Czy płyty tarasowe należy impregnować?

Celowość impregnacji materiałów nawierzchniowych zależy od miejsca, gdzie będą one ułożone oraz ich rodzaju. Czy impregnacja podjazdów i wjazdów o nawierzchni z kostki brukowej jest wskazana i czy płyty tarasowe należy impregnować?

Czy płyty tarasowe należy impregnować?

Na pewno nie ma potrzeby i nie warto impregnować wykonanych z kostek brukowych wjazdów, podjazdów, parkingów i nawierzchni, gdzie występuje ruch kołowy. Narażone są one na duże tarcia i ścieranie wierzchniej warstwy, więc zabezpieczenia powierzchniowe (a takimi są impregnaty i lakiery do betonu) nie gwarantują zbyt długiej trwałości. Poza tym takie zabezpieczenie, przy dużej intensywności użytkowania, należałoby wykonywać co najmniej raz w roku, a to wiąże się z wcale nie małymi kosztami.

Dlatego firma Libet we wszystkich szlachetnych kostkach brukowych stosuje nowoczesną technologię uszczelniającą ALS. Natomiast w przypadku tarasów czy patio wykonanych z płyt tarasowych impregnacja jest jak najbardziej wskazana. Spędzamy tutaj dużo czasu, spożywamy posiłki, pijemy napoje - zabrudzenia konsumpcyjne są więc nieuniknione. Impregnacja utworzy bezbarwną powłokę, która uszczelni strukturę płyt, aby nie wnikały w nią zanieczyszczenia zewnętrzne i nie powstawały trwałe plamy. Oczywiście impregnacja nie zwalnia z systematycznej pielęgnacji tarasu.

Poza tym impregnacja jest konieczna w przypadku płyt typu wet-cast, które nie są impregnowane w trakcie procesu produkcji. Należy ją wykonać przed ułożeniem nawierzchni. Płyty pokrywamy środkiem impregnującym dwukrotnie, w odstępie około 5 godzin i w temperaturze 5-25°C. Ich montaż jest możliwy po upływie 24 godzin od zakończenia impregnacji.

Zdjęcie: Libet

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT