Blachodachówka modułowa czy cięta na wymiar - którą wybrać?

Blachodachówka to bardzo popularne pokrycie dachowe. Jest odporne na czynniki atmosferyczne, dostępne w wielu wzorach i kolorach. Pokryć nią możemy w zasadzie każdy budynek - od jednorodzinnych, przez wielorodzinne, na przemysłowych kończąc. Inwestorzy mają do wyboru dwie formy - modułową i ciętą na wymiar. Która z nich jest lepsza?

Blachodachówka modułowa czy cięta na wymiar - którą wybrać?

Cechy blachodachówki modułowej

Blachodachówka modułowa sprzedawana jest w arkuszach o wymiarach określonych przez producenta. Najczęściej powierzchnia jednego arkusza nie przekracza 1 metra kwadratowego. Do największych zalet blachodachówki sprzedawanej w modułach należy więc zaliczyć łatwość transportu i magazynowania materiału. Warto pamiętać, że zastosowanie blachodachówki modułowej znacznie ogranicza ilość powstającego odpadu. Klient może łatwo obliczyć ilość materiału niezbędnego do pokrycia dachu. Wystarczy do powierzchni połaci dachowej doliczyć 5% zapasu.

Znaczna część punktów sprzedaży posiada blachodachówkę modułową na magazynie. Klient może więc od ręki kupić potrzebną ilość, co znacznie ogranicza czas potrzebny na wykonanie remontu. Ze względu na niezmienny rozmiar arkuszy część punktów sprzedaży przewiduje też możliwość zwrotu niewykorzystanego materiału. Blachodachówka modułowa będzie odpowiednim wyborem w przypadku dachów wielospadowych, które posiadają duża ilość skosów i załamań. Rozmiar arkusza umożliwia bowiem łatwe docinanie materiału oraz zmniejsza ilość powstającego odpadu. Arkusze „modułówki” dostarczane są do klienta zafoliowane na palecie. Transport i rozładunek nie przysparza zatem problemów, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia materiału.

Blachodachówka modułowa Retto
Blachodachówka modułowa Retto fot. Hanbud

Cechy blachodachówki ciętej na wymiar

Już tytuł nagłówka sugeruje, że blachodachówka w tej formie cięta jest na wymiar. Arkusze posiadają stałą szerokość, która w zależności od modelu wynosi 1100 mm - 1180 mm. Z kolei długość dobiera się indywidualnie do wymiarów połaci dachu. Radzimy powierzenie tego zadania wykwalifikowanej osobie, bowiem odpowiedni dobór długości arkusza zdecydowanie ułatwi późniejsze prace montażowe oraz pozwoli zredukować ilość powstającego odpadu. Firma Hanbud produkuje blachodachówkę o długości arkusza nawet 6 metrów.

Blachodachówka cięta na wymiar przygotowywana jest pod konkretne zamówienie klienta. Dlatego osoby planujące pokrycie dachu powinny liczyć się z czasem oczekiwania na przygotowanie materiału. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka dni roboczych. Wybór blachodachówki ciętej na wymiar sprawdzi się w przypadku dachów jedno lub dwuspadowych o dużej powierzchni bez lukarn. Wówczas ekipa dekarska, dysponując większymi arkuszami, jest w stanie szybciej wykonać pokrycie dachowe.

Warto pamiętać, że blachodachówka cięta na wymiar dostarczana jest do klienta w formie długich arkuszy, które wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu i rozładunku. Radzimy zatem zapoznać się z instrukcją transportu i magazynowania, która dostępna jest na naszej stronie internetowej (link tutaj). Do tego zadania niezbędna będzie także odpowiednia ilość osób.

Blachodachówka cięta na wymiar Moderno
Blachodachówka cięta na wymiar Moderno fot. Hanbud

Dodatkowe porady dotyczące wyboru blachodachówki

Jak widać, kształt dachu jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na wybór formy blachodachówki. Producenci, chcąc uczynić ten popularny produkt jeszcze bardziej elastycznym, zdecydowali się na dwie formy sprzedaży. Blachodachówka w arkuszach będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku prostych dachów o dużej powierzchni. Właścicielom takich budynków rekomendujemy jednak wcześniejsze skontaktowanie się z wykonawcą, który pomoże dobrać odpowiednią długość arkuszy oraz prawidłowo obliczyć potrzebną ilość. Osobom posiadającym dach wielospadowy z wieloma załamaniami poleca się zakup blachodachówki modułowej. Pozwoli to znacznie ograniczyć ilość odpadu oraz ułatwi dekarzom montaż.

źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT