Bezpieczna przestrzeń wokół domu

Wybierając płyty chodnikowe, pokrycie schodów czy tarasu, warto wiedzieć, że antypoślizgowość jest parametrem, który może mieć różną wartość. Polskie prawo zobowiązuje producentów do zapewnienia antypoślizgowości, lecz nie definiuje jej minimalnej wartości. W efekcie, schody czy chodnik mogą być antypoślizgowe w teorii, a w praktyce stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

Bezpieczna przestrzeń wokół domu

Firma Probet-Dasag wzięła za wzór surowe normy niemieckie. Wybierając produkty o parametrach takich jak oferowane przez Probet-Dasag, można mieć pewność, że są one bezpieczne.

Sposoby na zwiększenie antypoślizgowości

Posypywanie solą to najpopularniejszy sposób na zapewnienie sobie bezpiecznego podłoża podczas niskich temperatur. Może on jednak uszkadzać materiał i wpływać na jego żywotność. Choć dobra wycieraczka do butów i zapas piasku do posypywania pokrytego lodem podjazdu to wciąż zimowy must have, zwróć uwagę na nowe rozwiązania dostępne na rynku.

By zabezpieczyć schody (nie tylko zimą, ale też na wypadek ulewnego letniego deszczu), można użyć specjalistycznych impregnatów, które zwiększą antypoślizgowość i zadbają o materiał, z którego wykonana jest powierzchnia. Można wykorzystać także ze specjalnych gumowych nakładek lub taśm antypoślizgowych. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, warto natomiast zainwestować w antypoślizgowe maty, którym można przykryć śliską powierzchnię schodów i ganku.

Mieszkańcom najbardziej zaśnieżonych zakątków Polski przyda się innowacyjny sposób na dodatkowe podwyższenie antypoślizgowości - zastosowanie gumowych wkładek w płytach betonowych. Wkładki są umieszczane w specjalnych wyżłobieniach, które powstają w schodach jeszcze na etapie produkcji przed ostatecznym szlifowaniem betonu. To gumowe paski wystające zaledwie kilka milimetrów nad poziom stopnia. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany gumowych wkładek. Choć są bardzo wytrzymałe, to taka potrzeba może się pojawić po kilku lub kilkunastu latach.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT