Blacha płaska na rąbek stojący

Blacha płaska do pokrycia dachów wykorzystywana jest od bardzo dawna. Technologia łączenia jej na rąbek stojący to jedna z najstarszych technologii budowlanych. Intensywnie rozwijana przez wiele lat, pozwala efektownie pokryć dachy o minimalnym lub bardzo dużym kącie nachylenia, a także połacie krzywoliniowe.

Blacha płaska na rąbek stojący

Dawniej blachę płaską do krycia dachów wykonywano najczęściej z cynku i miedzi. Sprawdzone przez lata rozwiązania stosuje się także dzisiaj, jednak pokrycia z tych szlachetnych materiałów są dosyć kosztowne.

Dlatego producenci pokryć dachowych stworzyli blachy płaskie ze stali powlekanej oraz stopu cynku z tytanem. Oferowane przez firmę Budmat blachy są tak zaprojektowane, by sprostać najlepszym standardom estetycznym, funkcjonalnym i architektonicznym.

Atuty blachy płaskiej na rąbek stojący

Pokrycia z blachy płaskiej układane na rąbek stojący są klasyczne, a zarazem proste w formie, dlatego idealnie sprawdzają się w zastosowaniu zarówno na dachach nowoczesnych domów, budynków inspirowanych tradycyjną architekturą oraz na dachach obiektów zabytkowych.

Niewielki ciężar pokryć wykonanych z blachy na rąbek stojący sprawia, że wystarcza lżejsza konstrukcja dachu, co przekłada się na mniejsze koszty całej realizacji.

Dach wykonany z paneli dachowych na rąbek stojący, dzięki charakterystycznemu rąbkowi oraz specjalnym przetłoczeniom, zapewnia nie tylko piękno klasycznego dachu, ale dodatkowo go usztywnia.

Dzięki temu całe pokrycie jest szczególnie estetyczne oraz wyjątkowo trwałe. Atutem blachy płaskiej jest też lekkość optyczna, jaką nadaje ona dachowi oraz całemu budynkowi. Blacha płaska ułożona na rąbek idealnie współgra geometrią nowoczesnej architektury, bardzo dobrze komponuje się też z modnymi dużymi przeszkleniami.

Pokrycia z blachy płaskiej układane na rąbek stojący idealnie sprawdzają się na dachach budynków inspirowanych tradycyjną architekturą oraz obiektów zabytkowych.

Blacha płaska na każdy dach

Blacha płaska dostępna jest w postaci tradycyjnych zwojów, nowoczesnych płytek oraz gotowych paneli łączonych na zakład.

Blacha płaska w zwojach wykorzystywana jest do krycia połaci o spadku minimum 4o. Jej pasy można połączyć na rąbek stojący lub podwójny, kątowy oraz leżący. Jeśli nachylenie dachu jest większe niż 25o, krawędzie zaginane są na rąbek pojedynczy lub kątowy, w przeciwnym przypadku – podwójny.

Rąbek leżący stosowany jest jedynie do łączenia krótkich krawędzi arkuszy. Płytki mają różne kształty. Na dachu możemy układać blaszane prostokąty, romby, kwadraty czy łuski. Takie pokrycie sprawdzi się na połaci o spadku 7-25o.

Firma Budmat oferuje panele z zatrzaskami Click, które są fabrycznie uformowane na krawędziach w kształcie rąbka stojącego - łączenie odbywa się na zatrzask bez konieczności zaginania rąbka.

Zastosowanie nowoczesnego rozwiązania technologicznego, jakim są zamki zatrzaskowe, znacznie skraca czas montażu. W przypadku paneli dachowych Budmat minimalny kąt nachylenia dachu wynosi przeważnie 8o, chociaż w przypadku paneli dachowych Uni Line jest to jedynie 3,6o.

Najefektowniej wyglądają dachy, które są pokryte długimi pasami blachy bez połączeń poprzecznych.

Blacha płaska dopasowana do potrzeb

Firma Budmat produkuje panele dachowe z wysokogatunkowej powlekanej blachy stalowej, dzięki czemu są one niezwykle trwałe. Inwestorzy, którzy decydują się na ułożenie na swoim dachu blachy na rąbek stojący mają bardzo dużo możliwości.

W zależności od potrzeb oraz upodobań, możemy kupić duże i szerokie pasy lub niewielkie panele. Nie powinniśmy mieć też problemu z zamówieniem arkuszy czy paneli dowolnej wielkości.

Najefektowniej wyglądają dachy, które są pokryte długimi pasami blachy bez połączeń poprzecznych (rąbków leżących). Panele oferowane przez firmę Budmat mają długość od 800 do 8000 mm, jednak możemy zamówić dłuższe arkusze blachy. Każdy z modeli występuje w dwóch szerokościach.

Kolory dachu z blachy płaskiej

Kolor pokrycia ma wpływ na wygląd domu. Blacha płaska może być produkowana niemal w dowolnym kolorze. Najczęściej producenci oferują ją w kilku standardowych, naturalnych dla tego materiału odcieniach szarości – od srebrzystych po grafitowe.

Firma Budmat produkuje panele na rąbek stojący we wszystkich oferowanych kolorach. Najbardziej efektowna jest jednak blacha płaska w odcieniu grafitowym. Współgra z większością materiałów elewacyjnych, np. tynku, drewna, betonu architektonicznego, stali czy szkła.

W połączeniu z jasną, kontrastową elewacją tworzy harmonijne zestawienie. Natomiast pokrycie dachowe w kolorze białym polecane jest, gdy połacie mają znaczną powierzchnię – jasny, duży dach nie przytłoczy bryły domu.

Zielony czy brązowy dach sprawdzi się, gdy dom jest otoczony dużym ogrodem, natomiast czerwony i czarny stosuje się najczęściej, gdy dom wybudowany jest w mieście lub ma nowoczesną, prostą formę.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT