Taka sytuacja pogodowa ma ogromny wpływ na budowę ogrodzenia. Z punktu widzenia trwałości betonu najbardziej niekorzystne warunki to wielokrotne przechodzenie betonu przez 0ºC. Jak wiadomo, woda zmieniając swój stan skupienia z płynnego w stały, zwiększa swoją objętość o około 8%.
W betonie pozostaje niewielka ilość „wody”, czy raczej roztworu wodnego, który przy każdym przejściu przez 0ºC zwiększa objętość i może doprowadzić do destrukcji betonu.
Główne zagrożenia dotyczące trwałości betonu
- Zamarznięcie młodego betonu, zniszczenie powstającej struktury,
- Możliwość wystąpienia spękań betonu i odkształceń termicznych,
- Wydłużony w czasie przyrost wytrzymałości betonu.
Dlatego też niezmiernie ważna jest odpowiednia pielęgnacja ogrodzenia, aby zapobiec pękaniu i destrukcji rdzenia betonowego wewnątrz bloczków ogrodzeniowych.
Jak pielęgnować betonowe ogrodzenie?
Prowadzenie robót betonowych w warunkach dużych zmian temperatury jest możliwe jedynie w przypadku podjęcia odpowiednich działań umożliwiających wiązanie i twardnienie mieszanki betonowej.
Pielęgnacja betonu w takim okresie ma na celu zminimalizowanie niepożądanych skutków oddziaływania zmian temperatury na beton.
Co można wykonać:
- Odpowiednio dobrać składniki betonu i składu mieszanki,
- Zapewnić odpowiednią temperaturę przygotowania i transportu betonu (min. +5 ºC),
- Zapewnić ochronę cieplną betonu w elementach ogrodzenia, np. za pomocą wełny, folii, włókniny, materiałów izolacyjnych,
- Podgrzewać beton znajdujący się w bloczkach ogrodzenia,
- Zastosować odpowiedniego rodzaju szalunki i zadbać o ich izolację – dotyczy budowy fundamentów ogrodzenia.
Opisane wyżej sposoby pielęgnacji betonu można stosować samodzielnie lub – w zależności od potrzeb – łącznie. To właśnie od doboru właściwego sposobu pielęgnacji betonu zależy, czy beton uzyska w konstrukcji wymagane właściwości, a co za tym idzie, czy ogrodzenie będzie trwałe i solidne.
źródło i zdjęcia: JONIEC
Komentarze