Czy blachodachówka jest lepsza od dachówki ceramicznej?

Wielu inwestorów staje przed trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór pokrycia dachowego, które jednocześnie spełni stawiane przed nim wymagania i nie zrujnuje budżetu przeznaczonego na całą inwestycję. Zawężając możliwy wybór do dwóch materiałów - klasycznej blachodachówki oraz dachówki ceramicznej - łatwiej będzie podjąć decyzję.

Czy blachodachówka jest lepsza od dachówki ceramicznej?

Ciężar blachodachówki a dachówki ceramicznej

Zarówno blachodachówka jak i dachówka ceramiczna mają swoje wady i zalety. Ten pierwszy zalicza się do pokryć lekkich. Jeden m2 blachodachówki waży niespełna 5 kg. Dla porównania masa dachówki ceramicznej na dachu może sięgać nawet do 45 kg/m2. Pomnóżmy teraz te wartości przez ok. 200 m2 naszego dachu. Jak możemy się łatwo domyśleć więźba dachowa do stosowana do pokrycia dachu blachą jest mniej skomplikowana i lżejsza, co w efekcie końcowym przenosi się na jej wartość. Również koszty robocizny będą stosunkowo niższe.

Trwałość blachodachówki

Świat idzie na przód. Technologia produkcji metalowych pokryć dachowych również. Coraz częściej możemy znaleźć na rynku blachodachówkę której jakość i trwałość nie ustępuje dachówce ceramicznej. Producenci pokryć dachowych coraz bardziej starają się dostosować kształt ich produktu aby jak najbardziej imitował dachówkę ceramiczną. Wielu z nas niekiedy miałoby problem aby z daleka stwierdzić jaki rodzaj pokrycia został z wykorzystany na dachu.

Współczesne metody produkcji dachówek są tak zaawansowane, że z daleka trudno odróżnić blachodachówkę od dachówki ceramicznej fot. Hanbud

Akustyka dachu pokrytej blachodachówką

Kolejny aspekt, który należałoby poruszyć przy ocenie powyższych produktów to akustyka dachu. Dla jednych ważna innym zaś jest to jedynie efekt uboczny do którego nie przywiązują wagi. W tym pojedynku zwycięzcą oczywiście jest dachówka ceramiczna.  Z racji materiału z jakiego jest wykonana oraz z powodu jej grubości (ok. 1 cm) lepiej tłumi dźwięki. Do blachodachówki można oczywiście podkleić matę wygłuszająco-tłumiącą, ale to tylko niepotrzebnie podniesie nam wartość produktu i uczyni pokrycie mniej atrakcyjnym cenowo.

Niezależnie od rodzaju pokrycia, należy pamiętać o regularnej konserwacji dachu i kontrolowaniu pokrycia pod kątem ewentualnych uszkodzeń. 

źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

Gość Marek

18 Sty 2022, 08:48

Autor nawet się nie postarał. Jest wiele aspektór mówiących co pepsze dla konkretnego budynku. Np chcesz panele na dachu odpuść blachę. Chcesz rekuperację najlepsza blacha później ceramika/beton. Chcesz mieć cieplej to daj pełne deskowanie i hałas wtedy będzie porównywalny. ...

16 Wrz 2021, 15:25

13 minut temu, Gość Andrzej Wilhelmi napisał:   Lekkość pokrycia to nie zaleta a wada!    Tak jak i lekkość prowadzenia się. Byś się zalogował, to dostałbyś plusa.

Gość Andrzej Wilhelmi

16 Wrz 2021, 15:11

Blachodachówka dorównuje żywotności dachowce ceramicznej?! Takie bzdury może wypisywać tylko producent blachodachówki! Lekkość pokrycia to nie zaleta a wada! Imitacje stosuje się wtedy gdy nie można zastosować oryginału. Andrzej Wilhelmi.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT