Dach czterospadowy - sprawdzony w naszym klimacie

Dach czterospadowy wyróżnia się bogactwem form, ponieważ z czterech połaci składa się zarówno typowy dach kopertowy, namiotowy, jak i mansardowy. Sprawia to, że spośród dachów czterospadowych można wybrać pasujący do każdej bryły domu.

Dach czterospadowy - sprawdzony w naszym klimacie

Dach czterospadowy świetlnie sprawdza się w naszym klimacie – jego funkcjonalność docenimy w deszczowe dni, a także podczas zimowych śnieżyc, gdyż cztery skośne połacie połączone wypukłymi kątami doskonale odprowadzają wodę, również śnieg nie zalega na nich długo.

Jednak cztery wyeksponowane połacie zobowiązują – wymagają większych nakładów pracy, są też bardziej kosztowne niż to ma miejsce w przypadku dachu dwupołaciowego. Na dachu czterospadowym warto ułożyć blachodachówkę modułową. To pokrycie bardzo lekkie i ekonomiczne.

Dach kopertowy

To najbardziej popularna forma dachu czterospadowego. Dach kopertowy tworzą dwie położone naprzeciwlegle połacie w kształcie trapezu oraz zbiegające się z nimi w kalenicy dwie połacie w kształcie trójkąta równoległe względem siebie.

Taki układ sprawia, że na rzucie tworzą kopertę, od której pochodzi nazwa tego rodzaju dachu czteropołaciowego. Zbiegające się w kalenicy połacie mają ten sam kąt nachylenia. Dachy kopertowe wyglądają najlepiej na domach parterowych.

Takie zadaszenie uatrakcyjnia budynki. To również bardzo często stosowane pokrycie domów z poddaszem użytkowym - warto wówczas wzbogacić go o lukarny powiększające przestrzeń użytkową tej kondygnacji.

Dachy kopertowe stosuje się także na budynkach piętrowych – pasują choćby do architektury rezydencjonalnej, na przykład zaprojektowanych na planie prostokąta rozległych willi w stylu południowym lub amerykańskim.

Dach namiotowy

Dach namiotowy jest szczególną wersją dachu kopertowego. Złożony jest z czterech połaci w kształcie trójkątów, których wierzchołki stykają się ze sobą. Ma tylko cztery kalenice skośne.

Ta forma dachu czteropołaciowego jest najczęściej wykorzystywana na domach typu kostka, budowanych na planie kwadratu. Dach namiotowy najlepiej wygląda, gdy kąt nachylenia połaci jest niewielki – przy zbyt dużym proporcje między wysokością ścian a dachem mogą być zachwiane.

Warto wówczas manewrować szerokością okapu – dobrym zabiegiem jest znaczne wysunięcie go poza lico ścian. Dach namiotowy warto stosować na budynkach złożonych z kilku brył o różnej wysokości – niższa może na przykład mieć funkcję dwustanowiskowego garażu.

Dom przekryty tego typu dachem warto też wzbogacić o rozbudowane strefy pośrednie – tarasy, podcienia, a także detale takie jak wykusze czy ryzality.

Cztery połacie wymagają większych nakładów pracy, są też bardziej kosztowne.

Dach mansardowy

Dach mansardowy to rodzaj dachu łamanego. Wprawdzie może być także dwuspadowy, lecz najczęściej spotyka się go w wersji czterospadowej. Jego połacie składają się z dwóch części – górnej o mniejszym kącie nachylenia połaci i dolnej, schodzącej pod ostrym kątem 80-90o.

Taka konstrukcja sprawia, że ta część dachu z powodzeniem spełnia funkcję ścian. Dach mansardowy nadaje budynkowi specyficzną formę bliską rozwiązaniom tradycyjnym – chętnie stosowano go w miastach w II połowie XIX w., na przykład w Paryżu, gdzie prawo budowlane ograniczało wysokość budynku i mierzono ją jedynie do wysokości ścian.

Warto go zastosować na domach z poddaszem użytkowym. Przestrzeń pod tak skonstruowanym dachem jest bardzo funkcjonalna – prawie pionowe skosy, mające wpływ na wygodę pomieszczeń dolnej części dachu, nie ograniczają w znacznym stopniu przestrzeni użytkowej poddasza.

Z tego samego względu tego typu dachy warto też zastosować w budownictwie kilkurodzinnym. Minusem dachu mansardowego jest konieczność perfekcyjnego wykonania – miejscem newralgicznym jest styk części górnej i dolnej. Ich nieprawidłowe połączenie może być przyczyną nieszczelności dachu.

Czym pokryć dach czterospadowy?

Na wyeksponowane połacie dachu czterospadowego warto użyć efektownego materiału pokryciowego. Dobrym wyborem będą na przykład blachodachówki modułowe firmy Budmat: Venecja, Ferrara, Murano, Bella Sara oraz Rialto.

To pokrycia bardzo ekonomiczne – ich mniejsze wymiary sprawiają, że nawet gdy trzeba je dociąć, nie będzie zbyt wielu odpadów. Wykonana z wysokiej jakości szwedzkiej i niemieckiej stali blachodachówka modułowa jest lekka, nie sprawia więc kłopotów z wnoszeniem na dach.

Jej atutem jest także kolorystyka utrzymana w modnych odcieniach czarnym, brązowym, grafitowym, ceglastym i wiśniowym, które będą pasowały do wielu realizacji. W połączeniu z rynnami stalowymi Flamingo, na blachę szwedzką z huty SSAB udzielana jest gwarancja na okres nawet do 50 lat.

Wzmocnione modułu przez dodatkowe podwinięcie blachy do tyłu czy przetłoczenia pionowe zwiększają sztywność blachodachówki, a tym samym całego pokrycia dachowego.

Dobrym wyborem na dach czteropołaciowy są również blachodachówki pod wymiar: Sara, Zefir i Aria.To bardzo trwałe pokrycia (do 30 lat gwarancji) wykonane ze szwedzkiej stali.

Dzięki możliwości wykonania dachu w komplecie z oferowanym przez Budmat ze stalowym lub plastikowym systemem rynnowym oraz podbitka dachowa stworzą efektowny i elegancki dach. Zastosowanie wszystkich trzech ostatnich produktów upoważnia do otrzymania rozszerzonej gwarancji na blachę dachową.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT