Podstawowe narzędzia dekarza

Aby pokrycie domu było solidne, trwałe i estetyczne, do jego montażu potrzebne są dekarzowi odpowiednie narzędzia. Bez nich wykonanie niektórych prac byłoby niemożliwe, a te do obróbki blachy to podstawa.

Podstawowe narzędzia dekarza

Obecnie tradycyjne nożyce do blachy są tylko jednym z wielu narzędzi wykorzystywanych przy pracach na dachu.

Dostępne są ulepszone wersje znanych i powszechnie stosowanych nożyc, przeznaczonych do wszelkiego rodzaju cięć i materiałów, a także nowoczesne cęgi, kleszcze, zaginadła i specjalistyczne młotki. Im więcej narzędzi ma do dyspozycji dekarz, tym jego praca jest efektywniejsza.

Narzędzia do cięcia i gięcia blachy

Niezbędne w pracy dekarza są wszelkiego rodzaju urządzenia do cięcia i gięcia blach. Podstawowym narzędziami są nożyce blacharskie. Są idealne do skracania i przycinania elementów wykonanych z blachy.

Do rodziny nożyc tradycyjnych należą te do cięć przelotowych po prostej, uniwersalne (pozwalają na wykonywanie zarówno cięć po prostej, jaki i po krzywej), nożyce do łuków oraz otworowe.

Nożyce różnią się kształtem, wielkością, stopniem wygięcia czy długością szczęk. Większość rodzajów nożyc występuje w wersji prawej i lewej, a więc przeznaczone są do wykonywania czynności tylko w jedną lub drugą stronę.

Dekarzowi przydadzą się także cęgi i kleszcze dekarskie (proste, zaginane, długie, krótkie). Wykonane ze stali narzędziowej, z rękojeściami powlekanymi PVC, służą do obróbki blachy (zaginania, zaciskania, falcowania, otwierania rąbka), a także gięcia haków rynien (kleszcze wyposażone w śrubę nastawczą z nakrętką skrzydełkową).

Czasami zdarza się, że nożyce nie spełniają należycie swojego zadania i trzeba użyć innych narzędzi, np. specjalnych noży. W niektórych sytuacjach przydadzą się także piły ręczne – pozwolą dopasować dany element do całej konstrukcji.

Narzędzia niezbędne przy montażu

Dekarz nie wykona porządnie swojej pracy bez młotka dekarskiego - bez niego przybicie gwoździ byłoby niemożliwe. Młotki odkuwane są zazwyczaj z jednego kawałka stali, dzięki czemu są trwalsze. Rękojeść wykańczana jest tworzywem, skórą lub drewnem.

Powinna być tak skonstruowana, by maksymalnie tłumiła drgania powstałe podczas uderzania. Warto zainwestować w młotek z otworami do wyciągania gwoździ. Taki model przyda się, gdy źle wbijemy gwóźdź, a także przy demontażu starego pokrycia. Natomiast magnetyczna końcówka zatrzyma wyciągane gwoździe.

Montaż odeskowania i innych elementów konstrukcyjnych będzie szybszy i łatwiejszy, jeśli użyjemy elektronarzędzi, np. gwoździarek i zszywaczy. Urządzenia te dostępne są także w wersji gazowej.

Elektryczne czy gazowe gwoździarki działają bezprzewodowo, dzięki czemu nie istnieje niebezpieczeństwo zaplątania się w przewody. W przypadku układania pokrycia z papy niezbędne są także palniki gazowe, rozgrzewające materiał podczas zakładania.

Dodatkowy sprzęt przydatny w pracy dekarza

Dekarzowi prace ułatwią wszelkie przyrządy pomiarowe, chochle czy kowadełka dekarskie, sznur dekarski lub hak na linę.

Wielu fachowców nie wyobraża sobie pracy bez specjalnego kołowrotka dekarskiego. Pomocne są również różnego typu dziurkacze. Natomiast lewarek przyda się do usuwania starych lat.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT