Ogrodzenie - kiedy remont, a kiedy rozbiórka?

W przypadku ogrodzenia wokół posesji remont oznacza zazwyczaj postawienie nowej bariery. Co prawda czasami da się odmalować płot, albo wykorzystać jego niektóre elementy do wzniesienia nowego, ale nie ma gwarancji, że po modernizacji takie ogrodzenie będzie się dobrze prezentowało.

Ogrodzenie - kiedy remont, a kiedy rozbiórka?

Ogrodzenie pełni kilka funkcji. Przede wszystkim wyznacza granice posesji. Może też pełnić rolę bariery dla intruzów, czasem również dla hałasu. Wreszcie stanowi dekorację budynku i jego otoczenia. Musi być więc i solidne i estetyczne.

Niestety, nawet po kilku lub kilkunastu latach użytkowania metalowa siatka jest zazwyczaj skorodowana, podmurówka ma ubytki, a drewniane elementy płotu mogą być spróchniałe. Czasami można wykorzystać stary fundament jako podporę nowego ogrodzenia, a np. słupki, po odmalowaniu, wykorzystać do podtrzymania nowych przęseł.

Zazwyczaj jednak inwestorzy decydują się na wzniesienie zupełnie nowego ogrodzenia. Wychodzą bowiem z założenia, że lepiej wydać nieco więcej, ale mieć barierę na lata - estetyczną i wzniesioną zgodnie z obecnymi trendami architektonicznymi.

Ogrodzenie
Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ozdobny. (fot. Polbram)

JAKIE POWINNO BYĆ NOWE OGRODZENIE?

Planując nowe ogrodzenie warto zwrócić uwagę na kilka cech, jakie powinno ono spełniać. Oto one:

  • dopasowane do potrzeb - w zależności od preferencji, a także od poziomu zagrożenia, można zdecydować się na lekki płot z siatki, albo na solidny mur, który będzie stanowił pierwszą barierę dla intruza. Pełne ogrodzenie warto też wybrać wtedy, gdy działka zlokalizowana jest przy ruchliwej drodze - będzie ono bowiem w pewnym stopniu chronić przed hałasem i kurzem. Znaczenie mają też możliwości finansowe inwestora, ponieważ różnice w kosztach wybudowania różnych ogrodzeń (o czym więcej poniżej) są ogromne;

 

  • wykonane zgodnie z przepisami - uregulowania prawne dotyczące ogrodzeń nie są zbyt restrykcyjne. Bariery o wysokości do 220 cm nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie. Należy jednak sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych dotyczących wyglądu ogrodzenia, jego wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału. Inne ograniczenie związane jest z ostro zakończonymi elementami ogrodzenia. Ze względu na to, że mogą stanowić one zagrożenie dla ludzi i zwierząt, nie można ich umieszczać na wysokości poniżej 180 cm.

   Częścią ogrodzenia są furtka i brama wjazdowa. W tym przypadku przepisy mówią tylko o ich szerokości. Furtka nie może być węższa niż 90 cm, a brama musi mieć minimum 240 cm. Wygodniejsze będzie jednak nieco szersze wejście i wjazd. Aby łatwo manewrować samochodem i w razie konieczności umożliwić wjazd na posesję pojazdom dostawczym, najlepiej zaplanować bramę o szerokości ok. 400 cm;

 

 • harmonizujące z budynkiem i otoczeniem - jak wspomniano, ogrodzenie jest także elementem ozdobnym, dlatego powinno pasować do stylu, w jakim zbudowany jest dom. Obecnie dominującym trendem w architekturze jest minimalizm. W przypadku nowoczesnych brył o prostej formie najlepiej zdecydować się na barierę o ascetycznym designie. Z kolei budynki o klasycznej architekturze będą wizualnie dobrze współgrały z płotami o tradycyjnym wyglądzie.

Jeżeli chodzi o kolorystykę ogrodzeń, warto dopasować ją do jednego z elementów domu: dachu, stolarki czy elewacji.

Ostro zakończone elementy ogrodzenia
Ostro zakończone elementy ogrodzenia nie mogą się znajdować na wysokości poniżej 180 cm. (fot. Joniec)
Schemat wykonania fundamentu punktowego pod słupki
Schemat wykonania fundamentu punktowego pod słupki...
Schemat posadowienia ogrodzenia z podmurówką
...oraz posadowienia ogrodzenia z podmurówką

KILKA PROPOZYCJI NA MATERIAŁ NA OGRODZENIE

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest w czym wybierać. Możemy się zdecydować na popularne ostatnio przęsła i panele oraz gabiony, solidne mury, tradycyjne płoty z drewna czy lekką siatkę z rolki.

 • PRZĘSŁA LUB PANELE

Elementy te mocuje się najczęściej na podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Można je kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Do wyboru są przęsła i panele drewniane, metalowe, betonowe, żeliwne i z tworzywa sztucznego. Mogą być pełne bądź ażurowe, o wyglądzie tradycyjnym lub nowoczesnym. Bez problemu można wybrać taki model, który będzie się harmonizował z otoczeniem.

 • GABIONY

Ten typ ogrodzeń upowszechnił się stosunkowo niedawno. Ich zasadniczym elementem są kosze z metalowej siatki ocynkowanej ogniowo, w których luźno umieszcza się kamienie (rzadziej szkło lub drewno). Gabiony są bardzo trwałe, solidne, masywne i szczelne. Warto zdecydować się na nie, gdy w pobliżu przebiega ruchliwa droga, ponieważ skutecznie chronią przed hałasem i kurzem. Najlepiej prezentują się wokół budynków o nowoczesnej architekturze.

Gabiony
Gabiony to współczesne wersje murów. Obecnie to jeden z najmodniejszych typów ogrodzeń. (fot. Konsport)
 • MURY

Wykonywane są z różnego rodzaju bloczków i kamienia. Kojarzą się z elegancją, trwałością i solidnością. Stanowią barierę dla intruzów, choć trzeba też mieć świadomość, że za pełnym ogrodzeniem łatwiej się ukryć. Z pewnością sprawdzą się natomiast wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu prywatności. Ze względu na wysoką cenę materiałów, często murowane są tylko fragmenty ogrodzenia: podmurówka lub dodatkowo także słupki, stanowiące oparcie dla lżejszych przęseł, np. z drewna lub metalu.

 • PŁOT DREWNIANY

To propozycja, którą powinni rozważyć przede wszystkim zwolennicy natury i właściciele działek wiejskich, podmiejskich, leśnych, a także gospodarstw agroturystycznych. Płot może być zbity z desek albo bali. Tego typu ogrodzenia najlepiej komponują się z budynkami o tradycyjnej architekturze, zwłaszcza tymi, które na elewacji mają elementy wykonane są z drewna.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych.

Płoty drewniane
Płoty drewniane wyglądają naturalnie, ale wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych. (fot. Joniec)
 • SIATKA Z ROLKI

To najprostszy i najtańszy sposób na wykonanie ogrodzenia. Siatkę wykonaną ze stalowego drutu rozciąga się na metalowych słupkach. Drut może mieć różną średnicę, a siatka gęstość - od tego zależy, jak sztywny jest parkan. Tego typu ogrodzenia również co jakiś czas wymagają odświeżenia - gdy siatka ulegnie korozji, czeka nas żmudna praca, polegająca na wyczyszczeniu jej drucianą szczotką i pomalowaniu. Dlatego ostatnio bardzo popularne są siatki powlekane tworzywem sztucznym PVC.

 • ŻYWOPŁOT

Jedną z opcji jest zastąpienie typowego ogrodzenia żywopłotem (można też posadzić go obok niezbyt ciekawego parkanu). Kluczowy jest dobór odpowiednich roślin. Te rozłożyste będą pasowały do większego ogrodu, niskie i kolumnowe - do mniejszego. Krzewy gęste i cierniste (głóg pospolity, ognik szkarłatny) umożliwią wykonanie ogrodzenia, które będzie pełniło jednocześnie funkcję obronną. W roli bariery od hałasu, wiatru i kurzu najlepiej sprawdzą się rośliny gęste i odporne na mróz oraz wiatr - jałowiec, cis i świerk. Z kolei w miejscach zacienionych można posadzić np. grab pospolity.

Równie ważny jest wybór odpowiedniego terminu nasadzania. Niektóre rośliny sadzi się jesienią, inne wiosną.

Wreszcie kwestia pielęgnacji żywopłotu. Może on wymagać podlewania, przycinania, nawożenia itp., dlatego nie jest to rozwiązanie dla kogoś, kto nie lubi prac w ogrodzie.

Sposoby dodatkowego podparcia słupków stanowiących oparcie dla paneli i siatki: końcowego (schemat po lewej), narożnego (środkowy schemat) i środkowego - w przypadku długiego parkanu (schemat po prawej)
Sposoby dodatkowego podparcia słupków stanowiących oparcie dla paneli i siatki: końcowego (schemat po lewej), narożnego (środkowy schemat) i środkowego - w przypadku długiego parkanu (schemat po prawej).

ILE WYDAMY NA NOWE OGRODZENIE?

Jak już wspomniano, najmniej zapłacimy za ogrodzenie z siatki. W tym przypadku na komplet materiałów wydamy 120-150 zł/m.b. Ponad dwukrotnie droższy jest płot z desek, np. świerkowych. Koszt wykonania 1 m.b. ogrodzenia z przęseł stalowych to już 300-400 zł. Podobną kwotę trzeba przeznaczyć na ogrodzenie z paneli PVC. Najdroższe są mury, te tradycyjne i ich współczesne odmiany, czyli gabiony. W tym przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 600-800 zł/m.b.

Duży wpływ na ostateczny koszt bariery wokół posesji ma robocizna, a ta jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju. Najmniej zapłacimy za wykonanie fundamentu, podmurówki i rozciągnięcie siatki z rolki - szacunkowo 100 zł/m.b. W przypadku przęseł i paneli ta kwota wzrośnie o 25-45 zł/m.b. Wykonanie fundamentów, podmurówki i słupków ogrodzenia murowanego to koszt rzędu 150-200 zł/m.b.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Joniec

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE