Czy pokrycie z blachy nie przeciąża więźby?

Więźba dachowa musi być dostosowana do rodzaju i wagi użytych materiałów pokryciowych. Czy wiesz, ile waży metr kwadratowy dachówki ceramicznej, a ile blachodachówki? Zastanawiasz się, czy pokrycia z blachy mogą przeciążyć konstrukcję dachu? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czy pokrycie z blachy nie przeciąża więźby?

Waga pokrycia dachowego jest niezwykle ważna w kontekście bezpieczeństwa użytkowania budynków. Zbyt delikatna więźba może ulegać odkształceniom pod naporem wiatru, deszczu i śniegu.

Aby optymalnie dopasować wymiary elementów konstrukcyjnych, poznaj wagę różnych rodzajów pokryć:

  • dachówka – betonowa waży około 40 kg/m2, natomiast ceramiczna nawet 70 kg/m2, do czego należy doliczyć wagę rusztu z łat i kontrłat, czyli około 15 kg/m2;
  • blacha – waga różnych pokryć z blachy stalowej (blachodachówka, blacha trapezowa, panele na rąbek) mieści się w granicach od kilku do maksymalnie 10 kg/m2, co wraz z rusztem daje 20-25 kg/m2,
  • papa i gonty bitumiczne – ich ciężar to 8-10 kg/m2, jednak wymagają pełnego deskowania, które waży około 30 kg/m2.
Pokrycia z blachy najmniej obciążają więźbę dachową.

Które pokrycie najmniej obciąża więźbę dachową?

Z przedstawionego wyżej zestawienia wynika, że zdecydowanie największą wagę mają dachówki. Natomiast pokrycia z blachy najmniej obciążają więźbę dachową. Dlatego możesz użyć elementów konstrukcyjnych o mniejszym przekroju poprzecznym.

Blacha jest też optymalnym wyborem przy wymianie starego pokrycia, bo zazwyczaj nie wymaga wzmocnienia konstrukcji dachu. Dzięki temu zmniejszysz koszty renowacji i budowy dachów, bez obniżania standardów bezpieczeństwa.

Jeżeli potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze pokrycia z blachy, zapraszamy do kontaktu z oddziałami i punktami sprzedaży firmy Hanbud. Fachowcy udzielą praktycznych porad i przygotują bezpłatną wycenę.


źródło i zdjęcia: Hanbud

fot. otwierająca: Pixabay

Komentarze

26 Cze 2023, 12:35

Główną wadą lekkiego dachu jest dźwięk, który emituje podczas deszczu. Dachówki ceramiczne są trwałym materiałem, ale są bardzo drogie i mają bardzo dużą wagę. Dlatego lepiej jest mieć metal, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze. 

28 Gru 2022, 11:52

Dnia 22.12.2022 o 23:07, Gość Andrzej Wilhelmi napisał:   Pocienianie więźby ze względu na zastosowanie lekkiego pokrycia to duży błąd     Dokładnie tak! Bo przekroje więźby wylicza się na obciążenia maksymalnym opadem śniegu - metr sześcienny ...

Gość Andrzej Wilhelmi

22 Gru 2022, 22:07

Lekkość dachu nie jest zaletą lecz wadą! Pocienianie więźby ze względu na zastosowanie lekkiego pokrycia to duży błąd bo skazuje inwestora już do końca użytkowania budynku na lekkie pokrycie. Ciężar pokrycia to obciążenie stałe czyli nie groźne. Groźne dla więźby są ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT