Jak wykonać nawierzchnię przyjazną środowisku?

Planując aranżację ogrodu, warto uwzględnić zarówno estetyczne walory nawierzchni, jak i to, by była przyjazna ekosystemowi. Czołowi producenci kostki brukowej posiadają w swojej ofercie materiały, które są przyjazne środowisku.

Jak wykonać nawierzchnię przyjazną środowisku?

Na rynku dostępna jest kostka w kształcie wielokąta, dająca możliwość tworzenia ażurowych szlaków, albo np. klasyczny bruk w kształcie prostokąta, ale z charakterystycznymi odstępnikami. Materiały te umożliwiają szybkie odprowadzanie wody do gruntu, a więc sprawdzają się szczególnie w miejscach, gdzie deszczówka powinna szybko wsiąkać w podłoże. Dodatkową ich zaletą jest fakt, iż przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami śmiało można wypełnić roślinnością (trawą lub gatunkami zadarniającymi), co nada ogrodowym ścieżkom oryginalnego charakteru i stworzy powierzchnię biologicznie czynną.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału, umożliwiamy wnikanie wody w głąb gleby i jednocześnie nie zakłócamy zdolności jej magazynowania, zapewniając roślinom lepsze warunki rozwoju. Ponadto parująca z ziemi woda nawilża powietrze i sprawia, że w ogrodzie panuje niepowtarzalny mikroklimat.

Warto zauważyć, że możliwość tworzenia powierzchni biologicznie czynnej ma zarówno aspekt ekologiczny, jak i praktyczny. Każdy inwestor ma obowiązek zagospodarować wodę opadową w obrębie swojej działki lub odprowadzić ją do kanalizacji deszczowej na uzgodnionych warunkach. W sytuacji, kiedy na działce nie ma studni chłonnych, prawo dopuszcza odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony.

Zdjęcie: Libet

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT