Jak wykorzystać odpady po kryciu dachu blachą?

Jak wykorzystać odpady pokryć blaszanych, których nie użyli dekarze? Nie wszystkie pozostałości z krycia dachu muszą trafić na złomowisko. Poznaj kilka praktycznych zastosowań dla resztek blach przetłaczanych oraz dowiedz się, jak ograniczyć straty przez odpowiedni dobór materiału i planowanie.

Jak wykorzystać odpady po kryciu dachu blachą?

Jakie pokrycia blaszane generują najmniej odpadów?

Kluczowe znaczenie ma optymalny dobór pokrycia do formy dachu. Blachodachówka w arkuszach, użyta do krycia dachu o skomplikowanej formie, generuje znaczną ilość trudnych do ponownego wykorzystania odrzutów. Podobny efekt da blacha trapezowa.

W takiej sytuacji warto rozważyć użycie materiału w mniejszych arkuszach, czyli blachodachówki modułowej.

Z kolei na dachach prostych (np. dwuspadowych), z połaciami w formie regularnego prostokąta, ilość odpadów będzie niewielka – niezależnie od typu pokrycia blaszanego, które wybierzesz. Oczywiście pod warunkiem, że dokładnie wymierzysz powierzchnię przeznaczoną do pokrycia.

Co zrobić z odpadami blachy pokryciowej?

Najłatwiej zagospodarować większe kawałki blachy trapezowej. Nadają się one na daszki nad drzwiami wejściowymi, do pokrycia składzików narzędziowych i altan. Materiał z wyższym przetłoczeniem, np. blacha trapezowa T-35, sprawdzi się jako wypełnienie ścian garażu czy przęseł ogrodzeń budowlanych.

Mniej możliwości daje blachodachówka. Wykorzystasz ją tylko wtedy, gdy odpady mają większą powierzchnię. Wyjątkiem jest blachodachówka modułowa, której nadmiar zużyjesz do wykonania różnego typu daszków lub odsprzedasz.

Chcesz uniknąć nadmiernej ilości odpadów przy kryciu dachu blachą trapezową czy blachodachówką? Skontaktuj się z oddziałem firmy Hanbud. Doradcy pomogą w obliczeniach, ile materiału potrzeba do pokrycia Twojego dachu.


źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

02 Kwi 2023, 12:56

Komentarz dodany przez Andrzej: Jaki jest prawdziwy cel zredagowania takiego artykułu? Tekst jest dość ogólnikowy i banalny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT