Oznaczenia blach trapezowych - jak interpretować?

Oznaczenia blach trapezowych i związana z nimi terminologia są w większości przypadków uniwersalne, stosowane przez wszystkich producentów. Znając je, bez trudu zidentyfikujesz poszukiwany typ blachy i właściwie zinterpretujesz opis parametrów technicznych. Zapraszamy na syntetyczny przegląd symboli i oznaczeń blach trapezowych.

Oznaczenia blach trapezowych - jak interpretować?

Oznaczenia wysokości profilu blachy trapezowej

Nazwa blachy trapezowej pochodzi od kształtu przetłoczenia: na przekroju profile mają formę trapezu. Jego wysokość jest oznaczana literą „T” i odpowiednią liczbą. Na przykład blacha trapezowa T-8 ma przetłoczenie wysokie na 8 mm, a blacha T-35 na 35 mm. Jest to najważniejszy parametr, który decyduje o zastosowaniu blachy:

  • T-3, T-7, T-8 – blachy trapezowe o niskim profilu przeznaczone na elewacje, podbitki, obróbki kominów;
  • T-14, T-18 – średniej wysokości profile kwalifikują blachę do krycia domów jednorodzinnych, zabudowań gospodarczych i produkcji przęseł ogrodzeniowych;
  • T-35, T-55 – typy blachy używane do krycia i budowy wielkopowierzchniowych magazynów, hal i obiektów przemysłowych, a także ogrodzeń.

„T” jest oficjalnym oznaczeniem stali na wyroby walcowane z blachy ocynkowanej, zgodnie z normą PN-EN 10027. Ponadto można spotkać litery E (economic) i N (normal). Służą one do odróżnienia dwóch blach o tej samej wysokości profilu, lecz różniących się liczbą przetłoczeń, a w efekcie szerokością arkusza.

Blacha trapezowa - szerokość całkowita i użytkowa

Wysokość profilu nie jest jedyną istotną informacją na temat formy blachy trapezowej. W specyfikacji znajdziesz kilka innych parametrów:

  • szerokość wsadu – szerokość blachy przed przetłoczeniem (profilowaniem);
  • szerokość całkowita – szerokość arkusza blachy po profilowaniu;
  • szerokość użytkowa – blacha trapezowa jest układana z zakładem, dlatego jej szerokość użytkowa jest mniejsza od szerokości całkowitej.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem blachy trapezowej, skontaktuj się z wybranym punktem sprzedaży produktów Hanbud. Przy okazji możesz zamówić bezpłatną wycenę materiału, którego potrzebujesz do pokrycia swojego dachu.


źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT