Papy podkładowe – dodatkowa ochrona dachu

W trakcie wznoszenia lub modernizacji dachu wiele aspektów wymaga uwagi, by zapewnić jego trwałość i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Kluczowym, choć często niedocenianym elementem, są papy podkładowe. Tworzą one dodatkową warstwę, która skutecznie odprowadza wodę spod pokrycia dachowego i zabezpiecza dach przed opadami deszczu oraz innymi zjawiskami atmosferycznymi.

Papy podkładowe – dodatkowa ochrona dachu

Papy podkładowe, znane także jako membrany podkładowe, to materiały o wodoodpornej powierzchni, które są umieszczane pod głównym pokryciem dachowym, takim jak dachówki. Ich głównym celem jest zapobieganie dostawaniu się wilgoci do konstrukcji dachu oraz zabezpieczenie przed ewentualnym przeciekaniem wody.

Papy podkładowe różnią się od siebie, i wyróżnia się dwie główne kategorie: wodoodporne i deszczoodporne.

Wodoodporne papy podkładowe są projektowane, aby skutecznie blokować dostęp wody do konstrukcji dachu. Stanowią one solidną barierę przeciwko wilgoci, co jest kluczowe, zwłaszcza w miejscach o dużym nasłonecznieniu lub o częstym występowaniu opadów deszczu.

Z kolei deszczoodporne papy podkładowe zostały zaprojektowane z myślą o regionach o mniejszym nasłonecznieniu lub w przypadku dachów, które mogą być narażone na dużą ilość opadów deszczu. Te materiały pozwalają na odprowadzenie wody z powierzchni dachu, co pomaga zapobiec skupianiu się wilgoci i tworzeniu się grzybów czy pleśni.

Proces układania papy podkładowej zależy od rodzaju dachu oraz materiałów użytych do jego budowy. Papa może być ona układana na deskowanie, płyty drewnopochodne lub na warstwy termoizolacji.

W przypadku dachów wodoszczelnych, papy podkładowe integrują się z hydroizolacją za pomocą specjalnych taśm uszczelniających, co gwarantuje kompleksową ochronę przed wilgocią.

Natomiast na dachach przeciwdeszczowych, kontrłata papy podkładowej jest pokryta taśmą uszczelniającą, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniami spowodowanymi gwoździami lub innymi elementami konstrukcyjnymi.

Papy podkładowe są niezastąpionym elementem dachu, który pomaga utrzymać go w doskonałej kondycji i zapewnić ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych. Wybór odpowiedniego rodzaju papy podkładowej zależy od rodzaju dachu i lokalnych warunków klimatycznych. Dzięki nim, Twój dach będzie dłużej służył, zachowując swoją trwałość i niezawodność.

 

Źródło i zdjęcia: Bauder Polska Sp. z o.o. 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT