Jak gruby powinien być stalowy rdzeń?
Blachodachówka powstaje z przetłoczonej blachy. Wysokiej jakości stal jest gwarancją sztywności, odporności na uszkodzenia mechaniczne i trwałości, którą charakteryzuje się blachodachówka.
W przypadku blach powlekanych stalowy rdzeń powinien mieć 0,5 mm, aby zachować zgodność z normami PN-EN 14782 i PN-EN 508-1. Ważne jest też pochodzenie blachy od renomowanego producenta.
Co decyduje o jakości blachodachówki?
Stalowy rdzeń jest najważniejszy, lecz jego trwałość zależy od powłok ochronnych. Blachy pokryte warstwą alucynku, czyli stopem krzemu, aluminium i cynku, uważane są za najtrwalsze. Kosztują więcej, lecz są odporniejsze na korozję i wysokie temperatury od tradycyjnych blach ocynkowanych.
Poza cynkiem i alucynkiem blachodachówkę chronią powłoki polimerowe. Zabezpieczają pokrycie przed wpływem czynników pogodowych, uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem agresywnych związków chemicznych. Ponadto wzmacniają blachę – sprawiają, że staje się odporniejsza na wyginanie i trwałe odkształcenia.
Podsumowując, należy podkreślić, że grubość blachy ma podstawowe znaczenie dla jakości blachodachówki. Jednak równie ważną rolę odgrywają warstwy zabezpieczające. To one chronią stalowy rdzeń przed kontaktem z powietrzem i wilgocią, czyli głównymi przyczynami korozji.
Jeżeli chcesz lepiej poznać właściwości blachodachówek, skontaktuj się z oddziałami lub lokalnym punktem sprzedaży firmy Hanbud. Skorzystaj bezpłatnie z fachowej wiedzy i doświadczenia konsultantów.
źródło i zdjęcia: Hanbud
Gość Andrzej Wilhelmi
22 Gru 2022, 22:22
Kilka pytań do autora tego opracowania: - co rozumie pod stwierdzeniem "wilgoć"? - jakie agresywne związki chemiczne uszkodzą blachę a nie zaszkodzą mieszkańcom? - jak powłoka lakiernicza może usztywniać blachę skoro blacha jest tłoczona po naniesieniu tej powłoki?