Konserwacja dachu - jak często ją przeprowadzać i o czym pamiętać?

Dach to najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych element budynku. Nawet drobne usterki mogą skutkować problemami w przyszłości. Regularna konserwacja powinna tyczyć się nie tylko stanu pokrycia dachowego, ale również obróbek dachowych i komina. Jak przeprowadzić cały proces krok po kroku?

Konserwacja dachu - jak często ją przeprowadzać i o czym pamiętać?

Jak często przeprowadzać kontrolę stanu dachu?

Sprawdzenie stanu dachu warto przeprowadzić raz do roku, jednak są czynności, które trzeba wykonywać częściej, na przykład odśnieżanie. Pomoże to dłużej cieszyć się dobrym stanem pokrycia dachowego oraz budynku. Koszt naprawy zaniedbanego i bardzo uszkodzonego dachu może przekroczyć możliwości właścicieli. Drobne usterki są łatwe do wychwycenia i proste w naprawie. W przypadku niektórych czynności warto zasięgnąć porady specjalisty.

Pokrycia dachowe objęte są gwarancją i w trakcie jej trwania warto jest poprosić o przegląd co pięć lat. Starsze dachy, których okres gwarancyjny już się skończył, trzeba sprawdzać co dwa lata. Z reguły dla osoby, która nie jest dekarzem i nie zajmuje się dachami na co dzień, trudno jest zlokalizować wszystkie usterki. Lepiej jest sięgnąć po pomoc profesjonalisty, który dokładnie sprawdzi pokrycie i będzie w stanie przeprowadzić określone prace naprawcze oraz konserwujące.

O czym pamiętać odśnieżając, czyszcząc i malując dach?

Odśnieżanie dachu jest bardzo ważne, nawet jeśli zima nie jest surowa i nie obfituje w duże opady śniegu. Na rynku dostępne są specjalne przyrządy do odśnieżania dachu, dlatego jeśli konstrukcja zbiera śnieg, warto się w nie zaopatrzyć. Należy pamiętać, że duża ilość śniegu może przekroczyć nośność nawet najlepszej jakości pokrycia dachowego i spowodować katastrofę budowlaną. Dodatkowo ześlizgujące się fałdy śniegu z dachu mogą uszkodzić auto stojące na podjeździe czy spaść na mieszkańców.

Odśnieżanie i czyszczenie dachu pozwala zachować pokrycie w dobrej kondycji przez lata fot. Hanbud

Deszcz jest przyjacielem dachu i zazwyczaj jest w stanie wystarczająco oczyścić pokrycie dachowe. Problemem są jednak liście, gałęzie czy patyki. Nie chodzi tutaj tylko o względy estetyczne, chociaż to również jest ważne, ale kurz, ziemia i organiczne elementy zatrzymują wilgoć na dachu i są przyczyną korozji.

Czyszczenie dachu z liści, ziemi czy gałęzi powinno się odbywać przynajmniej raz w roku. Oprócz samego ściągnięcia tych przedmiotów z dachu można wyczyścić powłokę miękką szczotką i wodą lub strumieniem pod ciśnieniem. Na rynku dostępne są również specjalne detergenty do mycia powierzchni powlekanych, jaką jest bez wątpienia dach. Dodatkowo warto przepłukać rynny.

Malowanie dachu to nie tylko sposób na zmianę wyglądu, ale także metoda na walkę z korozją fot. Hanbud

 

Dach można odnowić i przywrócić mu dawną świetność dzięki malowaniu pokrycia specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Każda zlokalizowana usterka w powłoce farby powinna być jak najszybciej naprawiona. Jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy nałożenie jednej warstwy specjalnej farby przy pomocy małego pędzelka. Jeśli jednak sięga głębiej – dobrze jest pomalować dach dwiema czy nawet trzema warstwami.

Malowanie jest również przydatne w walce z korozją na krawędziach dachów. Nie można przybliżyć ram czasowych, co ile malować pokrycie dachowe. Uzależnione to jest od wielu czynników: jakości dachu, ustawieniu względem strony świata, lokalnych warunków klimatycznych, sposobie montażu i wzniesieniu konstrukcji, a nawet nachyleniu dachu.

źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE