Jaki wpływ na beton mają duże zmiany temperatury?

W połowie maja często spotykamy się z krótkotrwałym, gwałtownym ochłodzeniem. Następuje napływ zimnego polarnego powietrza, z temperaturami sięgającymi poniżej 0ºC. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków.

Jaki wpływ na beton mają duże zmiany temperatury?

Taka sytuacja pogodowa ma ogromny wpływ na budowę ogrodzenia. Z punktu widzenia trwałości betonu najbardziej niekorzystne warunki to wielokrotne przechodzenie betonu przez 0ºC. Jak wiadomo, woda zmieniając swój stan skupienia z płynnego w stały, zwiększa swoją objętość o około 8%.

W betonie pozostaje niewielka ilość „wody”, czy raczej roztworu wodnego, który przy każdym przejściu przez 0ºC zwiększa objętość i może doprowadzić do destrukcji betonu.

Główne zagrożenia dotyczące trwałości betonu

  • Zamarznięcie młodego betonu, zniszczenie powstającej struktury,
  • Możliwość wystąpienia spękań betonu i odkształceń termicznych,
  • Wydłużony w czasie przyrost wytrzymałości betonu.

Dlatego też niezmiernie ważna jest odpowiednia pielęgnacja ogrodzenia, aby zapobiec pękaniu i destrukcji rdzenia betonowego wewnątrz bloczków ogrodzeniowych.

Jak pielęgnować betonowe ogrodzenie?  

Prowadzenie robót betonowych w warunkach dużych zmian temperatury jest możliwe jedynie w przypadku podjęcia odpowiednich działań umożliwiających wiązanie i twardnienie mieszanki betonowej.

Pielęgnacja betonu w takim okresie ma na celu zminimalizowanie niepożądanych skutków oddziaływania zmian temperatury na beton.

Co można wykonać:

  • Odpowiednio dobrać składniki betonu i składu mieszanki,
  • Zapewnić odpowiednią temperaturę przygotowania i transportu betonu (min. +5 ºC),
  • Zapewnić ochronę cieplną betonu w elementach ogrodzenia, np. za pomocą wełny, folii, włókniny, materiałów izolacyjnych,
  • Podgrzewać beton znajdujący się w bloczkach ogrodzenia,
  • Zastosować odpowiedniego rodzaju szalunki i zadbać o ich izolację – dotyczy budowy fundamentów ogrodzenia.

Opisane wyżej sposoby pielęgnacji betonu można stosować samodzielnie lub – w zależności od potrzeb – łącznie. To właśnie od doboru właściwego sposobu pielęgnacji betonu zależy, czy beton uzyska w konstrukcji wymagane właściwości, a co za tym idzie, czy ogrodzenie będzie trwałe i solidne.

źródło i zdjęcia: JONIEC

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT