Jak zaplanować ogród? Poznaj 7 wskazówek

Planowanie ogrodu wcale nie musi być trudne. Co więcej, może okazać się świetną zabawą. Pamiętaj jednak, że aranżację warto dobrze przemyśleć, ponieważ jej charakter przełoży się na późniejszą funkcjonalność przestrzeni i pielęgnację roślin.

Jak zaplanować ogród? Poznaj 7 wskazówek

Jak zaplanować ogród, by zrobić to „z głową”? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć piękną i praktyczną oazę zieleni.

1. Projektowanie ogrodu - pomysł to podstawa

Zastanawiasz się, jak zaplanować ogród i czy w ogóle warto to robić? Doświadczeni ogrodnicy nie mają w tej kwestii wątpliwości – chaotyczne zagospodarowanie przestrzeni i brak konkretnej koncepcji to najgorsze na co możesz się zdecydować.

Z tego względu, jeśli chcesz, by przestrzeń była funkcjonalna, a uprawy rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, warto poświęcić trochę czasu na opracowanie podstawowego projektu posesji.

2. Od czego zacząć planowanie ogrodu?

Jak zaplanować ogród od podstaw? Pomocny z pewnością okaże się szkic, na którym rozrysujesz poszczególne strefy i oznaczysz ewentualne ograniczenia. Przedstawiamy kilka istotnych aspektów, które warto na nim uwzględnić:

  • ścieżki i dojazdy przechodzące przez posesję,
  • podziemne instalacje, zarówno te wykonane, jak i planowane,
  • elementy architektury, np. altanki, ławki, oczka wodne czy schodki,
  • lokalizacje dodatkowych elementów, np. śmietnika, źródła wody czy kompostownika.

Podczas planowania ogrodu pamiętaj o określeniu przestrzeni dla roślin. Jeśli chcesz posadzić drzewa, to pamiętaj, że po kilku latach z pewnością będą potrzebowały one znacznie więcej miejsca. Choć wydaje się to oczywiste, to jednym z często popełnianych błędów jest zbyt gęste nasadzenie roślinności.

3. Wybierz stylistykę ogrodu

Z pewnością masz jakieś wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać Twój wymarzony ogród. Stylistyka wyposażenia i charakter roślinności to kolejne aspekty, które warto uwzględnić w projekcie. Jak zaplanować ogród, jeśli trudno sprecyzować oczekiwania?

Zastanów się, czy chcesz, by był nowoczesny, czy tradycyjny. Przemyśl też wybór roślinności – wolisz barwne kwiaty, rośliny zielone, a może ogród warzywny? Pomocne mogą okazać się również inspiracje z różnych stron świata – np. ogrody angielskie i japońskie.

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na warzywnik.

4. Zaplanuj ogród warzywny

Chcesz, by w ogrodzie znalazło się miejsce na domową uprawę warzyw lub owoców? Pamiętaj, że potrzebują one specyficznych warunków, a rodzimy klimat często nie sprzyja obfitym plonom. Jak zaplanować ogród, by cieszyć się jego pysznymi darami?

Spełnieniem marzeń wielu ogrodników jest mini szklarnia. Jeśli na Twojej posesji nie ma na nią miejsca, pomocne mogą okazać się inspekty.

5. Strefa relaksu w ogrodzie

Niemal każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym tarasie, który stanie się zacisznym miejscem odpoczynku. Strefę relaksu warto uwzględnić już podczas planowania ogrodu. Co warto w niej wykorzystać?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zadaszenia tarasowe, które pozwalają korzystać z uroków natury nawet wtedy, gdy nie sprzyja temu pogoda!

6. Jak zaplanować trawnik?

Nieodłącznym elementem każdego ogrodu jest trawnik. Pamiętaj jednak, że jego utrzymanie nie zawsze jest proste. Jak zaplanować ogród, by cieszyć się pięknym trawnikiem?

Do wzmocnienia roślinności możesz wykorzystać popularne kratki trawnikowe. Kształt zielonego dywanu wyznaczysz z kolei za pomocą obrzeży trawnikowych.

7. Nie zapomnij o oświetleniu!

Podczas planowania ogrodu pamiętaj również o oświetleniu. Dobre źródło światła będzie pomocne przy wejściu frontowym, wjeździe do garażu czy tarasie. Ciekawym rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w tej roli, mogą okazać się np. ekologiczne lampy solarne.


źródło: Gutta

zdjęcia: Pixabay

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT