Bielenie ścian obory - jak bielić agregatem do bielenia?

Białkowanie ścian obory i budynków gospodarskich jest niezwykle ważne ze względu na utrzymywanie odpowiednich warunków higienicznych w pomieszczeniu inwentarskim. Zabiegi takie są wymagane przez służby weterynaryjne, ale tak naprawdę każdy hodowca bydła powinien zdawać sobie sprawę z tego, że są one wręcz niezbędne.

Bielenie ścian obory - jak bielić agregatem do bielenia?

Bielenie obory - dlaczego należy malować mlekiem wapiennym ściany?

Jest to podstawowy zabieg pozwalający na utrzymanie w dobrym stanie zdrowotnym naszego bydła i trzody. Odpowiednio przygotowane mleko wapienne jest środkiem grzybobójczym, bakteriobójczym, a także ogranicza namnażanie się much i innych insektów. Pozwala ono na zminimalizowanie chorób, a także zwiększa komfort życia bydła.

Kolejnym -mniej ważnym- plusem bielenia ścian, jest aspekt estetyczny. Białe, czyste ściany wyglądają po prostu lepiej. Dlatego też tego typu zabiegi stosuje się często również w pomieszczeniach gospodarskich, w których nie zamieszkują zwierzęta.

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do malowania ścian mlekiem wapiennym, muszą one zostać bezwzględnie umyte. Mycie ścian możemy przeprowadzić za pomocą myjki ciśnieniowej lub pianownicy (agregat do bielenia wapnem AGREKOM ma możliwość podpięcia modułu pianującego). Jeżeli decydujemy się na natrysk aktywnej piany, powinniśmy pamiętać o pozostawieniu jej na chwilę na powierzchni ściany.

Kolejnym krokiem jest spłukanie piany. Do tej czynności również możemy wykorzystać bielarkę pneumatyczną. Wystarczy, że do jej wnętrza wlejemy wodę i za pomocą lancy pozbędziemy się piany aktywnej, wraz z zanieczyszczeniami. Do trudniejszych zabrudzeń niezbędne będzie użycie gąbek i skrobaczek.

Jak przygotować mleko wapienne do bielenia ścian?

Istnieją trzy metody uzyskania mleka wapiennego. Najprostszą z nich jest kupienie gotowego roztworu, który wystarczy wstrząsnąć. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe. Większość hodowców bydła samodzielnie przygotowuje mleko wapienne. Zadanie nie należy do trudnych, ale wymaga odrobiny czasu.

W pierwszej kolejności musimy zakupić wapno hydratyzowane tzw. suchogaszone. Następnie należy zmieszać je z wodą w proporcji około 70 litrów wody na 100 kg wapna hydratyzowanego. Tak przygotowana mieszanina nosi nazwę ciasta wapiennego. Mieszankę dokładnie mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji, a następnie po przykryciu odstawiamy na około 36 godzin.

Po tym czasie dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji mleka. Ten sposób przygotowania pozwala na zmniejszenie ilości grudek i przygotowanie bardziej jednolitego roztworu.

Ostatnią metodą przygotowania mleka wapiennego, jest zmieszanie wapna hydratyzowanego z wodą w proporcji 5:1. Pozwala to na szybkie uzyskanie zawiesiny, ale obarczone jest ryzykiem powstawania wielu grudek. Taki roztwór - jeżeli nie przecedzimy go dokładnie- może spowodować zapchanie lancy. Przed napełnieniem zbiornika agregatu, każdy roztwór wapienny warto przecedzić przez pieluchę tetrową, rajstopę lub sitko.

Bielenie ścian agregatem do bielenia wapnem

Malowanie wapnem (tzw. bielenie ścian) jest zabiegiem, który możemy wykonać szybko. Metody polegające na bieleniu ścian przy użyciu pędzla już dawno przeszły do lamusa. Obecnie nikt nie chce tracić czasu na wspinanie się po drabinie z pędzlem i wiaderkiem. Hodowcy preferują szybkie i skuteczne rozwiązania takie jak agregaty do bielenia (tzw. bielarki do wapna). Odpowiednia konstrukcja agregatu do bielenia, pozwala na łatwe pokrycie mlekiem wapiennym dużej powierzchni (nawet 60m2 w 5 minut w przypadku agregatów AGREKOM).

Bielenie ścian obory mlekiem wapiennym. fot. AGREKOM
Bielenie ścian obory mlekiem wapiennym. fot. AGREKOM

Przygotowanie bielarki do pracy jest niezwykle proste. Wystarczy napełnić zbiornik (uprzednio przecedzając mleko wapienne), podpiąć przewody i lancę lub pistolet, podłączyć kompresor, a następnie ustawić odpowiednie ciśnienie. W przypadku bielenia ścian na kompresorze ustawiamy ciśnienie 5 BAR (możemy również użyć sprężarki ciągnikowej), następnie ustawiamy ciśnienie w zbiorniku na 4,5 Bar.

W tym momencie możemy przystąpić do bielenia. Ścianę pokrywamy możliwie jak najdokładniej. Czasami niezbędne okazuje się powtórne malowanie po wyschnięciu pierwszej warstwy. Jest to oczywiście zależne od gęstości mleka wapiennego i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Pistolet czy lanca - co wybrać do bielenia wapnem ścian obory?

Zarówno pistolet do bielenia, jak i lanca mają swoich zwolenników i przeciwników. Stosując pistolet do bielenia wapnem mamy możliwość dokładniejszego pokrycia powierzchni. Używanie pistoletu pozwala nie tylko na stosowanie mleka wapiennego, ale również na malowanie farbami emulsyjnymi. Daje to możliwość wykorzystania agregatu również do innych prac np. malowania natryskowego pokoju lub płotu.

Bielenie ścian przy użyciu pistoletu ma również swoje minusy. Jedną z większych wad tego typu rozwiązania jest problem pojawiający się w przypadku wysokich pomieszczeń. Niestety, ale aby pokryć mlekiem wapiennym elementy znajdujące się wysoko, musimy posiłkować się drabiną.

Używając lancy, bez problemu możemy sięgać w wysoko położone partie obory. Bielenie lancą nie jest aż tak dokładne, jak w przypadku pistoletu, ale pozwala na o wiele szybsze pokrycie ścian mlekiem wapiennym. Dzięki odpowiednio dobranym dyszą możemy nakładać mieszankę wapna hydratyzowanego i wody płaskim szerokim strumieniem o szerokości aż 60 cm.

Zarówno pistolet, jak i lanca dobrze sprawdzają się podczas bielenia ścian mlekiem wapiennym. Podczas wyboru należy uwzględnić wysokość pomieszczenia, jakie mamy do malowania, a także czas, jaki chcemy poświęcić na tego typu pracę. Dobrym rozwiązaniem jest zakup agregatu wyposażonego zarówno w pistolet malarski, jak i lancę. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany agregat i wszystkie akcesoria takie jak pistolety i lance.

źródło i zdjęcia: AGREKOM

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT