Jak odświeżyć ogrodzenie?

Opady deszczu i śniegu, wiatr, a także kurz i inne zanieczyszczenia działają na ogrodzenia przez cały rok. Efektem jest utrata intensywności kolorów, pojawienie się porostów i grzybów, a także powstanie nieestetycznych białych plam i zacieków, które są jednak - na szczęście - łatwo usuwalnymi węglanowymi wykwitami.

Jak odświeżyć ogrodzenie?

Sposoby na odświeżenie ogrodzenia

Na skutek tych wszystkich czynników ogrodzenia (w tym betonowe) niszczeją i tracą swój pierwotny, ładny wygląd. Jednak, podobnie jak w przypadku innych elementów ogrodowego wystroju, istnieją skuteczne metody na ich odświeżenie i przywrócenie do pierwotnego stanu.

Odświeżanie ogrodzenia należy zacząć od jego dokładnego oczyszczenia z występujących na nim zabrudzeń. Doskonale nadają się do tego specjalne preparaty, którymi można czyścić modułowe ogrodzenia betonowe, ale także betonową kostkę brukową czy cegłę klinkierową. Skutecznie oczyszczają ww. powierzchnie z nalotów wapniowych i innych zanieczyszczeń i stanowią dobry wstęp do ich impregnowania czy też malowania.

Fot. 1.

Preparat należy nałożyć przy pomocy pędzla lub natryskiwacza na brudną nawierzchnię i odczekać kilka minut. Podczas nakładania pojawia się piana, której intensywność zależy od stopnia zabrudzenia ogrodzenia. Preparat nakłada go kilka razy bez zmywania, aż do momentu, gdy piana przestanie się pojawiać. Reakcja może zachodzić dość burzliwie, więc warto zachować odpowiednią odległość od ogrodzenia.

Jeśli wykwity są usuwane z materiałów budowlanych, lepiej nie zmywać nawierzchni wodą, ponieważ mogą pojawić się tzw. wtórne wykwity, które mogą być nawet bardziej intensywne. Należy pamiętać, że występowanie wykwitów to proces naturalny, który jest skutkiem mineralnego pochodzenia materiałów. Można jednak minimalizować szanse na ich powstawanie dzięki odpowiedniej impregnacji nawierzchni ogrodzenia.

Bardzo skuteczne są również impregnaty do ogrodzeń, które zalecamy szczególnie do bloczków ogrodzeniowych, kamiennych oraz prefabrykatów. Ich zastosowanie zwiększa odporność ogrodzeń na wszelkie zabrudzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym jednocześnie poprawiają one wygląd ogrodzenia: zmniejszają jego ścieralność i wzmacniają kolor.

Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie betonowego ogrodzenia przedłuży jego trwałość i naturalny wygląd. Wystarczy pamiętać o okresowej konserwacji (zaleca się przeprowadzanie zabiegu średnio co dwa do pięciu lat), a nasz płot będzie długo cieszył oczy.

Źródło i zdjęcia: Joniec

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE