Jak prawidłowo dbać o blachodachówkę?

Dachy pokryte blachodachówką są bardzo trwałe i wytrzymałe, lecz nawet one wymagają okresowych prac konserwacyjnych. Czyszczenie, usuwanie usterek oraz regularne przeglądy to obowiązek każdego właściciela budynku. Prawidłowa pielęgnacja dachu gwarantuje jego dobrą kondycję przez wiele lat.

Jak prawidłowo dbać o blachodachówkę?

Jak wyczyścić pokrycie z blachodachówki?

Regularne sprawdzanie stanu połaci jest bardzo ważne, ale oprócz tego trzeba skupić się na myciu i czyszczeniu dachu. Spada na niego dużo zabrudzeń takich jak:

  • opady atmosferyczne,
  • śnieg,
  • środki chemiczne,
  • popiół,
  • dym,
  • liście,
  • gałęzie.

Dochodzi do tego promieniowanie słoneczne. Blachodachówka pokryta jest środkami konserwującymi, które chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi, korozją i zmniejszają osadzanie się zanieczyszczeń. Większość kurzu i brudu spływa za sprawą deszczu. Mimo to brak systematyczności w usuwaniu tych zanieczyszczeń sprawia, że na pokryciu dachowym mogą rozwijać się porosty, mchy lub glony. Szczególnie narażony jest na to od strony północno-wschodniej.

Wszystkie wspomniane zanieczyszczenia należy zmywać z dachu odpowiednimi środkami. Nie można używać produktów do codziennej pielęgnacji domu, takich jak preparaty do wszystkich powierzchni, środki do czyszczenia łazienek czy płyny do mycia szyb. Agresywne preparaty czyszczące lub nieprzeznaczone do pielęgnacji blachodachówki powodują jej szybsze zużycie, uszkodzenie powłoki, zmianę koloru czy pękanie. Zazwyczaj wystarczy umyć dach wodą pod ciśnieniem, a w przypadku większych zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki i płynu do mycia powlekanych powierzchni. Wodę rozprowadza się od kalenic w dół i na boki. Zapobiega to jej zaciekaniu pod blachodachówkę. Należy pamiętać, aby nie szorować intensywnie połaci szczotką. Można też sięgnąć po specjalne szampony z woskiem, przez co dach będzie wyglądał jak nowy. Zniszczenie pokrycia przez nieodpowiednią pielęgnację skutkuje utratą gwarancji. Nie ma również potrzeby myć dachu częściej niż raz do roku.

Dach pokryty blachodachówką HANBUD
Na dobrą kondycję pokrycia z blachodachówki wpływa również profesjonalny montaż oraz wcześniejszy sposób przechowywania arkuszy fot. HANBUD

Usuwanie usterek i uszkodzeń blachodachówki

Niekiedy, mimo odpowiedniej pielęgnacji i regularnych przeglądów, blachodachówka ulega uszkodzeniu. Czasami wskutek intensywnych opadów deszczu czy śniegu lub porywów wiatru na powierzchni dachu mogą pojawić się usterki. W żadnym wypadku z naprawą nie można zwlekać. Wszystkie uszkodzenia trzeba naprawić jak najszybciej – nawet jeśli są to niewielkie rysy. Mogą one bardzo szybko się powiększyć, zacząć korodować, przepuszczać wilgoć i wpłynąć na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Do naprawy blachodachówki używa się specjalną farbę, którą zamalowuje się miejsce uszkodzenia. W przypadku większych ubytków wymienia się cały arkusz. Ostateczna decyzja należy do dekarza.

Blachodachówka HANBUD ma dachu budynku
Właściwa konserwacja dachu jest gwarancją jego długiej i bezproblemowej eksploatacji fot. HANBUD

Regularny przegląd dachu z blachodachówki

Mycie i czyszczenie dachu, a także usuwanie wizualnych usterek mogą nie wystarczyć. Dlatego niezwykle ważne są regularne przeglądy pokrycia dachowego przeprowadzone przez doświadczonych i profesjonalnych dekarzy. Koszt dachu to spory procent pieniędzy wydanych na budowę domu. Sprawia, że budynek prezentuje się estetycznie, a do tego wzmacnia konstrukcję i chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Bez wątpienia to wyraźne powody, aby cały czas mieć wygląd dachu pod kontrolą i sprawdzać jego stan wizualny przynajmniej raz w roku. W trakcie gwarancji warto poprosić serwis dekarski o przegląd minimum co pięć lat, natomiast po okresie gwarancyjnym – co dwa lata.

Odpowiednia pielęgnacja pokrycia dachowego jest bardzo ważna, ponieważ czysty i zakonserwowany dach spełnia swoją funkcję przez wiele lat, a do tego wygląda estetycznie. Podstawowe czynności jak zmywanie zanieczyszczeń, natychmiastowa naprawa usterek oraz regularne przeglądy potrafią skutecznie przedłużyć żywotność dachu.

źródło i zdjęcia: HANBUD

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT