Prefabrykowane bloczki betonowe
Do budowy ogrodzeń tego rodzaju używa się elementów prefabrykowanych z wibroprasowanego betonu, które produkuje się w różnych kolorach, kształtach i wymiarach. Ponadto, oprócz zupełnie gładkiej powierzchni, często nadaje się im fakturę, imitującą rozmaite naturalne kamienie, np. piaskowiec.
Z prefabrykowanych elementów betonowych wytwarzane są również podmurówki, które umożliwiają wykonanie podwaliny ogrodzenia panelowego, siatkowego a także ogrodzeń kutych lub drewnianych. Elementów tych można użyć także przy budowie słupków murowanych jako podmurówka pod ogrodzenie.
Zastosowanie betonowych "desek" i łączników znacznie skraca czas fundamentowania, bez konieczności wylewania betonu i czekania aż stwardnieje.
PVC
To nowość kilku ostatnich lat. Elementy ogrodzeniowe z PVC przypominają naturalne sztachety i deski. Mają jednak nad nimi tę przewagę, że nie ulegają korozji biologicznej, więc nie wymagają konserwacji. Są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie, dostatecznie mocne i elastyczne. Oferowane w kilku kolorach, między innymi białym, brązowym i szarym.
Panele mogą mieć kształt sztachet, płotów lamellowych oraz pełnych segmentów z ażurami u góry. Plastikowe sztachety łączy się wkrętami, kołkami lub na zatrzask, ale można kupić też gotowe panele, które wymagają jedynie przymocowania do słupków. Długość przęseł to 150-230 cm, wysokość 80-180 cm.
Słupki ogrodzeniowe z PVC mają wewnątrz wzmocnienia ze stalowych kształtowników o przekroju kwadratowym. Przęsła przytwierdza się do nich kątownikami metalowymi lub wsuwa w wyprofilowane prowadnice. Również w podstawie słupka znajduje się wzmocnienie. Słupki mocuje się kołkami rozporowymi, najczęściej do specjalnych cokołów.
Prefabrykowane panele betonowe
Kupuje się je w komplecie ze słupkami. W słupkach fabrycznie wykonane są rowki, w które potem wsuwa się panele. Montaż oraz demontaż (np. potrzebny przy pracach ogrodowych) jest więc niezwykle łatwy. Przęsła oferowane są w szerokości 1 lub 2 m oraz wysokości od 0,5 do 2,5 m. Panele mogą mieć powierzchnię gładką lub wzorzystą. Produkuje się je z betonu szarego lub barwionego w masie.
Gabiony
Połączenie stali i kamienia to najmodniejszy obecnie rodzaj ogrodzenia. Szczególnie pasuje do prostych, minimalistycznych form nowoczesnych domów. Gabiony najczęściej powstają z ceowników i pionowych prętów (na zamówienie mogą być pomalowane na dowolny kolor wg palety RAL), które po zespawaniu tworzą kosz, wypełniany następnie kamieniem lub szkłem.
Montaż ogrodzenia zaczyna się od osadzenie słupów stabilizujących na głębokości co najmniej 70 cm poniżej poziomu gruntu i wykonania wylewki betonowej szerszej o ok. 2 cm od szerokości gabionu. Potem ogrodzenie wypełnia się kamieniem.
Joanna Dąbrowska
Komentarze