Budowa tarasu może być łatwa – wszystko zależy od rodzaju konstrukcji. Spotkać można w końcu zarówno drewniane, jak i betonowe warianty. Te drugie wymagają odpowiedniej techniki wykonania, a sama praca nad nimi jest niezwykle czasochłonna.
Z kolei taras drewniany to coś, co jest w zasięgu ręki każdego majsterkowicza. Podpowiemy, jak zrobić taras przed domem i jakich narzędzi warto użyć, a także jaki typ zadaszenia wybrać.
Jakie są rodzaje tarasów?
Wybór konstrukcji tarasowej warto poddać chwili namysłu. W zależności od metody można spotkać się z wieloma budowlami tego typu. Niektóre z nich wymagają wysokich nakładów finansowych oraz wielu godzin pracy ekipy budowlanej. Inne zaś można postawić samodzielne w kilka dni. Możesz zdecydować się na podstawienie poniższych rodzajów tarasów:
- taras ziemny betonowy – to konstrukcja najbardziej popularna, a odpowiednio wzniesiona służy przez wiele lat i nie wymaga konserwacji. Może zostać pokryta gresem, a jej wykonanie składa się z kilku etapów pracy, do których należy użyć właściwych środków;
- taras ziemny utwardzany – uchodzi za najtańszy w wykonaniu oraz najłatwiejszy. Gdy buduje go osoba wprawiona w swoim fachu, może postawić go w ciągu jednego dnia. Powszechnie jest on nazywany „tarasem na sucho”. Do jego zbudowania wykorzystana zostaje kostka betonowa oraz płyty;
- taras drewniany – są równie popularne co tarasy utwardzane, a także coraz chętniej stawiane. Wymagają okresowych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak pięknie prezentują się na tle zielonego ogrodu i kwiatów. Ponadto nawet podczas wysokich upałów nie nagrzewają się, przez co można je nazwać idealnymi izolatorami. Można je wykonać zarówno na ziemnej konstrukcji, jak i betonowej;
- taras z kompozytów drewnianych – łączy w sobie zarówno cechy drewna, jak i innych tworzyw. Najczęściej budowany jest z tzw. mączki drzewnej oraz polimerów HDPE. Nie wymaga on nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych, lecz mimo to jest on jednym z najrzadziej stawianych tarasów.
Drewniany taras – co warto o nim wiedzieć?
Jak już wspomnieliśmy, taras drewniany to konstrukcja łatwa w utrzymaniu. Jego niebywałą zaletą jest to, że pasuje do niemalże każdego domu, a przy tym prezentuje się efektownie i wzbogaca przestrzeń. Utrzymanie tego rodzaju tarasu nie jest trudne, a zabiegi konserwacyjne możesz wykonywać samodzielnie.
Odpowiednio postawiony taras będzie służył przez wiele lat, nawet gdy przez cały czas będzie znajdował się w trudnych warunkach pogodowych. Możesz wykonać go zarówno z desek litych, jak i innych, lecz muszą one odpowiednio odprowadzać wodę.
Bardzo ważne podczas stawiania drewnianego tarasu jest wykonanie podstawy. Musi on bowiem stanąć na utwardzonej konstrukcji ziemnej. Podbudowa powinna składać się ze świru oraz piasku, dopiero po tym można zacząć stawiać drewniane bale o odpowiedniej średnicy i wysokości.
Niezwykle istotne przy drewnianym tarasie, jest także zadaszenie. Powinno być ono wykonane z dobrych jakościowo materiałów, aby podczas deszczu woda nie dostawała się do środka. Niektórzy decydują się na postawienie konstrukcji bez zadaszenia, jednak rozwiązanie to znacząco ogranicza możliwość korzystania z niej i trochę mija się z celem.
Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?
Gdy zastanawiasz się, jak zrobić taras, musisz również rozważyć wybór odpowiedniego zadaszenia. Możesz zdecydować się na zadaszenie tymczasowe. Ma ono swoje wady oraz zalety.
Oprócz tego, że możesz z niego zrezygnować w każdej chwili, to również każda większa wichura może przyczynić się do tego, że zostanie ono zerwane. Podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłego parasola, materiałowych żagli oraz markiz.
Najczęściej polecanym wariantem okazuje się jednak stałe pokrycie dachowe. To ono jest niewątpliwie najtrwalszym rozwiązaniem, które niezależnie od pogody spełnia swoją funkcję.
Jeśli chcesz, aby konstrukcja ta wytrzymała przez długie lata, możesz wybrać gont, a także dachówkę betonową lub ceramiczną. Pierwsze z wymienionych rozwiązań można dopasować kolorystycznie. Ponadto tego typu dach będzie idealnym schronieniem w czasie letnich upałów.
W sklepie firmy Gutta znajdziesz tzw. gont bitumiczny, jak i pokrycia faliste, które z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać w tego typu konstrukcjach. Wszystkie warianty dostępne są w różnych wymiarach, dlatego bez problemu dopasujesz wszystko do swoich wymagań.
Jak zrobić taras drewniany krok po kroku
Budowa tarasu, jak już wspomnieliśmy, jest zależna od rodzaju stawianej konstrukcji. Niektóre z nich można zbudować jednego dnia, natomiast inne będą wymagały kilku dni pracy i to tej wykonanej przez odpowiednich fachowców.
Podpowiemy Ci jednak, jak zrobić drewniany taras. Do jego postawienia będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi. Zaopatrz się więc w pilarkę do przycinania desek oraz piłę łańcuchową, która pomoże Ci uciąć większe i grubsze belki.
Dodatkowo będziesz potrzebował wkrętów oraz wierteł dwustopniowych. Ponadto musisz zaopatrzyć się również w dach oraz wszelkie narzędzia do jego założenia – oba te elementy znajdziesz na naszej stronie.
Gdy już przygotujesz narzędzia, koniecznie wybierz konstrukcję. Może być ona nośna, a zwłaszcza jej ułożenie na gruncie. Powinno być ono spójne z poziomem podłogi w pomieszczeniu.
Taras tego typu usadawia się na tzw. legarach, na już utwardzonym podłożu. Następnie musisz wytyczyć obszar tarasu, a kolejno usunąć z niego warstwę roślinną o głębokości 15-30 cm.
Warto również zabetonować słupki pod konstrukcję tarasu. Na ich powierzchni układa się płyty oraz ruszt krzyżowy. Ostatni element to mocowanie budowli oraz desek. Na sam koniec zostaje położyć dach, który wcześniej mogłeś wybrać w ofercie naszego sklepu.
źródło: Gutta
fot. otwierająca: Pixels
Komentarze