Rodzaje dekoracyjnych farb do wnętrz

Znakomitą alternatywą dla drogich materiałów stosowanych do wykańczania wnętrz są farby dekoracyjne, pozwalające w łatwy sposób uzyskiwać niezwykle różnorodne i oryginalne struktury o dowolnej kolorystyce. Farby takie są rozwiązaniem trwałym, bardziej ekonomicznym, stosunkowo łatwo i szybko się je kładzie, a efekty wizualne jakie tworzą są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Rodzaje dekoracyjnych farb do wnętrz

Dekoracyjne farby do wnętrz są czymś pośrednim między zwykłymi, tradycyjnymi farbami a tynkami strukturalnymi, do których zalicza się powłoki o grubości przynajmniej 8 mm. Jeśli nakładana na ścianę warstwa jest cieńsza, wówczas mówimy o farbach bądź masach strukturalnych.

Metaliczne cząstki w zależności od kąta padania i rodzaju światła dają różny efekt

Metaliczne cząstki w zależności od kąta padania i rodzaju światła dają różny efekt (fot. Śnieżka)

Farby dekoracyjne stosuje się, aby nadać pomieszczeniu niepowtarzalną fakturę, kolorystykę, połysk, czy inny efekt wizualny. Wszystko po to, by nasza ściana niebanalnie wyglądała i miała charakter. Farby strukturalne mają drobne uziarnienie (przeważnie średnica ziaren nie przekracza jednej piątej milimetra), dzięki czemu po położeniu na ścianie dają wrażenie przestrzenności.

Oryginalny efekt

Farby dekoracyjne często zawierają wypełniacze w postaci cząsteczek kwarcu czy dolomitu, opiłków metali, łusek brokatowych, włókiem celulozy czy strzępków materiałów (np. bawełny). Ale są też farby "gładkie", o niezwykle drobnym, niewidocznym dla oka uziarnieniu, bazujące na nietypowych pigmentach, którymi są zazwyczaj rozdrobnione minerały.

Bardzo często o efekcie końcowym decyduje również technika nałożenia farby na ścianę, stopień rozcieńczenia jej wodą, a później wykończenia ściany, na przykład woskiem lub bejcą.

Farby dekoracyjne dobrze jest stosować wybiórczo, pokrywając nimi tylko wybrane ściany, lub ich części. W przeciwnym razie efekt, który osiągniemy, może być przytłaczający bądź sprawiać wrażenie przesytu. Farby z efektami powinny raczej stanowić swoisty kontrast dla tradycyjnie wykończonych powierzchni, akcentując wybrane strefy domu czy mieszkania.

Metal, tkanina, drewno, a może kamień...

Farby dekoracyjne umożliwiają uzyskanie niezwykłych efektów wizualnych, z powodzeniem imitują też różne materiały. Często stosuje się je, aby nadać ścianie nietypowy połysk lub głęboki mat, który maskuje niedoskonałości malowanego podłoża. Połysk może być metaliczny (najczęściej srebrny, złoty lub miedziany), perłowy, brokatowy lub mieszany, np. metaliczno-perłowy.

Po nałożeniu powłoki nie zawierającej uwypuklających strukturę ściany wypełniaczy, malowana powierzchnia jest gładka, a stopień połysku, jego tonacja i natężenie zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Efekt "marmuru" to dekoracyjne pokrycie imitujące kamień wygładzony na wysoki połysk. Taka aranżacja wizualnie powiększa przestrzeń

Efekt "marmuru" to dekoracyjne pokrycie imitujące kamień wygładzony na wysoki połysk. Taka aranżacja wizualnie powiększa przestrzeń (fot. Dekoral Professional/Sigma Coatings)

Bywa, że w farbie zatopione są różne spłaszczone elementy w postaci odblaskowych (srebrnych lub kolorowych) kryształowych drobinek, gwiazdek, serduszek, zwierzątek czy kółeczek. Produkty takie często wymagają specjalnego, matowego podkładu, jednak ich sposób nakładania na ścianę jest prosty - używa się do tego zwykłego wałka.

Farby dekoracyjne mogą zawierać także rozdrobnione kwarcyty, dające na ścianie efekt piaskowych płaszczyzn i tworzące niewielkie wypukłości.

Z kolei masy na bazie żywic akrylowo-poliuretanowych po odpowiednim nałożeniu i przyszlifowaniu sprawiają, że ściana wygląda jakby była wykonana z metalu - brązu, niklu, aluminium lub miedzi.

Istotną grupę produktów dekoracyjnych stanowią farby i masy strukturalne. Po nałożeniu na ścianę mogą one imitować na przykład beton z charakterystycznymi dla niego wżerami i pęknięciami czy różnego rodzaju tkaniny (np. welur, zamsz a nawet jeans). W tym drugim przypadku farba tworzy nie tylko ciekawy, aksamitny efekt wizualny, ale po odpowiednim nałożeniu i przetarciu szczotką ze sztywnym włosiem, dzięki zastosowaniu specjalnych pigmentów, jest także miękka w dotyku. Strukturalne farby wapienne mogą tworzyć natomiast imitacje starego, przetartego tynku.

Innym ciekawym efektem, który można uzyskać nakładając na ścianę farbę lub cienką warstwę masy, są różnego rodzaju stiuki, dające wrażenie gładkiej, odbijającej światło powierzchni i zwiększające optycznie pomieszczenie. Farby i masy strukturalne często imitują również chropowate, pokryte żyłkami naturalne kamienie jak piaskowiec bądź trawertyn oraz gładki marmur.

Oczywiście, efektów wizualnych, które można dzięki nim osiągnąć jest znacznie więcej. Wśród nich warto wspomnieć m.in. o strukturach imitujących drewnianą mozaikę, skórę a nawet... rdzę. Oczywiście, aby osiągnąć powyższe efekty, farby i masy strukturalne powinny być właściwie nakładane, fakturowane, przycierane i szlifowane, co wymaga pewnej wprawy. Dlatego, aby osiągnąć satysfakcjonujące nas rezultaty, najlepiej jest powierzyć tę czynność fachowcowi.

Bardzo ciekawe efekty dekoracyjne można osiągnąć także stosując farby mozaikowe, charakteryzujące się różnym czasem wysychania wchodzących w ich skład komponentów. Później wysychające fragmenty farby można zdejmować mechanicznie za pomocą pędzla, wałka czy szmatki. Dzięki temu na powierzchni ściany tworzą się oryginalne, wielobarwne wzory i struktury.

Inne sposoby dekorowania ścian

Stosowanie farb dekoracyjnych to tylko jeden ze sposobów ozdabiania ścian lub ich fragmentów. Są także inne metody, pozwalające na uzyskanie ciekawych wzorów lub efektów. Jednym z nich jest na przykład stosowanie przeznaczonych do malowania tapet raufaza, które mają różne faktury. Te występujące w białym kolorze tapety przykleja się do ściany lub sufitu, a następnie maluje na dowolnie wybrany kolor.

Ostateczny efekt na powierzchni malowanej zależy od użytego narzędzia i inwencji. Aby uzyskać efekt widoczny na zdjęciu należy na pomalowanym podłożu, uprzednio zwilżoną rękawicą malarską rozcierać farbę dekoracyjną kolistymi ruchami

Ostateczny efekt na powierzchni malowanej zależy od użytego narzędzia i inwencji. Aby uzyskać efekt widoczny na zdjęciu należy na pomalowanym podłożu, uprzednio zwilżoną rękawicą malarską rozcierać farbę dekoracyjną kolistymi ruchami (fot. Dekoral)

Wiele zabiegów dekoracyjnych można stosować także po wcześniejszym nałożeniu i wyschnięciu podstawowej warstwy farby. Jednym z nich są tzw. przecierki, polegające na nakładaniu na ścianę cienkimi warstwami rozcieńczonej wodą farby. Farbę taką przeciera się wilgotnym pędzlem lub gąbką, zwiększając w ten sposób prześwitywanie warstwy podstawowej.

Innym sposobem dekorowania ściany jest szczotkowanie. Za pomocą szczotki ryżowej nanosimy farbę na ścianę kolistymi, pionowymi, poziomymi lub ukośnymi ruchami, w zależności od pożądanego efektu.

Nanoszona w ten sposób farba może być tego samego koloru co powłoka podstawowa. Może mieć też nieco inny odcień, co pozwoli uzyskać efekt przenikania.

Pomalowane wcześniej ściany można dekorować również używając do tego różnego rodzaju szablonów (trzeba tylko pamiętać, aby zaraz po zamalowaniu je usunąć) oraz stempli. Można też pieczętować ścianę okrągłym pędzlem lub korzystać ze specjalnego wałka z uwypukloną, wzorzystą strukturą.

Tomasz Wojciuk

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT