Ogrodzenie betonowe przed zimą. Jak wyczyścić i zabezpieczyć ogrodzenie?

Ogrodzenie betonowe pełni ważną funkcję nie tylko jako ochrona naszej posesji, ale także jako jej wizytówka. Dlatego warto regularnie przeprowadzać jego czyszczenie i impregnację. Powtarzający się ten proces pozwala utrzymać estetyczny wygląd ogrodzenia nawet po wielu latach użytkowania. W trakcie czyszczenia i impregnacji ważne jest, aby wybrać odpowiednie produkty chemiczne i ściśle przestrzegać zaleceń producenta tych preparatów.

Ogrodzenie betonowe przed zimą. Jak wyczyścić i zabezpieczyć ogrodzenie?

Czym czyścić ogrodzenie betonowe?

Cykliczne czyszczenie ogrodzenia betonowego z zabrudzeń takich jak: błoto, kurz, świeże naloty, można wykonać za pomocą myjki ciśnieniowej. Dokładne przepłukanie całej powierzchni ogrodzenia wodą pod ciśnieniem, powinno usunąć większość powierzchownych zabrudzeń. Proces ten będzie jeszcze skuteczniejszy, jeśli ogrodzenie zostało uprzednio zaimpregnowane.

Zdarza się, że na powierzchni bloczków ogrodzeniowych pojawiają się wykwity i zabrudzenia organiczne. Przy ich wystąpieniu konieczne może być zakupienie odpowiedniego środka. Skutecznie pomoże on w walce z wykwitami i zabrudzeniami, oszczędzając czas i przywracając ogrodzenie do pierwotnego stanu wizualnego.

Jaki środek do usuwania plam i wykwitów?

Wybór środka do usuwania plam i wykwitów jest uzależniony od ich rodzaju.

Najczęściej występującymi są wykwity wapienne (węglanowe). Ich powstawanie jest procesem naturalnym, objawiającym się na ogrodzeniach betonowych, najczęściej po zakończeniu budowy. Zjawisko to jest przejściowe i w zależności od intensywności ulega stopniowemu zanikaniu. Na ogrodzeniu objawiają się w postaci białego nalotu lub zacieku.

Do usunięcia wykwitów wapiennych idealny będzie środek na bazie mocnego kwasu. Tutaj doskonale sprawdzi się przygotowany specjalnie dla ogrodzeń betonowych preparat do usuwania wykwitów i nalotów firmy JONIEC®.

Może on zostać wykorzystany do usunięcia wyżej opisanych mankamentów, a przy tym również do wyczyszczenia powierzchni przed przeprowadzeniem zaległej impregnacji. Jest on również skuteczny w przypadku zabrudzeń cementowych i wykwitów wapiennych powstałych na kostce brukowej, cegle klinkierowej oraz betonowych bloczkach.

Kolejnym sporadycznie występującym przypadkiem jest pojawianie się na ogrodzeniu zabrudzeń organicznych, takich jak: smary, oleje, mchy, grzyby. Te ostatnie występują najczęściej w miejscach zacienionych i wilgotnych oraz mających kontakt z roślinami. Na skuteczne usunięcie zabrudzeń organicznych pozwolą preparaty o mocnym odczynie zasadowym.

Jak usunąć wykwity wapienne?

Próbę pozbycia się niechcianych nalotów warto rozpocząć od przepłukania ogrodzenia wodą pod ciśnieniem. Powinno to usunąć część zabrudzeń i nalotów, powstałych podczas budowy, a także po jej zakończeniu.

Jeśli po płukaniu na ogrodzeniu wciąż zalegają widoczne wykwity i zabrudzenia, należy użyć preparatu do usuwania wykwitów i nalotów.

Preparat do wykwitów i nalotów należy rozprowadzić równomiernie przy użyciu pędzla bądź natrysku, tylko w miejscach, gdzie występuje wykwit. Po odczekaniu 2-3 minut miejsce aplikacji preparatu spłukujemy strumieniem wody. Ważnym jest, aby nie dopuścić do wyschnięcia preparatu na czyszczonej powierzchni.

W przypadku trudnych zabrudzeń należy ponownie nanieść preparat i w sposób mechaniczny wetrzeć w podłoże. Można wykorzystać do tego szorstką szczotkę. Po tej czynności ogrodzenie należy dokładnie spłukać wodą.

Przed wykonaniem właściwego czyszczenia ogrodzenia za pomocą preparatu zaleca się wykonanie próbnego użycia środka w najmniej widocznym miejscu ogrodzenia. Ma ona na celu określenie ewentualnych działań niepożądanych, np. uszkodzenia lub odbarwienia czyszczonej powierzchni.

Jaki impregnat do ogrodzenia wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów impregnatów. Trzeba pamiętać o tym, że NIE KAŻDY będzie odpowiedni dla danego ogrodzenia. Różnią się one od sposobem działania oraz efektem wizualnym. Wpływ na zastosowanie ich do impregnacji mają przede wszystkim kolor i faktura bloczka.

Środki impregnujące możemy podzielić na dwie grupy:

1. Impregnaty na bazie wody

Są najbardziej uniwersalnymi impregnatami. W ofercie firmy JONIEC® znajdziemy dwa środki na bazie wody:

Impregnat hydrofobowy uniwersalny – można go użyć  do każdego rodzaju bloczków oferowanych przez firmę JONIEC®. Nie zmienia on ich koloru, ani go nie wzmacnia. Najczęściej używa się go przy ogrodzeniach, w których stosowana jest technologia SCRATCH (wynikiem jej zastosowania jest wyjątkowa, delikatnie prążkowana faktura powierzchni bloczka). Zaliczamy do nich: ROMA Perfect, ROMA Diamond, ROMA Nova i GORC® Top.

Efekty działania:

  • tworzy ochronną membranę zabezpieczającą powierzchnię ogrodzenia przed wnikaniem wody
  • utworzona warstwa hydrofobowa znacznie zmniejsza powierzchnię absorpcji wody
  • wiąże kurz i zapobiega zanieczyszczaniu powierzchni
  • powierzchnia nie zmienia pierwotnego koloru
  • przedłuża żywotność ogrodzenia
  • powierzchnia zachowuje właściwości oddychające
  • zwiększa parametry mrozoodporne

Impregnat MASTER – sprawdzi się w przypadku większości rodzajów ogrodzeń, z wyłączeniem kolorów jasnych: GORC® de Luxe w kolorze SILVER, ROMA Horizon w kolorze białym, ROMA Mega w kolorze SNOW. Środek ten powoduje na powierzchni efekt „mokrego kamienia”, co wzmacnia kolor i podnosi walory estetyczne ogrodzenia. Pozostałe efekty działania są podobne jak w przypadku impregnatu hydrofobowego.

Impregnaty koloryzujące (biały i grafitowy) – produkt ten dedykowany jest dla ogrodzeń ROMA Horizon w kolorach Grafit i Biały. Posiada on właściwości koloryzujące, dzięki czemu trwale barwi malowane powierzchnie, odświeżając i ożywiając ich wygląd.

Efekty działania:

  • posiada zdolność penetracji w głąb podłoża, co zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wody i mrozu
  • zwiększa żywotność ogrodzenia oraz podłoża betonowego
  • odświeża i ożywia kolor ogrodzenia w dostępnych kolorach
  • ukrywa powstałe na powierzchni defekty kolorystyczne, plamy, przebarwienia
  • trwale barwi powierzchnie betonowe

2. Impregnaty na bazie rozpuszczalników

Profesjonalne impregnaty tworzące efekt „mokrego kamienia”.

Impregnat PROTECT

To preparat do stosowania na nawierzchniach z betonu i kamienia. W przypadku ogrodzeń łupanych GORC® de Luxe, preparat ten pięknie wzmacnia i wydobywa kolor, tworząc efekt „mokrego kamienia”.

Dedykowany do wszystkich produktów JONIEC®, z wyjątkami:

  • Nie stosować do ogrodzeń GORC® oraz ROMA w kolorach: SILVER, SNOW, BIAŁY - może pojawić się efekt zszarzenia jasnego koloru. Tu zalecamy Impregnat hydrofobowy uniwersalny lub koloryzujący.
  • Nie stosować do ogrodzeń, w których stosowana jest technologia SCRATCH: ogrodzenia GORC® Top, ROMA Perfect, ROMA Diamond oraz ROMA Nova. Tu zalecamy Impregnat hydrofobowy uniwersalny
  • Nie impregnować tym preparatem ogrodzeń z cegły klinkierowej. Na okładzinach wapiennych, z piaskowca lub innych skał naturalnych zaleca się wykonanie próby.
  • Nie stosować do ogrodzeń ROMA Horizon kolor biały i grafitowy. Tu zalecamy impregnat koloryzujący.

Efekty działania:

  • zwiększa odporność na zabrudzenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych
  • poprawia wygląd powierzchni
  • wzmacnia kolor
  • zmniejsza ścieralność

Impregnat PROTECT PLUS

Ulepszona wersja impregnatu PROTECT. Poza impregnacją bloczków ogrodzeniowych nadaje się także do ochrony prefabrykatów i podjazdów. Zmniejsza on ścieralność oraz dodaje efekt mocnego przyciemnienia i matowej powierzchni.

Pozostałe efekty działania i przeciwwskazania użytkowa są takie same jak w przypadku impregnatu PROTECT.

Środki do impregnacji ogrodzeń betonowych marki Joniec.

Jak prawidłowo przeprowadzić impregnację?

Przed przystąpieniem do samej impregnacji należy zwrócić uwagę na odpowiednie warunki atmosferyczne. Temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie od +5 st. C do +25 st. C. Nie zaleca się przeprowadzania impregnacji podczas mrozów, mocnych upałów oraz opadów deszczu.

Nie bez znaczenia jest też czas, który upłynął od zakończenia budowy ogrodzenia. Ważne aby był to minimum miesiąc.

 

Jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione, to można bezpiecznie przystąpić do aplikacji środka impregnującego.

  • Pierwszą czynnością, jaką musimy przeprowadzić, jest dokładne czyszczenie ogrodzenia. Sposoby i środki do wykonania tego etapu zostały opisane wyżej.
  • Impregnat do ogrodzeń (dowolnej firmy) może być zastosowany po 5-7 dniach od momentu nałożenia preparatu do usuwania wykwitów i nalotów.
  • Kiedy ogrodzenie jest już czyste i suche, możemy nałożyć warstwę impregnatu. Preparat należy nanieść równomiernie na powierzchnię za pomocą pędzla, wałka lub natryskowo i pozostawić na kilka minut, tak aby potrzebna ilość preparatu wchłonęła się w materiał.
  • Podczas impregnacji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie powierzchni nieprzeznaczonych do impregnacji oraz powierzchni wrażliwych na rozpuszczalniki.
  • Kolejne warstwy impregnatu nakładamy metodą "mokry na mokry". Oznacza to, że w miejscach, gdzie warstwa impregnatu ma być grubsza, kolejną aplikujemy przed wyschnięciem pierwszej. Dotyczy to np. części ogrodzenia, które są wystawione na nasilone działanie czynników zewnętrznych, albo są wyjątkowo podatne na wchłanianie impregnatu.

Chcąc zachować nienaganny wygląd naszego ogrodzenia, należy dbać o jego pielęgnację. Czyszczenie i impregnacja to procesy, które warto przeprowadzać regularnie. Inwestycja odrobiny czasu i wysiłku pozwoli cieszyć się pięknie wyglądającą wizytówką posesji przez wiele lat.

źródło i zdjęcia: JONIEC

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT