Aby zrozumieć istotę tego stylu, należy poznać jego historię, bo to ona go ukształtowała i modyfikowała na przestrzeni lat. W angielskiej kuchni wszystko ze sobą współgra, kreując funkcjonalną i spójną przestrzeń. Jej charakter da się łatwo odtworzyć w naszych współczesnych wnętrzach. Dzięki temu może stanowić świetną inspirację i otwierać przed nami nieograniczone źródło możliwości w projektowaniu kuchni ponadczasowej.
Czym charakteryzuje się styl angielski w kuchni?
Rozważna i romantyczna. Prosta i elegancka. Przytulna, ale zachowawcza. Biała kuchnia w stylu angielskim łączy w sobie wnętrze sielskiego, wiejskiego domu z industrialnym wystrojem i nutką kolonialnych wspomnień.
Styl angielski wywodzi się z gregoriańskiej tradycji i nawiązuje do panującego w tamtych czasach podziału klasowego. Kuchnia była wtedy prostą przestrzenią schowaną w ciemnej piwnicy. Jej odległość od reszty pomieszczeń podkreślała dystans społeczny między właścicielami domu a służbą.
Poczucie wspólnoty i rodziny uczyniło kuchnię angielską jasnym i przytulnym pomieszczeniem. Praca w angielskim domu zmieniła się na rzecz funkcjonalności i użyteczności. Wyprowadziła też kuchnię z piwnicy na jasne i przestronne piętra. W ten sposób angielska kuchnia stała się sercem domu.
Kolorystyka wczesnej kuchni gregoriańskiej nawiązuje do barwy skorupki jajka. Śnieżna biel, ciepły krem, a nawet pastelowa, delikatna żółć to charakterystyczne kolory tego stylu. Matowe i najczęściej jednokolorowe barwy dawały gwarancję długiego użytkowania i sprzyjały wykonywaniu zadań.
Wpływy industrialne poszerzyły kuchnię i wprowadziły do niej kamień, cegłę oraz beton. Łączenie jasnych frontów z hebanowym blatem to akcenty kolonialne. Ciepłe wnętrze czerpie inspirację z podmiejskiego domku. Motywy w subtelny sposób nawiązują do kwiatów i ziół, a miękkie tkaniny sprawiają, że kuchnia angielska jest przyjazna i przytulna.
Biała kuchnia angielska - funkcjonalna i stylowa
Pomimo upływu lat i zmian, jakie przeszła, angielska kuchnia ciągle zachwyca klasyką, pięknem i delikatnością. Jeśli Twoja kuchnia jest urządzona w takim stylu, oznacza to, że masz świetny gust.
Współczesne kuchnie angielskie zachowują gregoriańską symetrię wnętrz i proporcję. To stwarza poczucie wyjątkowej równowagi i porządku, a jednocześnie tworzy klimat elegancji i luksusu. Jasne kolory dodają lekkości i przestronności pomieszczeniu. Biel podkreśla czystość, naturalność i świeżość. Pastelowe odcienie stanowią doskonałe tło dla dekoracji i zdobień, które tworzą ciepłą i przytulną atmosferę.
Poduszki, sofa i fotele zachęcają do rozmów w spokojnej, domowej atmosferze, podkreślając wygodę i komfort pomieszczenia. Motywy kwiatowe ożywiają wnętrze, wprowadzając do niego naturę. Podkreśla to ważną relację pomiędzy człowiekiem a przyrodą.
Ogromną zaletą białej kuchni angielskiej jest jej funkcjonalność. Duża wyspa umieszczona pośrodku to jedno z rozwiązań, dzięki którym maksymalnie wykorzystujemy każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Może ona pełnić funkcję stołu lub warsztatu pracy. Liczne szafki stwarzają dodatkowe miejsce do przechowywania, a wiszące nad wyspą garnki i przybory są niezwykle praktycznym wyjściem, ponieważ leżą zawsze w zasięgu ręki.
Meble to przede wszystkim otwarte półki z łatwym dostępem. Przeszklony kredens lub witryna wpisują się w charakter angielskiej kuchni, tworząc jeszcze więcej miejsca do przechowywania, ale też do eksponowania porcelanowych naczyń.
Styl angielski jest bardzo plastyczny - daje naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Jeżeli czujesz, że sielskie klimaty nie są dla Ciebie, możesz pozostać przy klasycznym rozwiązaniu i stworzy minimalistyczne, bardziej surowe wnętrze.
Biała kuchnia w stylu angielskim - jak ją urządzić?
