Jak dbać o wygląd otoczenia domu jesienią?

Zalegające liście na trawnikach i chodnikach to oznaka jesieni i prawdziwa zmora ogrodników. Warto przeprowadzać regularne prace porządkowe wokół domu, bo rozkładające się listowie, igliwie i owoce może wyrządzić duże szkody.

Jak dbać o wygląd otoczenia domu jesienią?

Przez ostatnie miesiące ogród był centrum życia domowników. Nawierzchnie ogrodowe i taras były szczególnie narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Tłuste plamy powstałe przy grillowaniu czy rozlane napoje mogą wniknąć w posadzkę i być trudne do usunięcia.

Powierzchnie betonowe, choć należą do jednych z łatwiejszych do konserwacji, także wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

Wchodzące w ostatnią fazę cyklu rocznego drzewa i krzewy zaczynają odprowadzać nagromadzoną wilgoć do korzeni, by przetrwać zimę. Skutkuje to usychaniem i opadaniem liści.

Jeżeli nie będziemy ich regularnie zbierać, mogą uszkodzić murawę, a także być niebezpieczne dla mieszkańców, ponieważ są mokre i śliskie.  Zawarte w wiśniach, jabłkach czy porzeczkach kwasy owocowe potrafią silnie brudzić, a nawet odbarwiać nawierzchnię.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA NAWIERZCHNI WOKÓŁ DOMU

Gruntowne czyszczenie przydomowych nawierzchni powinniśmy rozpocząć od zamiatania i mycia, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej. Następnie należy ocenić, czy po takim zabiegu nie pozostały plamy lub zacieki.

Jeśli je odnajdziemy, warto zastosować środek adekwatny do zabrudzenia. Na rynku dostępne są gotowe preparaty do czyszczenia. Niektóre materiały, takie jak płyty betonowe, warto dodatkowo zaimpregnować.

Delikatna, niewidoczna warstwa ochronna zabezpieczy powierzchnię płyt przed wnikaniem wilgoci, zabrudzeń, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo zwiększy odporność na zużycie.

Impregnat nie uchroni całkowicie nawierzchni przed plamami, ale wydłuży czas, w którym możemy zareagować na powstałe zabrudzenie bez widocznych konsekwencji.

- Dobrej jakości nawierzchnie betonowe są impregnowane już na etapie produkcji poprzez dodanie środka hydrofobizującego do mieszanki betonowej i dodatkowej jego warstwę na powierzchni płyty.

- Na rynku dostępne są także preparaty, które można stosować już na gotowych nawierzchniach. Ich regularne stosowanie zapewni ochronę przed wnikaniem zanieczyszczeń i pochłanianiem wody. Co ważne, impregnaty nie powinny zmniejszać właściwości antypoślizgowych nawierzchni ani tworzyć na nich widocznej warstwy - radzi Andrzej Chłopek, ekspert marki DASAG.

Czyszczenie nawierzchni wokół domu w trakcie jesieni.

KIEDY ROZPOCZĄĆ IMPREGNACJĘ NAWIERZCHNI?

Systematyka jest kluczem do sukcesu, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy płyty ogrodowe lub tarasowe nie potrzebują ponownej impregnacji. Jest na to prosty, domowy sposób.

- Na płytę czy kostkę możemy wylać niewielką ilość wody i obserwować, co się wydarzy. Jeśli ciecz zatrzyma się na powierzchni pod postacią skupiska kropli, oznacza to, że ścieżka posiada skutecznie chroniącą warstwę impregnatu i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli natomiast woda wsiąknie i pozostawi mokrą plamę, nadszedł czas na powtórzenie czynności zabezpieczających - dodaje Andrzej Chłopek.

Przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych: regularnym zamiataniu, okresowym myciu i impregnacji, betonowa posadzka będzie też solidnie zabezpieczona przed nadejściem zimy.

Impregnacja nawierzchni wokół domu podczas jesieni.

Źródło i fot.: PROBET-DASAG

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT