nagrzaniem. Dodatkowo ważne jest, aby materiał izolujący nie był podatny na korozję.

Niekontrolowany rozwój grzybów i pleśni będzie miał prędzej czy później negatywny skutek na zdrowie domowników. Izolacja poddasza musi gwarantować dyfuzję pary wodnej na zewnątrz budynku. Materiał spełniający powyższe założenia pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie i pozwoli na bezproblemowe oraz długotrwałe użytkowanie dachu. Folia izolacyjna spełnia te warunki i dodatkowo ocieplenie nią poddasza nie będzie należało do wyjątkowo kosztownych operacji.

"Folia to inaczej wielowarstwowa, cienka, termoizolacyjna mata refleksyjna składająca się z dwóch warstw zewnętrznych: metalizowanych i zbrojonych folii poliestrowych, oraz wypełnienia w zależności od wersji: z kilku warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej (12 mikronów każda) i dodatkowych warstw pianki polietylenowej" tłumaczy Patrycja Gutowska z Onduline.

"To całkiem innowacyjny produkt, który w odróżnieniu od typowych izolacji termicznych chroni budynek przed utratą ciepła wykorzystując efekt odbicia promieniowania termicznego. Elastyczna folia termoizolacyjna (np. Onduterm) działa jak lustro odbijając docierającą do niego energię cieplną. Folia odbija od swojej powierzchni do 92% promieniowania cieplnego i jest w stanie wchłonąć jedynie 1% energii cieplnej. Stosowanie termoizolacji pozwala na osiągnięcie do 30% oszczędności przy ogrzewaniu lub chłodzeniu. Dowiedziono, że zużycie energii w budynkach z zastosowaniem wielowarstwowego materiału refleksyjnego jest w porównaniu z budynkami izolowanymi wełną szklaną niższe o 28%."

Aby zatrzymać ciepło pod dachem warto wykorzystać właśnie folię termoizolacyjną - jest lekka i dostępna w poręcznych rolkach. Materiał łatwo dopasowuje się do układanej powierzchni i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu poddasze można ocieplić samodzielnie. Skończyły się czasy, że grubość świadczyła o dobrym ociepleniu. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2K).

Aby uzyskać taką wartość, trzeba ułożyć co najmniej piętnastocentymetrową warstwę izolacji cieplnej wełny. Dla porównania folia termoizolacyjna typ Onduterm ma grubość 30 mm a współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,033 W/m2K.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Onduline.

źródło i zdjęcie: Onduline

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT