Sposoby nakładania farb dekoracyjnych na ścianę

Każdą farbę dekoracyjną, nakłada się na ścianę w inny sposób, z zastosowaniem innego podkładu gruntującego i innych narzędzi. Każda powłoka ma także inny czas schnięcia i w inny sposób powinno się ją wykańczać.

Sposoby nakładania farb dekoracyjnych na ścianę

Gdzie i w jaki sposób stosować farby dekoracyjne?

Farby dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do upiększania powierzchni wewnątrz domu czy mieszkania. Obecnie istnieje ogromny wybór różnego rodzaju powłok, które możemy stosować do rozmaitych wnętrz, zaczynając od rustykalnych a kończąc na industrialnych (tu znakomicie sprawdzą się np. farby imitujące surowy beton).

Farba tablicowa, po której można rysować kredą lub flamastrem kredowym, sprawdzi się nie tylko w pokoju dziecięcym

Farba tablicowa, po której można rysować kredą lub flamastrem kredowym, sprawdzi się nie tylko w pokoju dziecięcym (fot. B.M. Polska)

Do wnętrz nowoczesnych znakomicie będą pasowały farby połyskujące, metaliczne lub metaliczno-perłowe, niekoniecznie o uwypuklonej fakturze. Powłoki takie są na pewno "zimniejsze" od matowych, ale za to prezentują się bardziej elegancko, co sprawia że znakomicie nadają się np. do salonów. Łatwiej także z reguły utrzymać je w czystości i mniej się brudzą.

Farby matowe z kolei ocieplą kolor ściany, a tym samym i całego pomieszczenia, dodając mu przytulności. Należy pamiętać, że jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie, zaś ciemne je pomniejszają.

Farby dekoracyjne nie są tanie. Litr dobrej jakości powłoki zaczyna się od 60 zł i może sięgać nawet kilkuset złotych. W zależności od rodzaju produktu, wystarcza on na pomalowanie od 2 do 12 m² powierzchni.

Sposoby nakładania farb na ścianę

Każdą farbę dekoracyjną, nakłada się na ścianę w inny sposób, z zastosowaniem innego podkładu gruntującego i innych narzędzi. Każda powłoka ma także inny czas schnięcia i w inny sposób powinno się ją wykańczać. Zasadniczo farby dekoracyjne są przystosowane do nakładania na różne podłoża. Można pokrywać nimi tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, a także beton, również komórkowy a nawet tapety.

Oczywiście można z powodzeniem nakładać je także na wcześniej pomalowane powierzchnie, upewniwszy się najpierw, że stara farba się nie łuszczy a warstwa nośna jest stabilna. Zanim zaczniemy malowanie, ścianę czy sufit należy odpowiednio zagruntować oraz oczyścić z kurzu i tłustych plam. Gdy pokrywamy powierzchnię farbą bez efektu struktury, dobrze jest wygładzić wszystkie nierówności.

Do nakładania farb, w zależności od ich rodzaju i efektu jaki chcemy osiągnąć, można używać różnych narzędzi: pacy, pędzla, gąbki

Do nakładania farb, w zależności od ich rodzaju i efektu jaki chcemy osiągnąć, można używać różnych narzędzi: pacy, pędzla, gąbki (fot. Jeger)

Jeśli chodzi o preparat gruntujący, to tak naprawdę do każdej farby dekoracyjnej przeznaczony jest inny podkład. Dlatego warto sprawdzić rodzaj zalecanego gruntu w specyfikacji produktu lub po prostu poprosić o pomoc sprzedawcę.

Same farby dekoracyjne najczęściej występują w postaci gotowej do użycia, gęstej masy, którą z reguły można rozcieńczać wodą. Rzadziej można dostać je w postaci pasty, którą miesza się z farbą akrylową lub w formie przeznaczonego do rozrobienia proszku. Do nakładania farb, w zależności od ich charakterystyki i efektu jaki chcemy osiągnąć, można używać różnych narzędzi: pędzla, wałka, szczotki, pacy, rękawicy dekoracyjnej, kielni, szpachelki, gąbki.

Niekiedy wystarczy, że użyjemy samego wałka, podczas gdy innym razem będziemy musieli użyć najpierw pacy, a po wstępnym przeschnięciu powłoki strukturalnej - pędzla lub specjalnego grzebienia do jej fakturowania. Z reguły gęstsze farby nakłada się pacą, zaś rzadsze, bardziej rozcieńczone - pędzlem lub wałkiem. Bywa, że po zakończeniu malowania i przeschnięciu farby, aby uzyskać optymalny efekt, należy wyszlifować powierzchnię ściany papierem ściernym.

Jak podkreślić efekt farby?

Na finalny efekt uzyskany po pomalowaniu ściany farbą dekoracyjną ma wpływ wiele czynników, jak choćby proporcje, w jakich zostanie rozcieńczona farba, sposób jej nałożenia na ścianę, a także liczba wykonanych powłok. Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalistyczne preparaty, takie jak bejce, woski czy lakiery, podkreślające barwę farby, chroniące ją przed uszkodzeniami, zawilgoceniem, zabrudzeniem, a także potęgujące efekt przestrzenności.

Ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać stosując lakier wywołujący efekt spękania farby

Ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać stosując lakier wywołujący efekt spękania farby (fot. Caparol)

Bejce do ścian są zwykle bezbarwne i transparentne. Nadają farbie dodatkową głębię i połysk, ułatwiając jednocześnie utrzymanie pomalowanej powierzchni w czystości. Innym ciekawym preparatem, który możemy stosować na farby strukturalne jest wosk dekoracyjny, który po wypolerowaniu również pogłębia połysk i kolor farby.

Impregnat woskowy natomiast ma działanie bardziej praktyczne, ponieważ zabezpiecza ściany przed wilgocią (warto stosować go np. w łazience). Z kolei farby imitujące beton dobrze jest pokryć specjalnym, transparentnym lakierem, wzmacniającym i zabezpieczającym powierzchnię ściany.

Tomasz Wojciuk

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT