Samodzielne czyszczenie tynku na elewacji

Mycie elewacji pozwala zapobiec powstawaniu zabrudzeń będących przyczyną rozwoju mikroorganizmów. Gdy mamy do czynienia z małym budynkiem, czyszczenie tynku można wykonać samodzielnie - pamiętając jednak o kilku zasadach.

Samodzielne czyszczenie tynku na elewacji

Przygotowanie do samodzielnego mycia elewacji

Najważniejsza zasada, która jest oczywista dla fachowców, ale może nie być taka dla amatorów, to rozpoczęcie mycia elewacji od góry.

Złamanie tej zasady spowoduje, że zabrudzenia usuwane wyżej będą naciekały na oczyszczoną już powierzchnię, nie warto zatem dokładać sobie pracy.

Przy pracach ze środkami czyszczącymi zawsze należy w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Rękawiczki, okulary ochronne, a w przypadku usuwania glonów i porostów preparatem grzybobójczym, także maseczka powinny być podstawowym ekwipunkiem do pracy - mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

Trzeba oczywiście wyposażyć się w odpowiedni środek chemiczny.

Dobrym wyborem będzie Baumit ReClean, przeznaczony specjalnie do mycia elewacji.

Baumit ReClean - środek do czyszczenia elewacji fot. Baumit

Proces mycia elewacji

W przypadku niewielkich powierzchni, środek czyszczący można z powodzeniem nakładać na elewację ręcznie przy użyciu szczotki lub wałka malarskiego (większe budynki wymagają nakładania natryskowego ze względu na oszczędność czasu).

W obu przypadkach, przed przystąpieniem do pracy, należy wykonać test – zastosować środek na małym fragmencie elewacji i skontrolować, jak będzie wyglądał efekt końcowy.

Tynk pokryty środkiem do czyszczenia elewacji trzeba pozostawić na kilka minut, by rozpoczął swoje działanie.

Jeśli zabrudzenia są silne, czasem konieczne jest kilkakrotne nakładanie i spłukiwanie, a nawet delikatne szorowanie powierzchni szczotką.

Do spłukiwania preparatu wystarczy użyć letniej wody.

Metody na zielone wykwity

Na budynkach usytuowanych blisko lasu, nad zbiornikami wodnymi lub na innych wilgotnych terenach, może dochodzić do pojawiania się zabrudzeń trudniejszych do usunięcia.

Zazielenienia na powierzchni tynku, bo o nich mowa, to efekt działania mikroorganizmów: glonów i porostów, które nie tylko oszpecają budynek, ale też mogą wpływać negatywnie na jego stan techniczny.

W tym przypadku warto zastosować nasz środek do czyszczenia elewacji z grzybów i alg, taki jak np. Baumit FungoFluid. Warto także pomyśleć nad pomalowaniem elewacji nową warstwą farby zapewniającej wysoką ochronę - nowoczesnymi, zamkniętymi w kapsułkach bezpiecznymi biocydami, które zabezpieczają przed pojawieniem się mikroorganizmów - dodaje Tomasz Jarzyna.

Baumit FungoFluid do czyszczenia elewacji z grzybów fot. Baumit

Zachowanie elewacji w dobrej kondycji i estetyce wymaga dwóch czynników: dobrania odpowiednich środków do czyszczenia i zabezpieczania tynku oraz okresowego mycia elewacji, najlepiej po sezonie zimowym.

Prace takie warto planować z wyprzedzeniem.

źródło i zdjęcia: Baumit

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE