Czy Twój kask ochronny jest nadal ważny? Sprawdź, zanim będzie za późno!

Kask bezpieczeństwa jest kluczowym elementem, który zwiększa poziom ochrony pracowników. Aby spełniał swoją funkcję, musi być nie tylko odpowiednio dopasowany do charakteru pracy, ale także zgodny z obowiązującymi normami i posiadać ważny termin użytkowania.

Czy Twój kask ochronny jest nadal ważny? Sprawdź, zanim będzie za późno!

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że kaski, podobnie do innych elementów ochrony indywidualnej, mają określony czas ważności. W tym artykule wyjaśniamy, jak zweryfikować aktualność terminu ważności kasku ochronnego.

Jak długo można używać kasku ochronnego?

Kask ochronny, określany w przepisach BHP jako hełm ochronny, stanowi niezbędny element ochrony indywidualnej, mający za zadanie chronić głowę użytkownika przed uderzeniami. Jego znaczenie jest kluczowe, zwłaszcza przy pracy narażonej na ryzyko spadających przedmiotów lub kontaktu z wystającymi elementami.

Aby hełm ochronny mógł skutecznie chronić, musi nie tylko odpowiadać wymaganym normom i być dopasowany do specyfiki pracy – na przykład biały hełm ochronny DIEMEL przeznaczony dla pracowników na wysokościach – ale również posiadać ważną datę użytkowania.

Termin ważności kasku BHP zależy od materiału, z którego został wyprodukowany, ze względu na codzienne użytkowanie i ekspozycję na czynniki zewnętrzne, takie jak promienie UV. Te ostatnie mogą powodować degradację materiału kasku, czyniąc go bardziej podatnym na pęknięcia i zmniejszając jego właściwości ochronne.

Na rynku dostępne są modele kasków zwiększające odporność na promieniowanie UV, na przykład niebieski hełm ochronny PLONER, lecz i one muszą być wymieniane po przekroczeniu określonego czasu użytkowania.

Okres użytkowania kasku ochronnego różni się w zależności od materiału, z którego jest wykonany:

  • Kaski z pokryciem termoplastycznym są zalecane do użytku przez maksymalnie 4 lata od daty ich produkcji, jak na przykład czerwony hełm ochronny PRIM.
  • Hełmy wykonane z żywicy fenolowej z dodatkiem włókna tekstylnego lub poliestru wzmocnionego włóknem szklanym mogą być stosowane nawet do 10 lat od momentu wyprodukowania.

Jak weryfikować ważność kasku ochronnego?

Sprawdzenie ważności kasku ochronnego jest prostym procesem. Wystarczy odnaleźć na obudowie hełmu datę produkcji i, bazując na materiale wykonania, określić jego okres przydatności do użycia.

Na hełmie znajdują się również inne istotne informacje, takie jak numer normy PN-EN 39, typ kasku, kwartał i rok produkcji, materiał wykorzystany do produkcji oraz logo producenta. Te dane są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają ocenę, czy kask nadaje się do bezpiecznego użytkowania.

Kiedy i jak często należy wymieniać hełm ochronny?

Data ważności hełmu ochronnego nie jest jedynym wyznacznikiem, który powinien skłaniać do jego wymiany. Regularna kontrola stanu technicznego kasków jest równie istotna.

Odpowiedzialność za przeprowadzanie codziennych inspekcji wzrokowych, mających na celu wykrycie ewentualnych rys, pęknięć czy odkształceń, spoczywa na użytkownikach. Takie sprawdzenia są kluczowe dla oceny przydatności kasków do dalszego użytku.

Pracownicy powinni także przestrzegać zasad bezpiecznego użytkowania i konserwacji hełmów, zgodnie z wytycznymi producenta, na przykład poprzez odpowiednie przechowywanie i unikanie niepotrzebnej ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

W momencie stwierdzenia uszkodzeń, które mogą wpływać na właściwości ochronne hełmu, konieczna jest jego natychmiastowa wymiana.

Warto podkreślić, że nie tylko uszkodzenia czy przekroczenie terminu ważności powinny skłaniać do zakupu nowego kasku. Ważne jest również, aby był on adekwatny do rodzaju wykonywanej pracy i spełniał obowiązujące normy.

W firmach z większą liczbą pracowników rekomenduje się prowadzenie ewidencji hełmów ochronnych i planowanie zakupu nowych w odpowiednim czasie. Dzięki temu pracownicy mogą korzystać wyłącznie ze sprawnego i aktualnego wyposażenia, co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. W kwestii ochrony nie ma miejsca na kompromisy.

Źródło i zdjęcie: Högert Technik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT