Jak naostrzyć wiertło? Szlifierka, przyrząd do ostrzenia czy profesjonalny serwis?

Odpowiednio zaostrzone wiertło jest kluczem do dokładnego wykonywania pracy. Wraz z upływem czasu, niestety może ono się stępić lub ulec deformacji. Zamiast decydować się na zakup nowego, istnieje możliwość skorzystania z różnych technik ostrzenia. Odkryj, jakie narzędzia są do tego niezbędne oraz jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

Jak naostrzyć wiertło? Szlifierka, przyrząd do ostrzenia czy profesjonalny serwis?

Dlaczego warto ostrzyć wiertła?

Zakup prostych wierteł może wiązać się z kosztem zaledwie kilku złotych, natomiast za bardziej wytrzymałe, przeznaczone do pracy z metalem, trzeba czasami zapłacić kilkadziesiąt a nawet ponad 100 zł.

Mogłoby się wydawać, że zastąpienie zużytych narzędzi nowymi jest najprostszym rozwiązaniem. I choć w przypadku szczególnie dużego zużycia może to być najlepsza droga, często jednak warto rozważyć odnowienie wierteł wysokiej jakości. Możesz to zrobić, używając specjalistycznych urządzeń do ostrzenia wierteł lub innych przyrządów, takich jak szlifierki.

Podczas wybierania odpowiedniego sprzętu do ostrzenia, warto pamiętać, że wiertła różnią się od siebie i nie ma rozwiązania uniwersalnego. Każde z nich wymaga indywidualnego podejścia do procesu ostrzenia.

Możemy wyróżnić różne typy wierteł: płaskie, spiralne, kręte, a także różnicować je ze względu na materiał, do którego są przeznaczone:

  • do drewna,
  • do metalu z ostrzem stalowym,
  • do blach,
  • do betonu z ostrzem z węglików (tzw. wiertła widiowe),
  • wielofunkcyjne do metalu lub betonu z ostrzem z węglików,
  • do tworzyw sztucznych.

Różnorodność przeznaczenia i materiałów, z których wykonane są wiertła, jest kluczowym aspektem wpływającym na wybór techniki ostrzenia.

Ostrzenie wiertła przy użyciu szlifierki

Jeżeli nie zamierzasz inwestować w specjalistyczne urządzenie do ostrzenia wierteł, alternatywą może być wykorzystanie standardowej szlifierki. To rozwiązanie jest szczególnie skuteczne przy ostrzeniu większych wierteł, np. tych przeznaczonych do pracy z drewnem.

Należy jednak pamiętać, że szlifierka nie będzie odpowiednia do precyzyjnego ostrzenia specjalistycznych wierteł – ryzykujesz w ten sposób ich uszkodzenie.

Aby ostrzyć wiertło za pomocą szlifierki, konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi ściernych, najlepiej elektrokorundowych. Wiertło należy przyłożyć do ściernicy, obracając je powoli w kierunku, w którym odbywa się wiercenie.

Ważne jest, aby okresowo przerywać proces ostrzenia, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się wiertła, co mogłoby prowadzić do jego uszkodzenia.

Hartowanie wiertła, czyli proces zwiększający jego wytrzymałość, twardość, odporność na ścieranie, a także granicę plastyczności i sprężystość poprzez szybkie schłodzenie materiału po jego nagrzaniu do wysokiej temperatury, jest popularnym sposobem na poprawienie właściwości stali.

Jednakże, aby proces ten był skuteczny, niezbędna jest precyzja w doborze czasu chłodzenia, co wymaga znajomości składu chemicznego materiału. Nieprawidłowo przeprowadzone hartowanie może prowadzić do deformacji lub nawet pęknięć wiertła.

Ostrzenie wierteł szlifierko-ostrzałką

Szlifierko-ostrzałka, umiejscowiona gdzieś pomiędzy dedykowanym urządzeniem do ostrzenia a standardową szlifierką, doskonale radzi sobie również z ostrzeniem mniejszych, specjalistycznych wierteł.

Urządzenie to z wyglądu przypomina klasyczne szlifierki stołowe, jednak zostało wyposażone w dodatkowy element – uchwyt do wierteł, co umożliwia precyzyjne ostrzenie.

Możliwość regulacji prędkości obrotowej znacząco ułatwia pracę z wiertłami o zróżnicowanych specyfikacjach, a specjalna prowadnica oraz konstrukcja minimalizująca drgania gwarantują wysoką precyzję działania.

Szlifierko-ostrzałka umożliwia także dostosowanie kąta ostrzenia do indywidualnych potrzeb i jest wyposażona w zbiornik na chłodziwo.

Przyrząd do ostrzenia wierteł

Dla tych, którzy regularnie ostrzą wiertła, inwestycja w specjalistyczny przyrząd do ostrzenia może okazać się najbardziej korzystna. Jest to uchwyt montowany do urządzenia szlifującego, wyposażony w element stabilizujący, który pozwala na precyzyjne ostrzenie.

Użytkownik umieszcza wiertło w uchwycie, dostosowuje je pod właściwym kątem do kamienia szlifującego, nastawia głębokość ostrzenia, a potem wykonuje szlifowanie z obu stron zgodnie z instrukcją.

Takie urządzenie jest niezastąpione przy pracy z wiertłami specjalistycznymi, takimi jak wiertła widiowe, do metalu, betonu czy szkła, umożliwiając zachowanie niezbędnej precyzji.

Ostrzenie wierteł przez profesjonalistę

Chociaż posiadanie odpowiedniej wiedzy i narzędzi pozwala na samodzielne ostrzenie wielu typów wiereteł, istnieją sytuacje, gdy zdecydowanie lepiej jest powierzyć tę czynność specjalistom.

Dotyczy to szczególnie wierteł stopniowych ze względu na ich unikalną, stożkową konstrukcję, która komplikuje proces ostrzenia. Samodzielne próby mogą skończyć się uszkodzeniem narzędzia.

Warto więc rozważyć profesjonalne usługi ostrzenia, szczególnie przy pracy z delikatnymi i specjalistycznymi wiertłami, aby uniknąć ryzyka ich zniszczenia.

Źródło i zdjęcie: Högert Technik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT