Rodzaje pokryć dachowych na budynkach jednorodzinnych

Dach różni się w zależności od indywidualnych preferencji, budżetu, bryły budynku oraz miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy. Przed wyborem pokrycia domu jednorodzinnego należy rozważy wady i zalety każdego rodzaju.

Rodzaje pokryć dachowych na budynkach jednorodzinnych

Dach dwuspadowy i czterospadowy - charakterystyka

Dach dwuspadowy to najczęściej spotykana forma wykończenia domów jednorodzinnych. Sprawdza się przy prostych, nieskomplikowanych bryłach o prostokątnym obrysie. Składa się z dwóch połaci, a jego konstrukcja jest tak prosta, że nie wymaga zaawansowanych obróbek dekarskich.

Dach dwuspadowy charakteryzują trójkątne ściany szczytowe na poziomie poddasza budynku. Często sięgają po niego inwestorzy o ograniczonym budżecie.

Budynki pokryte dachem dwuspadowym fot. Hanbud

Dach czterospadowy składa się z czterech połaci i stanowi zwieńczenie bryły budynku o prostej konstrukcji. Można go podzielić na: namiotowy i kopertowy.

Dach czterospadowy namiotowy jest ostrosłupem o prostokątnej podstawie. Rzut dachu czterospadowego kopertowego przypomina kopertę. Dwie z jego naprzeciwległych połaci są w kształcie trójkąta, a dwie trapezu. Obydwa rodzaje mają prostą konstrukcję, są łatwe w budowie i bez problemu można zastosować do nich każde dowolne pokrycie dachowe.

Dach czterospadowy kopertowy fot. Hanbud

Dach wielopołaciowy - charakterystyka

Dach wielopołaciowy jest bardzo złożoną formą wykończenia domu jednorodzinnego. Inaczej nazywany jest wielospadowym. Wygląda, jakby powstał z połączenia kilku różnych dachów o różnych kształtach, niekiedy też poziomach czy nachyleniu.

Wykorzystuje się go do budynków o skomplikowanej geometrii. Jego budowa charakteryzuje się wieloma krawędziami, które są trudne do pokrycia i zaizolowania. Wymaga zużycia dużej ilości materiału, co generuje wysokie koszty i więcej prac dekarskich.

Dachy wielopołaciowe najlepiej kryć dachówkami, gdyż są stosunkowo małe, można je dopasować do skomplikowanych miejsc na dachu, generują mały odpad i ograniczają roboczogodziny.

Dach wielkopołaciowy fot. Hanbud

Dach płaski - charakterystyka

Dach płaski charakteryzuje się niewielkim nachyleniem, pozwalającym na odprowadzenie wody. Czasami nachylenie nie występuje, a montowane są jedynie specjalne systemy do odwadniania dachów płaskich, działające grawitacyjnie lub podciśnieniowo. Nazywany jest też stropodachem. Żelbetonowa konstrukcja dachów płaskich pozbawiona jest drewnianych wiązarów, które spotyka się w innych typach. Najczęściej spotyka się go jako alternatywę dla dachów jednospadowych lub zwieńczenie nowoczesnych budynków o prostej, surowej bryle.

Dach łamany - charakterystyka

Dach łamany to charakterystyczny dach dwuspadowy lub czterospadowy. Każda z jego połaci składa się z dwóch części rozdzielonych załamaniem, uskokiem, ścianką lub gzymsem. Nie jest to często spotykana konstrukcja. Dzieli się na dachy mansardowe oraz dachy uskokowe. Te pierwsze często można spotkać na Dolnym Śląsku. Połać charakteryzuje się tym, że jej górna część ma mały kąt nachylenia, a dolna jest stroma. Zwiększa to możliwość użytkowania poddasza.

Dach łamany fot. Hanbud

Dach łamany uskokowy składa się z kilku części, a każda część jest dwu lub czterospadowa. W przeciwieństwie do dachu mansardowego ten typ konstrukcji ma połać o takim samym lub zbliżonym kącie nachylenia.

Koszt wykonania dachu

Koszt budowy dachu zależy przede wszystkim od typu konstrukcji oraz wielkości domu. Zasada w tym przypadku jest prosta: im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym wyższa stawka za jego wykonanie. Cena wykonania dachu wielospadowego może nawet kilkakrotnie przewyższać cenę dwuspadowego.

Oprócz samych prac dekarskich trzeba mieć na uwadze, że koszt pokrycia dachowego oraz obróbek dachowych rośnie wprost proporcjonalnie do powierzchni dachu. Dach bez wątpienia jest wizytówką domu i wraz z elewacją wieńczy cały budynek. Jego trwałość i estetyka jest bardzo ważna, dlatego warto jest dokładnie przemyśleć konkretne rozwiązanie.

źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE