Kreowanie sielskiej i przytulnej atmosfery wewnątrz domu jest szczególnie istotne wraz z nastaniem jesiennych wieczorów, zwiastujących rychłe nadejście chłodnych, zimowych dni. Na przestrzeni ostatnich lat wyjątkowo często stosowanym rozwiązaniem stało się instalowanie kominka w salonie lub innym reprezentacyjnym pomieszczeniu domu. Plusów wprowadzenia takiego pomysłu w życie jest wiele - począwszy od walorów estetycznych, poprzez funkcje użytkowe, a na atutach natury ekonomicznej skończywszy. Decydując się na domowe palenisko, obowiązkowe jest jednak dopilnowanie kwestii bezpieczeństwa. Należy zadbać o okresową kontrolę instalacji kominowej oraz dokładne uszczelnienie i regularną renowację poszczególnych jej elementów.
Po pierwsze - bezpieczeństwo
W przypadku wszelkich rozwiązań aranżacyjno-użytkowych, których zasadniczym elementem jest ogień, bardzo ważne jest niezawodne uszczelnienie bariery pomiędzy komorą kominka, a kominem odprowadzającym dym. Przedostające się ze źle zabezpieczonych otworów wydzielane podczas spalania gazy i dymy mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia przebywających wewnątrz budynku osób. Do tego typu zadań należy jednak wykorzystać odpowiednie preparaty, te które stosujemy zazwyczaj w uszczelnieniach w łazience mogą bowiem pod wpływem wysokiej temperatury stracić swoje właściwości i spowodować miejscowe rozszczelnienie instalacji. Preparaty, takie jak jednoskładnikowa masa 1200oC firmy Den Braven, która odporna jest na SO2, SO3, NO2 zadba więc, by kominek oraz powiązane z nim przewody spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa uniemożliwiając emisję szkodliwych substancji.
Niemniej, na zapewnienie optymalnego stopnia uszczelnienia, wpływ ma również ponadprzeciętna wytrzymałość na działanie wysokich temperatur (do 1200°C) produktu firmy Den Braven, co czyni z niego środek predestynowany do zadań specjalnych związanych z renowacją instalacji kominkowych.
Żaroodporne uszczelnienie wykonane przy pomocy masy na bazie silikatu sodowego Fire Silant 1200°C firmy Den Braven poza odpornością na bezpośredni kontakt z ogniem, charakteryzuje się również bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży - cegieł, szamotu, betonu, kamienia i żeliwa, czyli materiałów, które najczęściej spotykamy w przypadku kominków. W ten sposób będziemy mieli pewnością, że cała instalacja jest odpowiednio zabezpieczona.
Palący problem z sadzą
Gdy gruntownej rewizji poddany zostanie stan techniczny domowego kominka, nadchodzi pora, by zadbać o jego aspekt estetyczny. Wiadomym jest, że kominek to jedyny element wystroju wnętrz, który pozwala skutecznie ocieplić klimat domu - zarówno w praktyce, jak i w przenośni. Niemniej uporczywy osad z sadzy, stanowiący nieodzowną konsekwencję użytkowania kominka, potrafi zaprzepaścić stylową koncepcję aranżacyjną. Specjalistyczne produkty czyszczące, za sprawą zaawansowanej technologicznie formuły staną się skutecznym antidotum na tego typu bolączki. Pierwotny wygląd obudowy kominka zostanie szybko i trwale przywrócony dzięki wykorzystaniu środka czyszczącego nowej generacji. Dr House Kominek firmy Den Braven bez problemu usunie okopcenia, sadzę i tłuste plamy z szyb kominkowych nie pozostawiając jednocześnie żadnych smug oraz zarysowań.
Regularna kontrola oraz odświeżenie domowej instalacji kominkowej stanowi receptę na stylowy oraz bezpieczny wystrój domowego salonu, który dodatkowo przyczyni się do czerpania wyjątkowych korzyści z ciepłej aury, będącej miłą odmianę dla panujących na zewnątrz niekorzystnych warunków pogodowych.
Zdjęcie: Den Braven
Komentarze