Punktem wyjścia jest jasny kolor. Wpuszcza do wnętrza dużo światła i wprowadza do niego atmosferę spokoju. Białe lub kremowe meble to klasyka angielskiej kuchni. Wykonane z drewna wyposażenie podkreśla naturalność przestrzeni, prezentując przeszklone i zdobione fronty. Listwy i gzymsy wzmacniają angielski charakter pomieszczenia.
System meblowy stanowi spójny ciąg, wypełniony otwartymi półkami, szafkami i szufladami. Meble powinny uwzględnić ukrycie sprzętu AGD w zabudowie albo integrację z urządzeniami wolno stojącymi. Jeśli Twoja kuchnia jest przestronna, możesz rozszerzyć jej aranżację o trzy dodatkowe, charakterystyczne elementy - wyspę kuchenną, przeszkloną komodę oraz duży drewniany stół z rustykalnymi krzesłami.
Charakterystyczne rozwiązania to naturalne blaty wykonane z kamienia lub drewna. Nowoczesną alternatywą jest polerowany beton, który imituje naturalny kamień. Ceramiczny i głęboki zlew o podwójnej szerokości zachodzi na blat mebli, a kuchenka z piekarnikiem i kominowym okapem nawiązuje do starego, tradycyjnego angielskiego pieca. Podłogi pokryte są najczęściej kamiennymi płytami o nieregularnych kształtach, kafelkami lub bejcowanym drewnem.
Dekoracje tworzą atmosferę i klimat, a roślinność podkreśla więź z przyrodą. W angielskiej kuchni znajdziemy gliniane donice, wypełnione ziołami i kwiatami. Książki, poduszki i naturalne tkaniny, które kreują to wnętrze na wzór sielskiej chaty.
Biała kuchnia angielska - aranżacje i inspiracje
Angielska kuchnia może wyglądać pięknie nawet w małym wnętrzu. Użycie jasnych kolorów na ścianach i suficie optycznie powiększy pomieszczenie. Doskonale sprawdzą się tutaj następujące odcienie farb: Śnieżka Plamoodporna P19 Definitywna lub Śnieżka Plamoodporna P37 Ponadczasowa.
Meble w prostej linii uporządkują kuchnię i sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. We wnętrzach o małym metrażu ograniczamy liczbę dodatków i zachowujemy prosty design.
Przeszklone fronty mebli odbiją światło, a podświetlone szafki dodadzą wnętrzu lekkości. Jasny parkiet na podłodze będzie idealnie pasował do białych ścian. W ten sposób uzyskamy efekt „zamazania granic” pomiędzy płaszczyznami i optycznie powiększymy przestrzeń.
Jeśli marzy Ci się biała, angielska kuchnia w wersji glamour, możesz pozwolić sobie na efektowne dodatki i meble z bogato zdobionymi frontami. Aranżacja takiego miejsca uwzględnia złoto, srebro, marmur i dużo szkła. Doskonale pasują tu kryształowe żyrandole i podłogi na wysoki połysk.
Kuchnia projektowana w duchu glamour błyszczy i jest świetlista. Biel w takim wnętrzu łączy się na zasadzie kontrastu, najczęściej z czarnym kolorem. Jest ona jednak doskonałym tłem do budowania wytwornych wnętrz, ponieważ wprowadza ład i harmonię. Śnieżka Plamoodporna P25 Wytworna to kolor ścian idealnie wpisujący się w luksusowy charakter kuchni.
Fani minimalistycznych aranżacji z powodzeniem mogą czerpać z angielskiego stylu. Surowe tonacje i oszczędne dekoracje koncentrują się na tym, co w kuchni jest najważniejsze: funkcjonalności i porządku. Zachowanie umiaru i prostoty odzwierciedla się w gładkich frontach, chromowych dodatkach i odpowiednim oświetleniu. Proste linie i kolory utrzymane w odcieniach brudnej bieli lub delikatnej szarości (Śnieżka Plamoodporna P38 Współczesna) nadadzą wnętrzu charakteru kuchni nowoczesnej.
Trwałość koloru i plamoodporność ścian to niezbędne cechy każdej praktycznej kuchni. Farby Śnieżka Plamoodporna dają Ci nie tylko gwarancję wytrzymałości, ale przede wszystkim oferują bogatą paletę barw, z którą warto się zapoznać. Kolor zawsze powinien iść w parze z aranżacją. Biel i jej odcienie to sprzymierzeńcy tworzenia kuchni w angielskim stylu. Niezależnie od tego, czy wybierzemy samą klasykę, czy połączymy ją z sielskimi dodatkami, zawsze sprawdzi się świetnie.
Źródło i zdjęcia: Śnieżka
Komentarze