Dobieranie właściwego kleju do tapet

Mimo, iż producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych form wykańczania ścian, to tapetowanie cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak długotrwały efekt nie zależy tylko od jakości samej tapety. Nawet najpiękniejszy wzór nie będzie się dobrze prezentował, gdy zacznie odpadać od ściany. Jak dobrać klej, który przymocuje tapetę na lata?

Dobieranie właściwego kleju do tapet

Klej należy dobrać do rodzaju tapety

W ofertach producentów tapet spotykamy się z ich bardzo zróżnicowanym wyborem, różnią się one od siebie między innymi warstwą zewnętrzną.

Stąd, pierwszym aspektem jaki należy brać pod uwagę wybierając odpowiedni klej do podklejenia tapety jest materiał z jakiego jest ona wykonana.

Wyróżnia się zatem kleje, które najlepiej współpracują z właściwościami danego materiału, a zatem kleje do tapet:

  • winylowych,
  • papierowych,
  • lateksowych,
  • flizelinowych,
  • do wykonanych z włókna szklanego itp.

Na rynku, dostępne są także kleje uniwersalne, które działają prawidłowo z wieloma rodzajami tapet np.: takie, które można zastosować do przeklejenia tapety winylowej oraz papierowej.

Przy doborze odpowiedniego kleju do tapety warto zwrócić także uwagę na jej grubość i twardość, bowiem im grubsze i twardsze one będą tym gęstszy powinien być wykorzystywany w celu ich podklejenia klej.

Dodatkowe aspekty dobierania kleju do tapety

Gdy już dobierzemy klej do odpowiedniej tapety, warto także zwrócić uwagę na jego właściwości opisane przez producenta na opakowaniu.

Jest to szczególnie przydatne przy określaniu pojemności, na jaką powinniśmy się zdecydować, ponieważ w opisie znajdują się zwykle wskazówki dotyczące jego zużycia.

Dodatkowo warto dokładnie oszacować powierzchnię, jaka będzie tapetowana oraz prawidłowo zaplanować czas jakiego wymaga dany klej na przygotowanie go do aplikacji.

W niektórych przypadkach kleje różnią się także od siebie czasem wysychania oraz wiązania.

Jeżeli w przyszłości planujemy usunięcie tapety na sucho, np.: w sytuacji, gdy będzie przeprowadzany remont ścian w domu należy koniecznie sprawdzić czy wybrany przez nas produkt nie sprawi, że będzie to niemożliwe.

Ostatnim aspektem jaki należy mieć na uwadze, jest skład kleju, a co za tym idzie jego jakość.

Kleje do tapet wysokiej jakości powinny zapewniać idealne przyleganie, a także pomóc w uzyskaniu perfekcyjnie gładkiej powierzchni tapety. 

Ich użycie pozwala także na cieszenie się długotrwałym efektem na ścianach oraz brakiem konieczności wykonywania nieustannych poprawek.

źródło i zdjęcie: Grupa Pronicel S.A.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE