Oznaczenia wysokości profilu blachy trapezowej
Nazwa blachy trapezowej pochodzi od kształtu przetłoczenia: na przekroju profile mają formę trapezu. Jego wysokość jest oznaczana literą „T” i odpowiednią liczbą. Na przykład blacha trapezowa T-8 ma przetłoczenie wysokie na 8 mm, a blacha T-35 na 35 mm. Jest to najważniejszy parametr, który decyduje o zastosowaniu blachy:
- T-3, T-7, T-8 – blachy trapezowe o niskim profilu przeznaczone na elewacje, podbitki, obróbki kominów;
- T-14, T-18 – średniej wysokości profile kwalifikują blachę do krycia domów jednorodzinnych, zabudowań gospodarczych i produkcji przęseł ogrodzeniowych;
- T-35, T-55 – typy blachy używane do krycia i budowy wielkopowierzchniowych magazynów, hal i obiektów przemysłowych, a także ogrodzeń.
„T” jest oficjalnym oznaczeniem stali na wyroby walcowane z blachy ocynkowanej, zgodnie z normą PN-EN 10027. Ponadto można spotkać litery E (economic) i N (normal). Służą one do odróżnienia dwóch blach o tej samej wysokości profilu, lecz różniących się liczbą przetłoczeń, a w efekcie szerokością arkusza.
Blacha trapezowa - szerokość całkowita i użytkowa
Wysokość profilu nie jest jedyną istotną informacją na temat formy blachy trapezowej. W specyfikacji znajdziesz kilka innych parametrów:
- szerokość wsadu – szerokość blachy przed przetłoczeniem (profilowaniem);
- szerokość całkowita – szerokość arkusza blachy po profilowaniu;
- szerokość użytkowa – blacha trapezowa jest układana z zakładem, dlatego jej szerokość użytkowa jest mniejsza od szerokości całkowitej.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem blachy trapezowej, skontaktuj się z wybranym punktem sprzedaży produktów Hanbud. Przy okazji możesz zamówić bezpłatną wycenę materiału, którego potrzebujesz do pokrycia swojego dachu.
źródło i zdjęcia: Hanbud
Komentarze