System silosowy to rozwiązanie alternatywne do sprzedaży materiałów konfekcjonowanych w workach i na paletach, pozwalające na pewne oszczędności dla inwestorów i udogodnienia dla wykonawców.
Główne zalety systemu silosowego to eliminacja „problemu zużytych opakowań” oraz możliwość znacznej mechanizacji procesu budowlanego z udziałem określonego materiału i urządzeń silosowych.
Najczęściej w naszym kraju sprzedaje się w silosach tynki (gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne i inne), wylewki samopoziomujące, kleje oraz zaprawy murarskie. Każdy z tych materiałów to określona technika silosowa i określony model dystrybucji.
Innych urządzeń silosowych używa się przy wylewkach, innych zaś przy masach klejowych. Również silosy mogą być o różnych pojemnościach, różnym sposobie załadunku i technice transportowania.
Każdy system silosowy, gdy z niego skorzystać, przynosi realne udogodnienia w organizacji placu budowy, a także poprawia ergonomię pracy ekip budowlanych. Dla przykładu, silos z 26 tonami tynku gipsowego zajmuje jedynie 7,5 m2 powierzchni.
Przy podłączeniu do silosów podajnika pneumatycznego transport mieszanki i dopełnianie agregatu tynkarskiego, oddalonego nawet o 150m od silosu, odbywa się w sposób całkowicie automatyczny.
Pozwala to na wyeliminowanie m.in. kosztów rozładunku na budowie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset ton materiału workowanego, kosztów ich magazynowania, kosztów transportu np. na 10-te piętro, jak również eliminuje ręczne zasypywanie zapraw kosza agregatu tynkarskiego oraz późniejszą utylizację odpadów w postaci tysięcy pustych opakowań.
Jednym z nielicznych producentów na krajowym rynku zapewniających pełną obsługę logistyczną w zakresie dystrybucji tynków gipsowych jest Dolina Nidy Sp. z o.o. z Leszczy k. Pińczowa.
DOLINA NIDY zapewnia dostawy tynków gipsowych w silosach specjalnymi pojazdami, wymianą pustych silosów na pełne lub bezpyłowe dopełnianie ich na budowach z cementonaczep. Ponadto oferuje możliwość wydzierżawienia podajników pneumatycznych, agregatów tynkarskich itp. sprzętu wykorzystywanego w technologii silosowej.
źródło i zdjęcia: Dolina Nidy
Komentarze