Beton komórkowy – wszystko, co warto wiedzieć

Lekkie bloczki betonowe, dzięki swoim specyficznym parametrom i wyjątkowej strukturze, są wykorzystywane w różnorodnych projektach, zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i przemysłowym. W tym artykule przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące betonu komórkowego. Dowiesz się, jak jest produkowany, jakie posiada cechy oraz poznasz jego najważniejsze zalety. Ponadto, znajdziesz tutaj wskazówki, jak wybrać odpowiednie zaprawy murarskie do stosowania z tym typem betonu.

Beton komórkowy – wszystko, co warto wiedzieć

Rozwój technologiczny wpływa na każdą dziedzinę życia współczesnego świata, a rynek materiałów budowlanych nie jest wyjątkiem. Beton komórkowy, będący innowacyjnym produktem w tej branży, zyskał popularność wśród nowoczesnych inwestorów.

Jego atrakcyjność wynika z doskonałych właściwości wytrzymałościowych, efektywnej izolacyjności oraz z połączenia lekkości z dużymi wymiarami. Te cechy sprawiają, że prace murarskie z wykorzystaniem betonu komórkowego odbywają się szybko i efektywnie.

Czym jest beton komórkowy?

Prefabrykowane bloczki z betonu komórkowego wyróżniają się porowatą strukturą, w której znajdują się małe pęcherzyki powietrza lub gazu. Te bąbelki powstają podczas produkcji, dzięki dodaniu do mieszanki betonowej specjalnych środków pianotwórczych.

Efektem tego procesu jest materiał o niskiej gęstości i wyjątkowej lekkości, co odróżnia go od tradycyjnego betonu.

Beton komórkowy ze względu na swoje zróżnicowane składniki i stopień porowatości może mieć różnorodne właściwości i zastosowania.

Oprócz produkcji standardowych elementów budowlanych, takich jak bloczki, pustaki czy płyty, beton komórkowy znajduje zastosowanie również w wylewkach podłogowych oraz izolacjach termicznych i akustycznych.

Tu beton komórkowy sprawdzi się najlepiej

Jedną z głównych zalet betonu komórkowego jest jego uniwersalność, która pozwala na wykorzystanie prefabrykatów wykonanych z tego materiału na różnych etapach budowy domu. Kluczowe zastosowania betonu komórkowego obejmują:

Ściany zewnętrzne – ze względu na swoją lekkość i skuteczną izolacyjność, beton komórkowy jest chętnie stosowany przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych. Stanowi on atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych.

Ściany działowe – beton komórkowy znajduje również zastosowanie przy budowie wewnętrznych ścian działowych. Ścianki wykonane z tego materiału cechują się wysoką izolacyjnością akustyczną, co przekłada się na komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Elementy dekoracyjne – coraz częściej beton komórkowy wykorzystywany jest również do tworzenia dekoracyjnych detali, takich jak elewacje, panele dekoracyjne czy okładziny ścienne, dodając nowoczesnego charakteru i estetyki budynkom.

Dzięki dużej lekkości i dobrej izolacyjności, beton komórkowy wykorzystuje się je do budowy ścian konstrukcyjnych.

Murowanie z betonu komórkowego

Murowanie przy użyciu lekkich bloczków betonowych ogólnie przypomina pracę z tradycyjnymi materiałami, ale dla zachowania optymalnych właściwości konstrukcji, warto stosować się do następujących zaleceń:

Dobierz właściwe materiały: używaj dobrej jakości zaprawy murarskiej do betonu komórkowego, która powinna być elastyczna i charakteryzować się wysoką przyczepnością. Idealne są kleje na bazie cementu lub specjalistyczne produkty o zwiększonej plastyczności.

Zwróć uwagę na technikę murowania: pamiętaj, że beton komórkowy jest materiałem kruchym i delikatnym. Podczas budowy zachowuj ostrożność i unikaj uderzeń, które mogą uszkodzić materiał.

Używaj bezpiecznych narzędzi: do pracy wybieraj narzędzia z miękkimi końcówkami, takie jak gumowe młotki czy kielnie z gumowymi nakładkami, aby nie uszkodzić delikatnej struktury betonu.

Zabezpiecz konstrukcję przed wilgocią: przed rozpoczęciem murowania upewnij się, że stosujesz odpowiednią izolację przeciwwilgociową, na przykład za pomocą specjalnej folii izolacyjnej.

Regularnie czyść powierzchnię: betonowe bloczki łatwo zbierają brud i kurz, więc regularnie czyść powierzchnię materiału, aby zapewnić dobre przyleganie zaprawy murarskiej.

Dowiedziawszy się, dlaczego beton komórkowy jest tak wartościowym materiałem, możesz rozpocząć zakupy.

W internetowym sklepie Kreisel znajdziesz szeroki wybór produktów izolacyjnych, zapraw murarskich i niezbędnej chemii budowlanej. Kreisel oferuje tysiące produktów w atrakcyjnych cenach i z szybką dostawą.


Źródło i zdjęcia: KREISEL Technika Budowlana

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT